صندوق اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا

 
 

بازارگردانی در تعریف عمومی به فعالیتی اطلاق می‌شود که بر اساس آن نهاد مالی به عنوان بازارگردان با کسب مجوز از مراجع ذی‌صلاح، مظنه‌های پیشنهادی خرید و فروش خود را با هدف بهبود نقدشوندگی ابزارهای مالی در دو سمت عرضه و تقاضا قرار می‌دهد. پیاده‌سازی سازوکارهای بازارگردانی علاوه بر افزایش نقدشوندگی، کیفیت بازار سرمایه را به طور درخور توجهی توسعه می‌دهد. همچنین، فعالیت بازارگردانی هزینه‌های معاملات و نوسان‌پذیری را کاهش داده و گردش مالی روزانه‌ی اوراق بهادار پذیرفته‌شده در بورس را افزایش می‌دهد.

بازارگردانی سهام در بورس تهران با ابلاغ «دستورالعمل بازارگردانی در بورس اوراق بهادار تهران مصوب 1388» آغاز شد. فعالیت بازارگردانی اوراق بهادار با ابلاغ دستورالعمل یادشده، به دلیل شرایط راکد و نزولی بازار سهام در آن سال‌ها، از سوی سهامداران عمده‌ی شرکت‌ها و نهادهای مالی مورد استقبال مناسبی قرار گرفت.

در سال 1393، سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف حمایت از سرمایه‌گذاران، بهبود نقدشوندگی در چارچوب توسعه فعالیت بازارگردانی، اقدام به معرفی صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی بر اساس دستورالعمل بازارگردانی مصوب سال 1388 نمود. به دلیل آشنایی فعالان و نهادهای مالی با سازوکار متداول صندوق‌های سرمایه‌گذاری (اعم از مشترک و قابل معامله)، صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی مورد استقبال قرار گرفت، به طوری که تعداد درخواست‌های فعالیت در این بخش افزایش درخور توجهی یافت. هدف این صندوق‌ها مطابق با اساسنامه، جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آنها به خرید انواع اوراق بهادار تحت قرارداد بازارگردانی است. صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی برای بازارگردانی سهام شرکت‌های ناشر راه‌اندازی شده‌اند و فعالیت بازارگردانی سایر ابزارهای مالی مانند صندوق‌های قابل معامله، اوراق بهادار تأمین مالی مانند اوراق مشارکت، انواع اوراق بهادار اسلامی توسط سایر بازارگردانان انجام می‌شود.

گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌تواند بازارگردانی سهام یا اوراق بهادار پذیرفته‌شده در بورس را عهده‌دار گردد. همچنین این گروه اخیراً اقدام به تاسیس یک صندوق بازارگردانی اختصاصی تحت عنوان " صندوق بازارگردانی اختصاصی اکسیر سودا" نموده است که منابع آن برای بازارگردانی سهام شرکت‌های بورسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این صندوق دارای قابلیت محاسبه ارزش خالص دارایی‌های مجزا (Multi-NAV) بوده که سفارشات خرید و فروش در آن ازطریق نرم‌افزار معاملات الگوریتمی صورت می‌پذیرد. انجام فرآیند بازارگردانی به‌صورت بهینه می‌تواند از طریق افزایش حجم معاملات و افزایش سهام شناور آزاد شرکت، موجبات جلوگیری از تنزل نماد شرکت به تابلوی معاملاتی سطح پایین‌تر و نیز کمک به ارتقاء به تابلوی سطح بالاتر را فراهم آورد که صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی نقشی کلیدی در تسهیل این فرآیند ایفا می‌نمایند.

صندوق اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا

صندوق بازارگردانی اختصاصی اکسیر سودا در تاریخ 1397/09/27 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ و بند هـ ماده 1 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق که با شماره 11618 نزد سازمان به ثبت رسیده است، از نوع اختصاصی بازارگردانی، مبتنی بر صدور و ابطال و بدون تقسیم سود ماهیانه است. موضوع فعالیت صندوق‌های بازارگردانی بازارگردانی اوراق بهادار مشخص طبق امیدنامه و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار پذیرفته‌شده در بورس تهران/ فرابورس ایران، اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده‌ها و گواهی­های سپردۀ بانکی در راستای انجام فعالیت بازارگردانی است.

 
ارکان صندوق
مدیر صندوقسبدگردان كاريزما
متولی صندوقموسسه حسابرسي آزمون‌پرداز ايران مشهود
مدیر ثبتسبدگردان كاريزما
مدیران سرمایه‌گذاریرامتین خدادادی، پدرام سمیعی تبریزی، آرش غفاری
حسابرسموسسه حسابرسي هدف و همكاران
سایر اطلاعات صندوق (به تاریخ 1398/05/31)
كل خالص ارزش دارایی‌ها342,350,294,961 ریال
قیمت صدور هر واحد4,412,900 ریال
قیمت ابطال هر واحد4,410,708 ریال

برای مشاهده اطلاعات تکمیلی به وبسایتصندوق اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا مراجعه فرمایید.