حمایت از دانشگاه تهران

بنیاد حامیان دانشگاه تهران درخرداد ماه سال 1393 با هدف بهره گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی خیرین جهت گسترش و تقویت ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های دانشگاه تهران تاسیس شد. این بنیاد به کمک خیرینی که علاقمند به ایجاد یک آینده درخشان برای جوانان کشور هستند و برای اشاعه فرهنگ سازی در زمینه ایجاد بسترهای مناسب برای توانمند کردن دانشجویان تلاش می‌کنند، در حال فعالیت و خدمت‌رسانی می‌باشد. از جمله مهم‌ترین وظایف این بنیاد موارد زیر می‌باشد::
• ارائه مشاوره و بسترسازي جهت تسهيل در امر سرمايه گذاري بهينه خيرين محترم در دانشگاه تهران.
• برنامه ریزی و سازماندهی برای جذب کمک های مردمی و دولتی در جهت احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای مورد نیاز دانشگاه تهران.
• حمایت از دانشجویان نیازمند دانشگاه از طریق تقویت صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری دانشگاه (با مدیریت سبدگردان کاریزما) و یا از سایر طرق قانونی.
• حمایت از فعالیت‌های علمی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، هنری، کارآفرینی و ورزشی دانشجویان و اساتید دانشگاه و کمک به تجهیز آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه.
• حمایت معنوی و مادی از پژوهشگران و نخبگان بویژه دانشجویان کارآفرین و دانش آموختگان جوان دانشگاه تهران برای تأسیس شرکت‌های دانش بنیان.
• و …
از آنجاییکه گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما رشد و گسترش بستر آموزشی کشور را یکی از اهداف نهایی خود می‌داند در دی ماه سال 1397 تصمیم به تاسیس صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران می‌گیرد، تا از این طریق بتواند به صورت بلندمدت به عنوان حامی این بنیاد مشغول به فعالیت باشد و از طرفی بتواند مردم را برای پیوستن به این کار ارزشمند و خیر تشویق کنند. صندوق دانشگاه تهران که به مدیریت کاریزما فعالیت می‌کند، شرایط مختلفی را برای سرمایه‌گذاری عرضه کرده است تا سهامداران با توجه به سلیقه و نظر خود درصد شراکت خود در این امر را انتخاب کنند و یا حتی در صورت تمایل سود کسب کنند.

از محل سود صندوق، در تاریخ آبان 1397 تا پایان اسفند 1397 جمعا مبلغ 1.553.000.000 ریال برای 264 دانشجوی متقاضی، طی 5 نوبت واریز شده است.

 

حمایت از ورزش کشتی

ورزش کشتی دارای قدمت بسیار زیادی در ایران است. این ورزش در دوران قاجار و صفویه رونق بسیار زیادی پیدا کرده بود. مردم ایران همواره در طول سالیان پیش برای پهلوانان و قهرمانان کشتی احترام قائل بودند و به شخصیت آن‌ها علاقمند بودند. در طی سال‌های گذشته کشتی پرافتخارترین رشته ورزشی در ایران بوده و به عنوان ورزش اول کشور معرفی شده است. افتخارآفرینی نامداران کشتی در عرصه‌های جهانی باعث شده است جایگاه بسیار ویژه‌ای در میان مردم پیدا کند. قهرمانان جز سرمایه‌های ملی یک کشور محسوب می‌شوند. مقام های کشب شده قهرمانان فقط متعلق به شخص خودشان نیست بلکه افتخاری برای کل مردم یک جامعه می‌باشد و باعث بزرگداشت نام یک کشور می‌شود. ارتباط میان قهرمانان و مردم جامعه باعث می‌شود با موفقیت یک قهرمان مردم جامعه احساس خوشحالی و افتخار می‌کنند و یا حتی هنگام شکست آن‌ها بسیار غمگین و متاثر می‌شوند.

توسعه کشتی و کسب مدال‌های بیشتر در عرصه‌های جهانی نیازمند یک برنامه جهت کشف کشتی گیران مستعد و نخبه و پرورش آنان و تدوین چشم‌انداز و برنامه بلندمدت می‌باشد. در این برنامه باید بودجه بندی‌های لازم و نحوه تهیه و استفاده از امکانات و ... بیان شود. به تبع این برنامه نقش حمایت‌های مالی و معنوی مردم بسیار پررنگ‌تر می‌شود، چرا که با حمایت مردم از تصمیم‌ها علاوه بر تامین مالی هزینه‌های این ورزش، انگیزه بسیار بالایی به قهرمانان می‌دهند. شرکت سبدگردان کاریزما در راستای رسالت خود جهت حمایت از ورزش اول کشور در سال 1395 تصمیم به ایجاد صندوق نیکوکاری کشتی می‌گیرد. ماهیت این صندوق به گونه‌ای است که مردم با سرمایه‌گذاری در این صندوق علاوه بر شرکت در امر نیکوکاری و حمایت مالی و معنوی از ورزش کشتی می‌توانند از این طریق سود نیز کسب نمایند.

 
 

توسعه بازار سرمایه

 

بازار سرمایه بازار مالی است که جهت خرید و فروش اوراق بهادار یا قرضه تشکیل شده است و یکی از مهم‌ترین متغیرهای کلان اقتصادی می‌باشد. با توجه به فعالیت‌ها و تدابیری که طی سال‌های اخیر اندیشیده شده، بازار سرمایه ایران هنوز نتوانسته است رشد مناسبی حتی نسبت به کشورهای همسایه پیدا کند. به نظر می‌رسد یکی از عوامل توسعه نیافتن بازار سرمایه ساختارهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه می‌باشد.

تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی در کوتاه مدت از وظایف بازار پول و بانک می باشد و در بلند مدت بر عهده بازار سرمایه. علاوه بر این از مهم ترین وظایف و نقش‌های بازار سرمایه می‌توان به تخصیص بهینه منابع، بهبود نقدشوندگی دارایی‌ها، بهبود راهبردی شرکتی و افزایش شفافیت نام برد که با توجه به تاثیر این وظایف و فشارهای فرامرزی که متوجه بازار پول و بانک است، بازار سرمایه نقش بسزایی در تنظیم ثبات بازار می‌تواند داشته باشد. از این‌رو باید بسترهای مناسب جهت توسعه بازار سرمایه و فرهنگ سازی و آشنایی مردم خصوصا جوانان و دانشجویان نسبت به بازار سرمایه و کارکردهای آن ایجاد کرد. در این‌راستا گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما با تاسیس صندوق‌های مختلف و شرکت‌های‌ مشاوره و سرمایه‌گذاری کاریزما به توسعه بازار سرمایه پرداخته‌است و همچنین در تلاش است از طریق این شرکت‌ها و فعالیت‌ها و ابزارهای مرتبط به فرهنگ‌سازی و شناخت جامعه به بازار سرمایه بپردازد تا عموم مردم آگاهی لازم در مورد این را کسب کنند و با اطمینان بتوانند در این عرصه سرمایه‌گذاری کنند.