زمان مطالعه 5دقیقه

ایست پیشروی گروه های برجامی

نویسنده: محمد صالحی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

خلاصه بازار امروز

برخلاف روزهای گذشته، امروز صنایع برجامی با جو منفی همراه بودند و از دقایق ابتدایی با عرضه سهامداران مواجه شدند. دو نماد خودرو و خساپا به واسطه حمایتی که صورت گرفت به صورت متعادل ولی سایر نمادها در این گروه  با ریزش بالا همراه بودند. طی روز جاری گروه پالایشی وضعیت معاملات مثبتی را در شروع شاهد بود که با نزدیکی به دقایق انتهایی از مثبت های آن کاسته شد. همچنین گزاشی که از تخلف های شرکت فولاد مبارکه منتشر شد، موج بدبینی را به بازار کشاند و سبب تعلیق نماد فولاد شد. 

از اتفاقات مهم بازار امروز افزایش 3 دهم درصدی نرخ بهره بین بانکی در انتهای هفته گذشته بود که از تغییر سیاست بانک مرکزی نشآت می گرفت که البته تاثیر زیادی در معاملات نداشت. همچنین کاهش نرخ دلار به محدوده 29 هزار تومان که از واکنش به پیشرفت احیای برجام بر می خواست و موجب جو منفی نمادهای صادرات محور گردید.

گزارش روزانه بازار

گزارش روزانه بازار

در برآیند معاملات امروز شاهد خروج  305  میلیارد تومان نقدینگی اشخاص حقیقی از سهام و همچنین خروج 22.8 میلیارد از صندوق های با درآمد ثابت بودیم. ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته با افت 20 درصدی همراه بود و به 3 هزار و 39 میلیارد تومان رسید و در نهایت شاخص کل با افت 12 هزار واحدی به ارتفاع 1 میلیون و 438 هزار واحد رسید.

وضعیت معاملات صنایع

در گروه خودرو بجز دو نماد اصلی و قطعه ساز ها، جو سنگین فروش باعث کاهش قیمتی اکثر نماد ها شد، پتروپالایشی ها با توجه به کاهش قیمت دلار وضعیت به نسبت متعادل تری را شاهد شدند و همچنین گروه هایی نظیر بانکی و سرمایه گذاری عمدتا در محدوده منفی به معامله رسیدند که ناشی از رشدی بود که در دوره اخیر تجربه کرده بودند. به طور کلی در هر گروه نمادهایی وجود داشت که با رشد قیمتی مواجه بودند که یا از وضعیت بنیادی سهم نشآت می گرفت یا اینکه ورود نقدینگی باعث رشد قیمتی آن ها شده بود. 

توقف سیاست انبساطی بانک مرکزی

 در اواخر هفته قبل گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی بانک مرکزی منتشر شد. در این گزارش بانک مرکزی با ۷۰ همت، به بیش از ۸۳ درصد از ارزش تقاضای بانکها برای تامین ذخایر (پایه پولی) جواب مثبت داد. اما اینبار با نرخ ۲۰.۳ درصدی که نسبت به دو هفته پیش ۳ دهم درصد افزایش یافته است. با این حال این افزایش ذخایر برای نیاز ۱۰ بانک و موسسه اعتباری غیربانکی کافی نبوده و مجبور به وام گیری ۲۵.۵۳ همت با نرخ ۲۲ درصدی در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند از بانک مرکزی شدند.

لازم به ذکر است عملیات بازار باز فرایندی است که در آن بانک مرکزی برای دستیابی به نرخ بهره هدف خود در بازار بین بانکی، به خرید اوراق دولتی (افزایش ذخایر و کاهش نرخ بهره) و فروش اوراق دولتی (کاهش ذخایر و افزایش نرخ بهره) می پردازد.

عرضه برگشت ناپذیر خودرو در بورس کالا

طبق گفته های رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مسیر شفاف و رقابتی عرضه خودرو یعنی سازوکار بورس کالا، برگشت‌ناپذیر است. طبق گفته وی خودروسازی از سال‌های دور مورد توجه دولت‌ها قرار داشته و قیمت‌گذاری به دلیل شرایط خاص این صنعت پررنگ و به‌نحوی سرکوب شده بود. از همین رو همواره دو خودروساز بزرگ زیان زیادی داشتند و اگر این فرآیند ادامه یابد، زیان‌دهی آنها به ۲۰۰هزار میلیارد تومان هم خواهد رسید.
وی با بیان اینکه دوره وصول مطالبات قطعه‌سازان در حال افزایش است و شبکه بانکی هم قادر به پوشش آن نیست،بنابراین این فرآیند قابل‌تداوم نیست. البته مشکل خودروسازی فقط بحث قیمت‌گذاری نیست و این یکی از چالش‌های اساسی است؛  با این حال حکمرانی در این حوزه باید اصلاح شود.
 به گفته عشقی محصولاتی که در بورس کالا عرضه می‌شوند باید از شمول قیمت‌گذاری خارج باشند. در مسیر بورسی شدن خودرو، از محصولاتی شروع کردیم که حساسیتی در آنها وجود ندارد. نتایج حاصل از عرضه ما را مصمم کرد با همین فرمان جلو برویم و برای عرضه‌های دیگر برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم تا متناسب با تقاضا، عرضه نیز تداوم یابد و قیمت‌های منصفانه کشف شوند.(دنیای اقتصاد)

دلار در لبه 29 هزار تومان

قیمت دلار طی 24 ساعت گذشته با افت حدود 800 تومانی مواجه شده و به محدوده 29 هزار تومان رسید. اصلی ترین دلیل افت قیمت دلار را می توان در واکنش به پیشرفت مذاکرات احیای برجام دانست. ولی در نقطه مقابل قیمت نفت مقداری با افزایش مواجه شده و نسبت به هفته قبل با 3 دلار افزایش مواجه شده است.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه میباشند که افراد می تواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق می باشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق می باشد.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

مقاله پیشنهادی: آموزش سریع شناسایی سهام ارزشمند در 5 دقیقه !

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری کارگزاری سهام کالا

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین