زمان مطالعه 3دقیقه

بازار بی روند

نویسنده: محمد صالحی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

خلاصه بازار امروز

بازار سرمایه این روزها، تحت‌تاثیر اخباری مانند احیا یا عدم‌احیای برجام، ورود خودرو به بورس‌کالا و شروع مسیری برای پایان‌ یافتن قیمت‌گذاری دستوری، گزارشات ماهانه شرکت ها، نوسانات قیمتی کامودیتی‌‌‌‌‌ها، تغییرات نرخ بهره و... است. عواملی که یک روز رنگ نماگرهای بورس را قرمز و روز دیگر، سبز می‌کنند.

طی روز جاری خبر مهمی به بازار مخابره نشد و وضعیت متعادل و رو به مثبتی در کلیت بازار حاکم بود و حدود 58 درصد نمادها در محدوده مثبت بازار به معامله رسیدند. گزارش ماهانه اکثر شرکت ها منتشر شده و از ابتدای هفته شاهد جهت گیری نمادهای با عملکرد مطلوب هستیم. در این بین گزارشات دیزیلی ها، اوره ای، بیمه و بانکی و صنایعی که مربتط با حذف ارز 4200 تومانی هستند می درخشد. این گزارشات موجب ایجاد تقاضا در برخی از این نمادها شده و رشد های خوبی در این سهم ها مشاهده می شود.

در برآیند معاملات امروز شاهد خروج  21.5 میلیارد تومان نقدینگی اشخاص حقیقی از سهام و ورود  57.5  میلیارد به صندوق های با درآمد ثابت بودیم. ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته با کاهش 6 درصدی همراه شد و به 3 هزار و 122 میلیارد تومان رسید. 

وضعیت معاملات صنایع

همانطور که گفته شد بازار امروز در اکثر گروه ها به صورت متعادل سپری شد و در این بین صنایعی نظیر زراعت، غذایی، انبوه سازی و فراکابی ها با رشد همراه شدند. در اوره ای ها نمادهای خراسان و شپدیس رشد فروش بسیار بالایی را تجربه کرده اند و با توجه به صعود قیمت اوره در بازار های جهانی از وضعیت بنیاد خوبی برخوردار هستند. همچنین نمادهای قطعه ساز مثل خاور و خدیزل با فروش های بالایی که ثبت می کنند، احتمالا با تحولات سودآوری در سال پیش رو همراه باشند و همین انتظارات است باعث سقف شکنی های قیمتی در این نمادها شده است.

دامنه نوسان 7 درصدی

از امروز دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، دامنه نوسان قیمت در تمامی نمادهای معاملاتی سهام در بازار اول (تابلوی اصلی و فرعی) بورس اوراق بهادار تهران و بازار اول فرابورس ایران، از مثبت/ منفی ۶ به مثبت/ منفی ۷ درصد و در تمامی نمادهای حق تقدم سهام در بازار اول از مثبت/منفی ۱۲ درصد به مثبت/منفی ۱۴ درصد افزایش یافت.

از بورس کالا چه خبر

تالار محصول های صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز دوشنبه 7 شهریور، میزبان عرضه 2 هزار و 370 تن مس مفتول، 40 تن مس کاتد، 17 هزار تن ورق فولادی، 160 تن مفتول آلومینیوم، 218 هزار و 450 تن شمش بلوم، 400 تن شمش آلیاژی آلومینیوم، 100 تن سیم و مفتول مسی و 51 کیلوگرم شمش طلا بود. 
همچنین 80 هزار تن تختال، 200 تن سولفورمولیبدن ، 30 هزار تن وکیوم باتوم و 495 تن پلی وینیل کلراید در تالار حراج باز عرضه می شد. 

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه میباشند که افراد می تواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق می باشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق می باشد.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

مقاله پیشنهادی: تحلیل و بررسی سودآوری شصدف

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

عمومی جهانی سهام کالا کالا

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;