زمان مطالعه 4دقیقه

بهترین صندوق سرمایه‌ گذاری در فروردین 1401

نویسنده: گلشن بابادی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

در سال‌های اخیر که تب ورود به بازار سرمایه گرم شده و افراد برای ورود به این بازار رغبت بیشتری پیدا کرده‌اند، بیش از هر زمان دیگری در خصوص سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم به سرمایه‌گذاران تاکید شده است.بارها و بارها شاهد آن بوده‌ایم که کارشناسان و مسوولان مختلف از مزایای این روش سرمایه ‌گذاری سخن به میان آورده‌اند. با این حساب نه تنها روش سرمایه ‌گذاری غیرمستقیم را باید روشی جذاب در شرایط فعلی بازار سرمایه و اقتصاد دانست بلکه باید در نظر داشت که نقدینگی مورد نیاز برای وورد به بازارهایی چون طلا، مسکن و غیره نسبت به سرمایه‌گذاری در بازاری مثل بازار سرمایه بسیار بیشتر است حال باید توجه داشت در شرایط فعلی از میان گزینه‌های موجود برای ورود اشخاص به دنیای سرمایه‌ گذاری، بازار سرمایه جذاب‌ترین گزینه برای افراد محسوب می‌شود اما آیا افراد با دانش، زمان، آگاهی و تخصص محدودشان می‌توانند به این بازار ورود کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت؛ بازار سرمایه یک بازار تخصصی به شمار می‌آید و برای موفقیت در آن نیاز به صرف زمان، آگاهی و دانش لازم است.

صندوق سرمایه گذاری

ممکن است برخی گمان کنند که تخصصی بودن این بازار فرصت سرمایه‌ گذاری را از افراد عادی که می‌توانند بدون هیچ علم و تخصص خاصی در بازارهایی چون مسکن یا طلا وارد شوند، می‌گیرد اما چنین نیست چرا که تعبیه شدن روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و در واقع استفاده از صندوق‌های سرمایه ‌گذاری راهکار ورود به این بازار با هر میزان نقدینگی و هر سطحی از دانش و آگاهی است.موضوع مهم این است که با استفاده از صندوق‌های سرمایه ‌گذاری، شخص نقدینگی خود را (هر چند خرد) در اختیار صندوق‌ها قرار می‌دهد تا از طریق صندوق‌ها که توسط افراد خبره مالی و متخصص در بازار سرمایه مدیریت می‌شوند، این نقدینگی در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری شده و سپس برای سرمایه‌گذار بازدهی مشخصی را به رقم می‌زند. سرمایه‌گذاری مدیر صندوق در بازارهای مختلف و نحوه تقسیم سود، روش دریافت سود و غیره همه و همه به نوع صندوق سرمایه گذاری مورد نظر بستگی دارد به همین دلیل نیاز است که فرد برای استفاده از روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در ابتدا آشنایی مختصری با انواع صندوق‌های سرمایه‌ گذاری و روش سرمایه گذاری غیرمستقیم داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: انواع روش‌های سرمایه‌گذاری

ویژگی‌های انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری

انواع صندوق‎های سرمایه‌‌ گذاری با توجه به سطح ریسک‌پذیری افراد متنوع بوده و این صندوق‌ها نیز کارکردهای مختلفی دارند علاوه بر تنوع این صندوق‌ها یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری که این صندوق‌ها را به گزینه‌ای جذاب برای یک سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند این است که طبق ماده ۱۴۳ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی سود حاصل از سرمایه‌گذاری در واحدهای صندوق معاف از مالیات است.با وجود تمامی این مسائل و در حالی که تورم در کشور ما به شکل لجام‌گسیخته‌ای در حال افزایش است و همچنین دورنمای روشنی از شرایط اقتصادی پیش رو وجود ندارد باعث می‌شود معقوله سرمایه‌گذاری‌ با ریسک‌های متعددی همراه باشد، به همین دلیل سرمایه‌گذاری در بازارهایی با ریسک کم و معافیت مالیاتی به شدت توصیه می‌شود. در شرایطی که ورود به صندوق‌های سرمایه گذاری بهترین گزینه موجود برای افراد با تخصص و نقدینگی محدود است باید دید از چه طریق می‌توان بهترین صندوق سرمایه ‌گذاری را انتخاب کرد؟

افرادی که روش غیرمستقیم را برای سرمایه ‌گذاری انتخاب می‌کنند باید در نظر داشته باشند که انتخاب یک سرمایه‌ گذاری مناسب، اولین و مهم‌ترین قدم سرمایه‌ گذاری در بازار سرمایه به روش غیرمستقیم به شمار می‌رود.برای بررسی این مساله که بهترین صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری افراد با سلایق و سطح آگاهی متفاوت کدام است باید در نظر داشته باشیم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند که در ادامه به انواع آن اشاره‌ای گذرا خواهیم داشت:

انواع صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مشترک

در بازار سرمایه ایران، صندوق‌ها براساس ترکیب دارایی‌ها به انواع مختلف طبقه‌بندی می‌شوند و با توجه به همین ترکیب دارایی‌ است که میزان ریسک در صندوق‌های مختلف تعیین می‌شود، صندوق‌های سهامی دارای ریسک بالا، صندوق‌های مختلط دارای ریسک متوسط و صندوق‌های با درآمد ثابت نیز از انواع صندوق‌های دارای ریسک کم محسوب می‌شوند.انواع دیگری از صندوق‌ها نیز وجود دارد که با توجه به نوع سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ماهیت این صندوق‌ها به کلی تغییر می‌کند از جمله صندوق‌های جسورانه، خصوصی و غیره.

صندوق سرمایه‌ گذاری در سهام

در این نوع صندوق‌ها حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های صندوق در بازار سهام و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق سرمایه‌ گذاری مختلط

در صندوق مختلط حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد از دارایی‌های صندوق در بازار سهام و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت

حداقل ۷۰ درصد و حداکثر ۹۵ درصد از دارایی‌های صندوق در اوراق با درآمد ثابت و یا سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود و حداقل ۵ درصد و حداکثر ۳۰ درصد دارایی‌ها نیز در بازار سهام سرمایه‌گذاری خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با انواع صندوق‌های سرمایه ‌گذاری و بررسی جزییات سرمایه ‌گذاری در هر یک از صندوق‎ها به گزارش آشنایی با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.

پربازده ترین صندوق سهامی در یک ماه اخیر

مقایسه بازدهی بازارها در فروردین 1401

در حالی که از ابتدای امسال یعنی از ابتدای فروردین ماه تاکنون(زمان تنظیم این گزارش) بورس نسبت به سایر بازارها بازدهی بیشتری داشته است و از تاریخ 6 فرودین 1401 تا به حال تقریبا 13درصد بازدهی در شاخص کل و 23درصد بازدهی در شاخص هم‌وزن را نصیب سرمایه‌گذاران کرده؛ بازدهی در بازارهای موازی از جمله طلا و دلار تقریبا به نصف میزان بازدهی بازار سرمایه هم نمی‌رسد. طبق آمار موجود طلا 18عیار از 6 فرودین 1401 تاکنون بازدهی6 درصدی و دلار نیز از همین تاریخ7 درصد بازدهی را تجربه کرده است. صندوق طلا چیزی حدودا 10درصد رشد را نصیب سرمایه گذارانش کرده و در بازاری چون مسکن شاهد بازدهی منفی 2.4درصدی در مدت مذکور بوده‌ایم.با این حساب نگاهی گذرا به آمار مربوط به بازدهی در بازارهای مالی مختلف نشان از بازدهی قابل توجه بازار سرمایه در همین یک ماهه اخیر داشته است که این مساله افزایش رغبت به سرمایه‌گذاری در این بازار را رقم زده است.

بهترین صندوق سهامی کدام است؟

با این حال ممکن است در شرایط فعلی استفاده از فرصت طلایی پیش آمده برای افرادی که از آگاهی و تخصص کمتری برخوردارند فراهم نباشد تا این دسته از افراد نیز بتوانند از بازدهی قابل توجهی بازاری چون بورس استفاده کرده و به شکل مستقیم در این بازار ورود و از بازدهی شاخص کل و شاخص هم‌وزن منتفع شوند اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی که حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های صندوق را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده و در حقیقت سهم خریداری می‌کند، نزدیک‌ترین روش و بهترین ابزار برای استفاده از بازدهی بازار سرمایه و بهره‌مند شدن از فرصت‌های طلایی بورس است.

برای شناخت بهترین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی در یک ماه اخیر و بررسی عملکرد این نوع صندوق‌ها لازم است که آمار عملکرد این صندوق‌ها را در مقاطع مختلف از جمله در فرودین 1401 مورد بررسی قرار دهیم:

بررسی‌ها نشان می‌دهد از تاریخ یک فرودین ماه امسال در میان صندوق‌های سرمایه‌ گذاری سهامی به ترتیب صندوق‌های پالایشی یکم، صندوق اهرمی کاریزما، امین تدبیرگران فردا، سهام ویستا و آسمان آرمانی سهام صندوق‌هایی هستند که  بیشترین بازدهی را نصیب سرمایه‌گذارانشان کرده‌اند.این صندوق‌ها از تاریخ 01/01/1401 تا 31/01/1401 به ترتیب 18.62درصد، 17.98درصد، 16.32درصد، 15.31درصد و 14.65درصد بازدهی را به دست آورده‌اند. مقایسه صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی را در جدول زیر مشاهده کنید:

 

 

 

 

 

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین