زمان مطالعه 6دقیقه

دلیل استقبال از صندوق اهرم

نویسنده: سیده مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

بازار امروز با تقاضای سنگین آغاز به کار کرد و رفته رفته شاخص کل با شتاب بیشتری به سمت کانال 1 میلیون و 600 هزار واحد خیز برداشت. در حال حاضر شاخص به مقدار 1 میلیون و 640 هزار واحد رسیده است. در میان نمادهای مثبت بازار، صندوق سرمایه گذاری سهامی اهرمی کاریزما با نماد «اهرم» مجدد با استقبال کم نظیری مواجه شد وبه صف خرید نشست. دلیل استقبال سرمایه گذاران به خصوص اشخاص حقیقی از این نماد چه بود؟ چرا در شرایط رشد بازار اهرم یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری است؟

صندوق اهرمی چیست؟

برای توضیح دلایل احتمالی استقبال سرمایه گذاران از این صندوق سهامی، خوب است ابتدا این صندوق را بهتر بشناسیم. صندوق های اهرمی از نوع صندوق های سهامی است ولی با این تفاوت که از دو نوع واحد برای سرمایه گذاری ایجاد میشود.صندوق های اهرمی به افرادی که قصد دارند با پذیرش ریسک بیشتر وارد بازار سهام شوند این امکان را می دهد که با بهره گیری از بسیاری از مزایای صندوق های سرمایه گذاری اعم مدیریت حرفه ای پورتفوی و نقد شوندگی بالا، از ابزار اهرم نیز برخوردار شوند. صندوق های اهرمی دو نوع واحد برای سرمایه گذاری دارند که برای دو گروه از سرمایه گذاران با دو هدف و رویکرد متفاوت است. یک دسته واحد های عادی و یک دسته واحد های ممتاز است.

واحدهای ممتاز همان نوعی است که با جستجوی نماد «اهرم» می توانید آن را بر روی تابلو معاملات بیابید و خرید و فروش کنید. این واحدها دارای اهرم هستند و برای افراد ریسک پذیر مناسب تر است و همچنین در شرایط صعودی و مثبت بازار، بازدهی خوبی برای سرمایه گذاران به همراه دارد. برای خرید این واحد می‌توانید به سامانه معاملاتی کارگزاری خود مراجعه کنید و با جستجوی «اهرم» آن را بخرید.

مقاله پیشنهادی: صفر تا صد صندوق ‌های اهرمی

سبز پوشی پرتفوی صندوق اهرم

یکی از دلایل رشد یک صندوق و بازدهی مثبت ، پرتفوی سرمایه گذاری آن است که در مقاله اسرار مشاهده پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری به چگونگی مشاهده و تحلیل آن اشاره کردیم. همانطور که گفته شد، شما می توانید با مراجعه به سایت کدال و جستجوی نماد مورد نظر پرتفوی صندوق را مشاهده کنید. با این حال پیشتر در مقاله بررسی پرتفوی صندوق اهرم در مهر 1401، دارایی های تحت مدیریت این صندوق را با میزان سرمایه گذاری آن بررسی کردیم.

همانطور که مستحضرید عمده سرمایه گذاری صندوق اهرم در نمادهای شاخص ساز همچون وغدیر، فولاد، شستا، شپنا و ... است که در بازار امروز علاوه بر سبزپوشی با حجم بالا نیز معامله شدند و برخی نیز به صف خرید نشستند. اما همانطور که میدانید دامنه نوسان در این نمادها محدود شده است و امکان افزایش بیش از این وجود ندارد. در صندوق اهرم اما اینچنین نیست و محدوده نوسانی آن مانند سایر صندوق های سرمایه گذاری از -10% تا +10% است که همین امر جذابیت سرمایه گذاری در این صندوق را بالا میبرد.

بنابراین می‌توان گفت یکی از دلایلی که اقبال سرمایه گذاران از این صندوق را بیشتر کرد، سبزپوشی دارایی های صندوق اهرم بود و همچنین محدوده نوسانی بیشتر بود که امکان کسب بازدهی بسیار جذابی را در یک روز امکان پذیر می‌سازد. با این حال شاید از یک صندوق سهامی انتظار برود که بازدهی مشابه با سایر صندوق های سرمایه گذاری داشته باشد که تا حدودی به بازدهی شاخص کل نزدیک است اما چرا این صندوق جذاب تر از سایر صندوق های سهامی است؟

خاصیت اهرمی صندوق سرمایه گذاری سهامی اهرم

اهرم سرمایه گذاری به شما این اجازه را می دهد که با مبلغی بیش از دارایی خود وارد یک سرمایه گذاری شوید.  بنابراین نوسانات ارزش دارایی مورد نظر بر یک مبلغ، بیشتر اثر می گذارد و به همین شکل سود یا زیان یک فرد بیشتر از حالتی می شود که صرفا با سرمایه خود وارد معامله شود. همانطور که می دانید صندوق های سرمایه گذاری یکی از راه های ساده و مفید برای ورود به بازار بورس هستند اما یکی از دلایلی که خیلی از معامله گران حرفه ای از طریق صندوق ها اقدام به سرمایه گذاری نمی کردند و ترجیح می دادند به صورت شخصی خرید و فروش سهام انجام دهند، عدم امکان استفاده از اهرم بود.

همانطور که از نام صندوق اهرمی کاریزما پیداست، ویژگی خاص این صندوق داشتن اهرم و دادن اعتبار به سرمایه گذارانی است که با هر مبلغی قصد سرمایه گذاری در سهام را دارند. حداقل میزان سرمایه گذاری در این صندوق نیز مانند حدنصابی است که سازمان بورس برای خرید سهام و صندوق های قابل معامله تعیین کرده است که 500 هزار تومان است.

این ویژگی اهرمی این صندوق باعث شده است تا سرمایه گذارانی که پیش بینی بازدهی مثبت در شاخص کل و سهام شاخص ساز را دارند تمایل بیشتری به خرید این صندوق نشان دهند چرا که بازدهی 2 الی 3 درصدی در سهامی که پرتفوی این صندوق را تشکیل می‌دهند می‌تواند بازدهی بیشتری در کلیت صندوق داشته باشد. 

 

بررسی تکنیکالی صندوق اهرم

در نهایت خوب است به چارت صندوق اهرم نیز اشاره کنیم و نمودار این نماد را از نظر تکنیکالی بررسی کنیم. همانطور که مشاهده می‌شود اهرم مقاومت داینامیک خودرا شکسته و از محدوده مقاومتی استاتیک خود نیز خارج شده است. با توجه به این شکست احتمال رشد تا محدوده های 1180 و 1344 تومان وجود دارد. درصورت گذر از این 2 محدوده سقف تاریخی اهرم یعنی 1514 تومان هدف بعدی است.

نکته مثبت در تحلیل این چارت کراس مثبت خطوط سیگنال و مکدی در اندیکاتور مکدی است که احتمال صعود بیشتر اهرم را بالا می‌برد.هم چنین کندل امروز صندوق اهرم یک کندل مارابوزو صعودی است که خود نیز یک نشانه مثبت از روند پیش روی این صندوق است.

تکنیکال اهرم

سخن آخر

به طور خلاصه اگر بخواهیم دلایل رشد صندوق اهرمی کاریزما با نماد «اهرم» را بررسی کنیم باید به مثبت بودن و بازدهی مثبت دارایی های صندوق اهرم به همراه محدوده نوسانی جذاب این صندوق اشاره کرد و همچنین ویژگی اهرمی این صندوق نیز باعث می‌شود که در شرایط مثبت بازار این صندوق بتواند بازدهی بسیار خوبی را برای سرمایه گذاران داشته باشد. همچنین این نماد از نظر تکنیکالی در محدوده جذابی قرار دارد که این نکته نیز برای چارتیست ها میتواند جالب باشد. 


 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین