زمان مطالعه 3دقیقه

دنده عقب بازار با گروه خودرو

نویسنده: محمد صالحی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

خلاصه بازار امروز

با تغییراتی که در دامنه نوسان برخی از نمادها ایجاد شده به نظر بازار از وضعیت هیجانی خارج شده و معاملات متعادل تری را مشاهده می کنیم. اوج این هیجانات در سه سال اخیر مشاهده شد و در این سال ها نمادهایی را می دیدیم که در بازه های ماهانه و یا حتی سالانه در وضعیت صف خرید و فروش قرار داشتند و اجازه و ورود و یا خروج سهامداران را نمی دادند که به طبع از جذابیت بازار می کاهید. با سیاستی که اخیرا به وجود آمده و مرحله به مرحله این دامنه نوسان در حال افزایش است،  امیدواریم به مرور شاهد کاهش هیجانات بازار و افزایش کارایی آن باشیم.

بازار امروز به طور کلی حوالی قیمت های روز گذشته نوسان داشت و در این بین جو منفی گروه خودرو و قدرت تقاضا در گروه حمل و نقلی خودنمایی می کرد. البته در دقایق انتهایی با سیاست افزایش نرخ ریپوی بانک مرکزی، سیگنال منفی به بازار مخابره شد و شاهد سنگین شدن سمت عرضه ها بودیم.

گزارش روزانه بازار

گزارش روزانه بازار

در برآیند معاملات امروز شاهد خروج  140 میلیارد تومان نقدینگی اشخاص حقیقی از سهام و ورود  93.9  میلیارد به صندوق های با درآمد ثابت بودیم. ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته با کاهش 14 درصدی همراه شد و به 2 هزار و 671 میلیارد تومان رسید. 

وضعیت معاملات صنایع

همانطور که گفته شد بازار امروز در اکثر گروه ها به صورت متعادل سپری شد و در این بین صنایعی نظیر حمل و نقلی، ارتباطات و انبوه سازی ها با معاملات مثبت همراه بودند. گروه خودرو پس از رشد اخیر، فعلا در وضعیت استراحت و یا به نوعی اصلاح قرار دارد و تحرکت مثبتی در این گروه مشاهده نمی شود. پتروپالایشی و فلزی ها نیز به صورت متعادل به کار خود پایان دادن. البته در گروه پتروشیمی هنوز نمادهای اوره به صورت مطلوب معامله می شود و تقاضای خوبی در آنها وجود دارد.

پرسپولیس فردا بازگشایی خواهد شد

مدیریت عملیات بازار فرابورس ایران با انتشار اطلاعیه‌ای خبر از بازگشایی و آغاز معاملات سهام باشگاه پرسپولیس در روز چهارشنبه 9 شهریورماه داد. پرسپولیس دومین نماد باشگاهی پس از استقلال است که در بازار بورس بازگشایی خواهد شد. این نماد در تاریخ پذیره نویسی حدود 3399 ریال عرضه شده بود که درصورتی که همانند نماد استقلال با رشد 50 درصدی بازگشایی شود، حدود قیمت 5000 ریال برای آن منطقی خواهد بود. 

از بورس کالا چه خبر؟

محصولات پلی پروپیلن جم 350میلیون ريال با رقابت 20درصد همراه بود. محصول PVC شغدیر 238میلیون ريال، دوده صنعتی با قیمت پایه 410-417 میلیون ريال اما بدون معامله و نخ پلی استر شپلی 413 میلیون ريال روی تابلو نشست. در تالار صنعتی شمش فولاد بدون خریدار ماند. اما محصول فخوز 123میلیون ريال قیمت خورد. اسلب هرمز و فخوز 116.7 میلیون ريال معامله شد.در تالار سیمان، بالاترین رقابت در خصوص سیمان سفید بود. نمادهای سکرما، سفار، ساوه، ستران و سخوز محصولات خود را اندکی بالای قیمت پایه فروختند. سیمان تیپ دو ساوه، ستران، سابیک، سمازن هر تن 716هزار تومان قیمت خورد که بالاترین نرخ سیمان تیپ دو فله بود. در تالار فرآورده نفتی، روغن پایه 264میلیون ريال قیمت خورد. در طرف مقابل لوبکات 138میلیون ريال بود. 

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه میباشند که افراد می تواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق می باشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق می باشد.

 

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری جهانی سهام کالا خودرو

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین