زمان مطالعه 2دقیقه

سرنوشت پیش روی شاخص کل و هم وزن

نویسنده: سید مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

شاخص کل بورس و شاخص هم وزن در چند روز گذشته با نوسانات مثبت و همزمان با آن، افزایش در ارزش معاملات خرد همراه بوده اند. در حال حاضر شاخص کل به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد وارد شده است و در معاملات امروز به 1 میلیون و 389 هزار واحد رسید. آیا این رشد در شاخص کل و شاخص هم وزن قابل پیش بینی بود? آیا این تداوم رشد در این دو شاخص ادامه دار خواهد بود؟ در این مقاله شاخص کل و شاخص هم وزن را از نظر تکنیکالی تحلیل می‌کنیم و نقاط برگشت احتمالی را بررسی می‌نماییم. 

شاخص کل

پیش بینی وقوع واگرایی مثبت

همانطور که در تحلیل های گذشته خاطر نشان کردیم شاخص کل در تایم فریم های روزانه و هفتگی احتمال وقوع واگرایی مبثت را نشان می‌داد که در نهایت با ثبت کف جدید واگرایی مثبت تایید شد و روند سهم صعودی شد. با وجود آنکه شاخص خط روند صعودی خود را به سمت پایین شکسته بود اما اندیکاتور rsi حمایت خود را حفظ کرده بود. در حال حاضر سهم با مقاومت محدوده 1380 تا 1420 هزار واحد مواجه است و در صورتیکه بتواند از این محدوده عبور کند می‌تواند تا 1500 هزار واحد به عنوان مقاومت بعدی نوسان داشته باشد. در غیر اینصورت و با کند شدن روند کنونی اما باید حمایت 1300 هزار واحد را مد نظر قرار داد و اگر این حمایت را از دست بدهد تا 1240 هزار واحد کاهش ارزش خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی: خطوط روند در تحلیل تکنیکال چیست؟

شاخص کل تایم فریم روزانه.png

کراس مثبت مکدی

در اندیکاتور مکدی نیز نکته مثبتی که وجود دارد کراس آن است. در صورتیکه این رشد تا نمودار میله ای مکدی ادامه دار باشد می‌توان به رشد بیشتر این شاخص امیدوار بود در غیراینصورت احتمال دارد روند نوسانی و ساید شود. در حال حاضر مقاومت ابر کومو نیز پیش روی نمودار قیمتی شاخص کل است.

کراس مکدی در شاخص کل

شاخص هم وزن

شاخص هم وزن نیز حرکتی مشابه با شاخص کل داشت و در حال حاضر با مقاومت محدوده 393 هزار واحد مواجه است. در صورتیکه بتواند این مقاومت را که مقاومت ابر کومو نیز در این محدوده واقع شده بشکند 412 هزار واحد مقاومت بعدی شاخص هم وزن خواهد بود. اندیکاتور rsi نیز با مقاومت مواجه است که در صورت شکست آن تدام رشد در شاخص هم وزن را به احتمال زیاد شاهد خواهیم بود. حمایت شاخص نیز در 380 هزار واحد است که باید آن را مدنظر قرار داد. 

شاخص هم وزن.png

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین