زمان مطالعه 8دقیقه

طرح بیمه سهام چیست + مزایا و معایب

نویسنده: محمد صالحی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

همانطور که اخیرا شنیده می شود سازمان بورس بسته 10 بندی حمایت از بازار سرمایه را مطرح کرده که پس از تصویب در نهادهای عالی کشور قرار است از هفتم آبان ماه اجرایی شود. 
یکی از بندهای مهم این بسته حمایتی"بیمه سهام اشخاص حقیقی" می باشد. طبق این بند قرار است سهامداران خرد اصل ارزش سهام و سودشان بیمه شود که مبنای این بیمه، ترکیب سبد افراد در آخرین روز معاملاتی "چهار شنبه ۴ آبان ۱۴۰۱" می‌باشد. 

شرایط بیمه سهام چیست؟

براساس این بند هر فردی که پرتفوی 100 میلیون تومانی و یا کمتر را دارا باشد(طبق آمار سازمان بورس حدود 96 درصد سرمایه گذاران حقیقی، پرتفوی زیر 100 میلیونی در اختیار دارند)، با خرید یک برگه اوراق تبعی به ارزش 1 ریال که شرایط خرید آن در ادامه اعلام خواهد شد، کل ارزش سبد سهام به اضافه 20 درصد سود را تا سررسید یک سال، تضمین خواهد کرد.
 در این بند شروطی وجود دارد که باید حتما رعایت شود. برای مثال تا زمان سررسید نباید از سبد بیمه شده فروشی اتفاق بیافتد و اگر خریدی نیز انجام شود، سهام جدید تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت. نکته مهم دیگر بحث نوع سهام می باشد که طبق شروط سازمان بورس کل پرتفوی بیمه شده باید از سهام بازار بورس و فرابورس(بجز بازار پایه) تشکیل شده باشد.
بدین ترتیب ریسک کاهش قیمت سهام از بین رفته و حتی سود بدون ریسک 20 درصدی برای حدود 96 درصد سرمایه گذاران نصیب خواهد شد که به طبع تمایل به سرمایه گذاری را افزایش خواهد داد. البته باتوجه به شرایط فعلی بازار بورس و ارزندگی بالای بسیاری از نمادها، درصورتی که با متغیرهای جدیدی روبه‌رو نشویم، در بازه یک ساله سودآوری بیشتری برای بازار متصور می باشیم و نباید صرفا به امید این 20 درصد اقدام به سرمایه گذاری کنیم چرا که با این فرض صندوق های سرمایه گذاری گزینه های جذاب تری به شمار می روند.

البته به گفته مدیرعامل بورس تهران برای حمایت از سرمایه‌گذاران غیرمستقیم بازار سرمایه، حتی سرمایه‌گذاری افراد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بعد ابلاغ سازوکار مربوطه توسط سازمان بورس، تضمین خواهد شد.

طرح بیمه سهام

مثال نحوه بیمه سهام

فرض کنید فردی با خرید سهام بورسی جمعا مبلغ 100 میلیون تومان اقدام به سرمایه گذاری نموده است، حال اگر این فرد یک اوراق تبعی بر روی پرتفوی خود خریداری نماید درواقع پرتفوی خود را بیمه کرده و در بدترین حالت تا یک سال آیند علارقم حفظ سرمایه گذاری خود، سود بدون ریسک 20 درصدی را نیز کسب خواهد نمود. در حالت خوشبینانه نیز سبد سرمایه گذاری وی با رشد بیشتری همراه خواهد شد که می تواند سود جذاب تری را برای وی رقم بزند.
در حالت اول اگر پس از یک سال کل پرتفوی کمتر از 120 میلیون ریال ارزش داشت، مابغی از سازمان بورس به حساب شخص واریز خواهد شد و اگر بیشتر بود که سازمان تعهدی ندارد و به طبع فرد سود بیشتری را تجربه کرده است. 
در سایر حالات فرض کنید که شخصی پرتفوی 50 میلیون تومانی و شخص دیگر پرتفوی 200 میلیون تومانی در اختیار دارد. خرید اوراق تبعی فرد اول را تا 60 میلیون تومان و فرد دوم را تا 220 میلیون تومان(100*1.2+100)  بیمه خواهد کرد .
درصورتی که در این یک سال، سهمی به این پرتفوی اضافه یا از آن کم شود نیز از این جهت تعهدی برای سازمان مشخص نمی باشد.

چرا باید از بیمه سهام استفاده کنیم؟

شاید برای شما نیز سوال شده باشد که چرا بجای خرید صندوق با درآمد ثابت که سودهای بدون ریسک بالاتری را پرداخت می نمایند، از بیمه سهام استفاده نماییم. نکته اینجاست که با توجه به افت بالای بسیاری از نمادها و ارزندگی بازار، با استفاده از بیمه سهام، هم از رشد بازار جا نخواهیم ماند و هم از افت قیمت سهام مصون خواهیم بود. یعنی این اختلاف بازدهی صندوق ها و بیمه سهام که حدود 4 درصد(20-24) می باشد را می توان صرف بازدهی‌ بالاتر بازار قلم‌داد کرد.

مزایا و معایب استفاده از بیمه سهام

همانطور که گفتیم اجرای این بند سهامداران خرد را از جهت ریسک کاهش مبلغ سرمایه گذاری مصون ساخته و حتی بازدهی قطعی 20 درصدی را نیز عاید وی خواهد نمود. جذابیت اصلی آن به علت فرصت دهی برای سهامدار جهت استفاده از رشد بازار می باشد که سبب ایجاد تفاوت بین این روش و سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت می باشد.
از معایب اصلی این روش نیز می توان به عامل “محدودیت مبلغی” و “بازه زمانی سرمایه گذاری" اشاره کرد. در محدودیت اول پرتفوی های با رقم بالای 100 میلیون تومان، سود قطعی 20 درصدی روی کل پرتفوی نخواهند داشت و محدودیت دوم نیز فردسرمایه گذار را ملزم به نگهداری پرتفوی تا یک سال می کند که به نظر زمان طولانی مدتی است.
برای حل این مشکلات می توان پیشنهادات جذاب دیگری را ارائه داد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جایگزین طرح بیمه سهام

صندوق تضمین اصل سرمایه، جایگزینی برای بیمه سهام

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما سازوکاری مشابه طرح بیمه سهام سازمان بورس دارد و عملکرد آن به این شکل است که اصل سرمایه افراد را تضمین می‌کند و سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمان‌هایی که بازار سرمایه رشد می‌کند، از این رشد بهره‌مند شوند ولی در صورتی که بازار روند نزولی بگیرد و احیانا در این روند نزولی اصل سرمایه آن‌ها کاهش پیدا کند، صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما با سازوکاری مناسب، این کاهش از اصل سرمایه را جبران می‌کند.
این صندوق از نوع مختلط می باشد و از دو واحد عادی و ممتاز تشکیل شده است که مخاطب ما در این بخش نوع عادی این صندوق می باشد.

برای آشنایی بیشتر با این صندوق روی لینک مقابل کلیک نمایید: صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

مزیت این صندوق نسبت به طرح بیمه سهام را می توان به "نبود محدودیت مبلغ سرمایه گذاری" و "بازه زمانی 3 ماهه" اشاره کرد که به نوعی همه افراد فعال در بازار سرمایه می توانند از این فرصت استفاده نمایند و با سرمایه گذاری در این صندوق هم از فرصت های سودآوری بازار استفاده نمایند و هم اصل سرمایه خود را تضمین نمایند. بازه زمانی 3 ماهه این صندوق نیز بر جذابیت آن افزوده و افراد با نگهداری حداقل سه ماه واحدهای عادی این صندوق می توانند از مزایای آن استفاده نمایند که نسبت به بازه یک ساله طرح بیمه سهام، از جذابیت بالاتری برخوردار است.
علاقه مندان به سرمایه گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما میتوانند به پنل کاربری خود در کاریزما مراجعه کنند و در بخش صندوق ها با انتخاب صندوق تضمین، در این صندوق سرمایه گذاری کنند و یا مستقیم به به این لینک مراجعه کنند. 

نتیجه گیری

دراین مقاله به مزایا و معایب طرح بیمه سهام پرداختیم و مهم‌ترین مزیت آن را تضمین سود 20 درصدی عنوان کردیم. گفتیم که این طرح پرتفوی های زیر 100 میلیون تومان را دربر گرفته و ارقام بالاتر از این، تنها تا سقف 100 میلیون تومان مستحق دریافت سود 20 درصدی هستند و همچنین برای دریافت این سود حداقل باید 1 سال از تاریخ 7 آبان، پرتفوی سرمایه گذاری ثابت بوده و فروشی رخ نداده باشد.
در ادامه برای حل این مشکلات پیشنهاد سرمایه گذاری در "صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما" ارئه شد که با این کار هم زمان سرمایه گذاری تا 3 ماه کاهش یافت و هم محدودیت مبلغ سرمایه گذاری رفع گردید. 

"سرمایه گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما"

سوالات متداول

 1. در طرح بیمه سهام اگر در بازه یک ساله سهمی خریداری یا فروخته شود آیا مشمول بیمه خواهد بود؟
  خیر. در این طرح تنها سهام موجود در پرتفوی شخص در تاریخ "4 آبان 1401" ملاک قرار خواهد گرفت، به شرطی که در بازه یک ساله فروشی روی این سهام رخ نداده باشد.

 2. آیا پرتفوی های کمتر از 100 میلیون یا بیشتر نیز مشمول این طرح خواهند بود؟
  پرتفوی های زیر 100 میلیون تومان به اندازه کل سبد و سود 20 درصدی توسط این طرح بیمه خواهند شد و پرتفوی بیشتر تا سقف 100 میلیون تومان مشمول این سود  20 درصدی خواهند بود.

 3. مزیت طرح بیمه سهام نسبت به صندوق های با درآمد ثابت در چیست؟
  در صورت رشد بازار سهام و به خصوص پرتفوی شخص مورد نظر فرد می تواند از فرصت های سودآوری بازار استفاده نماید و بازدهی بالاتری را کسب کند.

 4. معایت طرح بیمه سهام چیست؟
  این طرح تنها پرتفوی های زیر 100 میلیون تومان را دربر گرفته و برای شمول این طرح باید 1 سال از تاریخ 4 آبان، پرتفوی سرمایه گذاری شخص ثابت بوده و فروشی رخ نداده باشد.

 5. راه‌کار جایگزین به جای طرح بیمه سهام چیست؟
  سرمایه گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، زیرا هم محدودیت مبلغی برای سرمایه گذاری ندارد و هم بازه نگهداری آن برای شامل شدن طرح سه ماه می باشد.

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین