زمان مطالعه 5دقیقه

نگاهی به عملکرد کگاز

نویسنده: محمد صالحی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته
سرمایه گذاری سریع

فقط با 3 کلیک

سرمایه گذاری در کاریزما را تجربه کنید.

* حداقل مبلغ قابل پرداخت 1,100,000 ریال

معرفی شرکت

شرکت شیشه و گاز درتاریخ 23 فروردین ماه 1339 بصورت شرکت سهامی تأسیس شده و در تاریخ 30 مرداد ماه 1369 در بورس اوراق بهادر تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت جزء واحدهاي فرعی شرکت پایا صنعت سینا و واحد تجاري نهایی گروه بنیاد مستضعفان می باشد. نشانی مرکز اصلی شرکت و فعالیت تولید آن در شهرك صنعتی شمس آباد، بلوار سروستان، بلوار گلسرخ، گلسرخ 12 واقع است.

فعالیت اصلی

فعالیت اصلی شرکت تولید انواع بطری، بلور و سایر مصنوعات شیشه‌ای می‌باشد. ظرفیت تولید شرکت 40،000 تن انواع بطری لایت می‌باشد. با توجه به قرار گرفتن در بافت مسکونی منطقه مهرآباد، شرکت در سال 92 اقدام به جابجایی کارخانه از مهرآباد به شهرک صنعتی شمس آباد در زمینی به مساحت 10 هکتار نمود.

طرح توسعه

پس از اجراي پروژه فاز 1 در شهرك صنعتی شمس آباد با ظرفیت 150 تن تولید روزانه انواع بطر و جار، اکنون پـروژه فاز 2 با هدف راه انـدازي سالن جدید تولید و کوره 240 تنی نصب و راه اندازي گردیده وکلیه ماشین‌آلات خط تولید نصب گردیده است و سوله هاي ساختمانی نیز 100 درصد تکمیل گردیده است. لذا در اواخر سال 1400 اقدام به تولید آزمایشی نموده که این دوره براي شرکت هاي تازه تأسیس حداقل 6 ماه می باشد، لیکن در 3 ماهه اول سال 1401 که طبق استاندارد حسابداري شماره 11 ایران، شرکت از ابتدا عایدي حاصل از فروش تولیدات آزمایشی خود را از بهاي تمام شده دارایی در جریان تکمیل کسر نموده ولی طبق نظر مدیریت شرکت در پایان دوره 3 ماهه دستور به اصلاح گزارش تولید و فروش نموده است، تا مبلغ فروش و هزینه هاي تولید آزمایشی فاز 2 در صورت سود و زیان شرکت منظور گردد و همین امر نیز منجر به اصلاح گزارش تولید و فروش 3 ماهه نیز گردیده است.
همچنین شرکت با توجه به وجود تجربیات گرانقدر اجرایی در صنعت شیشه و شناخت ظرفیت ها و افزایش روزافزون تقاضاي بازار نسبت به بسته بندي شیشه اي به جاي محصولات شیمیایی و پلاستیکی، در طرحی بلند پروازانه، همزمان فاز 3 تولید بطر با کوره 240 تنی و ماشین‌آلات مدرن را به اجرا در آورده که عملیات ساختمانی آن در حـال انجام است.


ترکیب صاحبان سهام

ترکیب صاحبان سهام شرکت شیشه وگاز به شرح جدول ذیل می باشد:


ریسک های صنعت 

صنعت شیـشه سازي بطر صنعتی است، که از دیر باز جایگاه خــود را در تولید محـصولات غذایی بخصوص محصولات نوشیدنی باز نموده، ولی با این وجود مشکلاتی پیش رو دارد و یکی از آنها کمبود تأمین کننده هاي مواد اولیه در داخـل کشور مـی باشد. همچنیــن با توجه به اینکه در دوره جاري چند پروژه تولید بطر شیشه، به بهره برداري می رسد بازار در داخل و خارج از کشور بسیار رقابتی می باشد، که این شرکت با توجه به دستیابی به فن آوري تولید محصولات به شکل NNPB همچنان با کیفیت بالاي تولیدات می تواند سهم خود را از بازار کسب کند.

مقدار تولید و فروش ماهانه

میزان تولید کل شرکت نسبـت به سال مالی قبل 35% افزایش داشته است لذا، با توجه به اینکه شرکت در حال اجراي پروژه فاز 2 و 3 می باشد، احتمالا در ماه های آتی رشد مقدار تولید شرکت قابل توجه باشد.

کگاز به طور میانگین حدود 50 درصد از محصول خود را در بازار صادراتی به فروش می رساند. رشد مقدار فروش در 4 ماهه 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل 13% بوده است.  همچنین این شرکت در پایان خرداد 1401 به میزان 14،700 هزار عدد موجودی در اختیار داشته که نشان می دهد شرکت برای روز های بحرانی این مقدار را نگه داری کرده و زمانی که تولید نداشته باشد احتمالا این محصولات را به فروش خواهد رساند.


مبلغ و نرخ فروش ماهانه

مبلغ فروش کل شرکت  در 4 ماه اول نسبـت به دوره  مشابه قبل 66% افزایش داشته است. با توجه به اینکه نرخ فروش صادراتی پایینتر از داخلی می باشد، سهم فروش صادراتی از کل فروش کمتر می باشد. علت پایین بودن نرخ فروش صادراتی عدم توانایی شرکت در رقابت با شرکت های خارجی و همچنین ترس از ازدست دادن بازار صادراتی می باشد که باعث شده شرکت در دوران تحریم محصولات خود را پایینتر از نرخ داخلی به فروش رساند که در نمودار زیر این روند را مشاهده می کنیم.

روند حاشیه سود فصلی

کگاز به طور میانگین از حاشیه سود عملیاتی 35 درصدی در سه سال اخیر برخوردار بوده است. این نسبت در زمستان 1400 به دلیل کاهش تولید و فروش و با توجه به وجود هزینه های ثابت درصد منفی بالایی را ثبت کرده است. در بهار 1401 نیز با توجه به فروش بالا نتوانسته حاشیه های خود را حفظ کند که در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

روند بهای تمام شده

در نمودار زیر روند رشد بهای تمام شده شرکت نشان داده شده است.

همانطور که مشاهده می شود در فصل بهار 1401 با رشد بالای اقلام بها همراه بوده که ناشی از راه اندازی خط تولید جدید شرکت می باشد. عمده بهای تمام شده شرکت از سرفصل مواد مستقیم مصرفی و سربار تشکیل شده است.

مقاله پیشنهای: بررسی جامع صنعت بانک در ایران

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری عمومی کارگزاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
کارت هدیه کاریزما دارید؟