زمان مطالعه 10دقیقه

کارا، پر بازده ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

نویسنده: میثم رحمتی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

صندوق سرمایه گذاری کارا، یکی از صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله است که از زمان شروع به کار خود در میان پربازده‌ترین صندوق های درآمد ثابت بوده است و در حال حاضر بازدهی موثر سالانه 25.6 درصد را دارد. این درحالی است که پیش بینی میشود صندوق کارا بازدهی حداقل 25.6 درصد را تا پایان سال نیز حفظ خواهد کرد. از ویژگی های جذاب صندوق سرمایه گذاری کارا، معافیت مالیاتی، سود روزشمار و عدم نرخ شکست میباشد.  

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کارا

گروه مالی کاریزما، که با صندوق سرمایه گذاری کمند، عنوان یکی از بزرگترین صندوق های قابل معامله بازار را یدک می کشد سال گذشته صندوقی دیگر از نوع "بادرآمد ثابت نوع دوم" را روانه بازار کرد و بعد از گذشت یک سال، عنوان یکی از بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت از نظر بازدهی را به خود اختصاص داده است. 

صندوق سرمایه گذاری کارا، یک صندوق درآمد ثابت نوع دوم می‌باشد که یکی از جدیدترین صندوق های سرمایه گذاری است. صندوق سرمایه گذاری کارا  که ساختار نزدیکی به صندوق درآمد ثابت دارد از جنس ETF است و سبدی متشکل از از اوراق با درآمد ثابت و سپرده بانکی دارد. 

تفاوت صندوق سرمایه گذاری کارا با سایر صندوق های درآمد ثابت

همانطور که بیان کردیم، صندوق سرمایه گذاری کارا، از جنس صندوق های درآمد ثابت است اما تفاوت های مهمی دارد که همین تفاوت ها باعث شده است که بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت در یک سال گذشته انتخاب شود.

1) تضمین بازدهی با کمک اختیار معامله

اولین و مهمترین تفاوت صندوق سرمایه گذاری کارا با دیگر صندوق های درآمد ثابت، تضمین بازدهی آن با کمک اوراق اختیار معامله است. صندوق سرمایه‌گذاری کارا اولین و در حال حاضر تنها صندوق درآمد ثابتی است که قرارداد اختیار معامله آن به بازار معرفی شده است. اوراق اختیار معامله یکی از ابزارهای پوشش ریسک است که می‌توان از آن برای اطمینان از کسب بازدهی معین در بازه زمانی مشخص استفاده کرد. سازوکار اختیار معامله مبتنی بر صندوق سرمایه‌گذاری کارا بدین صورت است که با توجه به قیمت اعمال صندوق کارا در تاریخ اعمال، مبلغ پریمیوم مشخصی بر روی تابلو معامله می‌شود که بازدهی سرمایه‌گذاران را تا آن تاریخ تضمین می‌کند.

اطلاعیه آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری کارا در سررسیدهای فروردین، تیر و دی ماه سال 1402 را می‌توانید اینجا مشاهده کنید. 

2) میزان ریسک:

سرمایه گذاری در صندوق با درآمد ثابت نوع دوم، کم ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری ممکن در بازار سرمایه با بازدهی قابل توجه به شمار می آید. چرا که با توجه به ترکیب دارایی صندوق درآمد ثابت و نوع دوم، میزان ریسک صندوق به دلیل عدم الزام خرید سهام و مهم‌تر از آن به دلیل داشتن قراردادهای اختیار معامله مبتنی بر آن، به نوعی بدون ریسک تلقی شده و حتی از صندوق درآمد ثابت معمولی هم ریسک کمتری دارد.

3) عدم پرداخت سود ماهانه:

یکی دیگر از تفاوت‌های صندوق درآمد ثابت با صندوق‌های سرمایه‌گذاری نوع دوم در نحوه پرداخت سود است. در حالی که سرمایه‌گذاران در اکثر صندوق‌های با درآمد ثابت به صورت ماهانه سود دریافت می‌کنند، سود سرمایه‌گذاران صندوق درآمدثابت نوع دوم بر روی NAV و به شکل تجمعی حساب می‌شود.

kara1.jpg

بازدهی صندوق سرمایه گذاری کارا چگونه است؟

بازدهی صندوق‌ سرمایه گذاری کارا مثل صندوق های درآمد ثابت اما کم ریسک تر است. در این صندوق با توجه به اینکه اوراق اختیار معامله مبتنی بر آن تعریف شده است، معمولاً بالاتر از روش های دیگر سرمایه گذاری کم ریسک  بازدهی دارد. سود صندوق سرمایه گذاری کارا، به صورت روزشمار و براساس NAV محاسبه میشود. بازدهی صندوق سرمایه گذاری کارا همانطور که مشاهده می کنید، با توجه به گزارش فیپیران در یک سال گذشته جزء 10 صندوق سمرایه‌گذاری برتر بوده است. سود موثر 25.6 درصد در یک سال گذشته به این معنی است که فرد سرمایه گذار در یک سال گذشته به صورت تضمین شده و بدون هیچ ریسکی میتوانست این بازدهی را کسب کند. 

 

مقاله پیشنهادی: صندوق سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟

تفاوت صندوق سرمایه گذاری کارا با سپرده بانکی 

کارکرد صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و صندوق کارا تفاوت های عمده ای با کارکرد بانک ها دارند که همین تفاوت ها باعث جذابیت بهتر نسبت به بانک میشود.

1) سود روز شمار: 

اگر به بازدهی صندوق سرمایه گذاری کارا در یک سال گذشته توجه کرده باشید کاملا متوجه تفاوت با بازدهی بانک خواهید شد. درحالی‌که بازدهی بانک‌ها بین مقداری مشخص و معین بین ۱۰ الی ۱۷ درصد برای بانک‌های دولتی و تا ۲۲ درصد برای برخی بانک‌های خصوصی بوده است.
نکته‌ مهمی که باید در نظر داشت این است که سودهای بین ۱۷ الی ۲۲ درصد برای سپرده‌های بلندمدت و یکساله بانک بوده که اگر قبل از سررسید به هردلیلی مبلغی برداشت نمایند هیچ سودی به آن تعلق نمی‌گیرد. این در حالی است که محاسبات صندوق سرمایه گذاری کارا روزشمار بوده و بدون نگرانی می‌توان از آن برداشت نمود.

2) نقدشوندگی سریع: 

یکی از دیگر از جذابیت های صندوق های درآمد ثابت ، نقدشوندگی سریع آن بدون هیچ نرخ شکستی است. صندوق های با درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کارا امکان نقد شوندگی و ابطال واحدهای سرمایه گذاری را در عرض یک روز ایجاد کرده است و این ویژگی از خوشآیندترین نکاتی است که فرد سرمایه گذار از هر امکان سرمایه گذاری انتظار دارد.

3) شفافیت مالی بالا:

یکی دیگر از مزایا و البته تفاوت صندوق درآمد ثابت با سپرده بانکی این است که این صندوق‌ها به طور شفاف میزان سود دهی و یا نوسانات را برای سرمایه گذاران به نمایش درمی آورند. همچنین عملکرد هفتگی صندوق‌ها، وضعیت خریدها و فروش‌ها و صورت وضعیت مالی آن‌ها به صورت ماهانه و دوره‌ای به صورت شفاف در وب‌سایت این صندو‌ق‌ها برای آگاهی سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. یعنی علاوه بر نظارت لحظه‌ای مدیران صندوق و کارشناسان سازمان بورس و اوراق بهادار که به صورت لحظه‌ای در حال رصد نوسانات و تحلیل اتفاقات صندوق هستند، شخص سرمایه گذار نیز می‎تواند شاهد تمام جزئیات باشد.

4) معافیت مالیاتی: 

یکی از موارد بسیار مهمی که این روزها برای سرمایه گذاران مهم می باشد معافیت مالیاتی است. صندوق سرمایه گذاری کارا به دلیل اینکه جز صندوق های درآمد ثابت میباشد معافیت مالیاتی است که یکی دیگر از تفاوت های مهم "کارا" با پس انداز های بانکی است. 

صندوق سرمایه گذاری کارا مناسب چه افرادی است؟

صندوق کارا با توجه به ماهیت کم ریسکی که دارند میتوانند در کنترل پرتفوی سرمایه گذاری افراد نقش پررنگی داشته باشند. صندوق سرمایه گذاری کارا برخلاف دیگر صندوق‌های درآمد ثابت مناسب افرادی است که نیاز به سود ماهانه ندارند و صرفا علاقه مند هستند که بخشی از پول خود را در صندوقی کم ریسک سرمایه گذاری کنند و به صورت ماهانه بالاتر از بانک سود کسب کنند. 

سود حداقل 24 درصد سالانه تا پایان سال

همانطور که در بالا هم مشاهده کردید صندوق سرمایه گذار کارا در یک سال گذشته، سود 25.6 درصد را محقق کرده است و همین میتواند صندوق سرمایه گذاری کارا در صدر بازدهی صندوق های درآمد ثابت حفظ کند. 

نحوه سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری کارا

صندوق سرمایه گذاری کارا از جنس صندوق های قابل معامله است و همه افرادی که کد بورسی و کد آنلاین در هر کارگزاری داشته باشند با جستجوی نماد "کارا" میتوانند این صندوق را خریداری کنند اما در کل دو روش برای خرید صندوق سرمایه گذاری کارا وجود دارد:

مقاله پیشنهادی: کد بورسی چیست؟ + دریافت رایگان کد بورسی

1) پنل کاربری کاریزما:

سرمایه گذارانی که در کاریزما ثبت نام کرده باشند میتوانند به پنل کاربری خود وارد شوند و گزینه ثبت سفارش را بزنند و صندوق کارا را انتخاب کنند. درصورتی که هنوز در سایت کاریزما ثبت نام نکرده اید میتوانید با کمترین زمان ممکن اول ثبت نام کنید و سپس صندوق کارا را خریداری کنید. 

2) کارگزاری ها

سرمایه گذاران میتوانند در پنل کاربری آنلاین خودشان در کارگزاری کاریزما و هر کارگزاری دیگری با جستجوی نماد "کارا" این صندوق را خریداری کنند.

سوالات متداول:

1) نحوه سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت کارا چگونه است؟

سرمایه گذاران میتواند به دو روش صندوق" کارا" خریداری کنند. 1) در پنل کاربری کاریزما با ثبت سفارش میتوانند صندوق کارا را خریداری کنند. 2) از طریق تمام کارگزاری ها میتوانند با جستجوی نماد "کارا" سرمایه گذاری خود را شروع کنند.

2) مزیت های صندوق سرمایه گذاری کارا چیست؟

مهمترین مزیت های صندوق سرمایه گذاری کارا، سود روزشمار، عدم نزخ شکست، معافیت مالیاتی، توانایی سرمایه گذاری حداکثر 5 درصد در سهام می باشد.

3) صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت کارا مناسب چه افرادی است؟ 

صندوق سرمایه گذاری کارا برخلاف صندوق درآمد ثابت مناسب افرادی است که نیاز به سود ماهانه ندارند و صرفا علاقه مند هستند که بخشی از پول خود را در صندوقی کم ریسک سرمایه گذاری کنند و به صورت ماهانه بالاتر از بانک سود کسب کنند. 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری کارگزاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین