زمان مطالعه 4دقیقه

کهربا بهترین صندوق خرداد ماه

نویسنده: گلشن بابادی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

در خرداد ماه امسال بیش از هر زمان دیگری در سال‌های اخیر مساله برهم خوردن مذاکرات و از میان رفتن همیشگی شانس احیای برجام، اقتصاد و بازار سرمایه را متاثر کرد.  در چنین شرایطی نیز شاهد رشد قابل توجه نقدینگی و تجربه تورم بسیار شدید در جامعه بودیم. توجه به این مساله که به نظر احتمال آن وجود داشت که توافقی با غرب در کار نباشد و تنش‌های بین‌المللی که اقتصاد ما را تهدید می‌کند روز به روز در این مقطع بیشتر شد به علاوه رشد افسارگسیخته تورم بیش از پیش به انتظارات تورمی در جامعه دامن زد و ذهن سرمایه‌گذاران را به خود مشغول کرد. در چنین شرایطی  با توجه به ادامه روند صعود قیمت‌ها و افزایش انتظارات تورمی، شاهد افزایش نرخ قابل توجهی در بسیاری از کالاها و بازارها در خرداد ماه بودیم.

در حالی که به نظر می‌رسد وضعیت تورمی حاکم بر جامعه منجر به افزایش موجودی‌ انبارها و دارایی‌های خارج از گردش در تولید ‌شده، شرکت‌ها نیز شرایط خیلی مطلوبی را در یک ماه اخیر پشت سر نگذاشتند. به جرات می‌توان گفت در یک ماه گذشته بازار به نوعی در رکود به سر برد و خیلی شاهد اتفاق خاصی در بازاری چون بازار سرمایه و عملکرد شرکت‌های بورسی نبودیم. هر چند با توجه به پررنگ شدن احتمال برهم خوردن توافق برجام و شکست مذاکرات، برخی گروه‌ها تا حدودی وضعیت بهتری را نسبت به دیگر صنایع تجربه کردند اما خیلی نمی‌توان خرداد ماه را ماه مطلوبی برای بازار سرمایه در نظر گرفت.

تاثیر احتمال شکست مذاکرات بر بازارها

در خرداد ماه همزمان با کاهش هر چه بیشتر شانس احیای برجام شاهد اوج گرفتن قیمت دلار بودیم.اگر بخواهیم وضعیت بازار سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در خرداد ماه امسال مورد بررسی قرار دهیم لازم است نگاهی به وضعیت شاخص و بازدهی صندوق‌ها در یک ماه اخیر داشته باشیم. در ابتدا لازم است بدانیم در خرداد ماه شاخص کل با افت 2.6درصدی مواجه شد اما همانطور که گفته شد دلار صعود قابل توجهی داشت و البته سایر بازارها خرداد ماه را با فراز و نشیب‌های فراوان پشت سر گذاشتند، سکه در خرداد ماه با رشد قیمت تقریبا 9 درصد روبه‌رو شد. متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده در تهران افزايش 8.4  درصدي نسبت به ماه قبل نشان داد همچنین طبق آمار موجود طلا 18عیار از یک خردادماه 1401 تا 31 خرداد بازدهی 4.4درصدی را تجربه کرده است.

بررسی وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در خردادماه

با در نظر گرفتن این مساله که شاخص کل بورس در یک ماهه اخیر روند نزولی را در پیش گرفته بود باید دید وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این مقطع یک ماهه به چه نحویی بوده است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد از تاریخ یک خرداد ماه امسال تا 31 خرداد به ترتیب صندوق‌‌های کهربای کاریزما، صندوق طلای مفید، صندوق طلای کیان، صندوق پشتوانه طلای لوتوس و پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان پنج صندوق برتر در میان تمامی صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری شدند. در واقع صندوق کهربا از گروه مالی کاریزما با رشد 8.5درصدی NAV خود توانست بیشترین رشد میزان ارزش خالص دارایی را در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک ماهه به دست آورد.پس از کهربا به ترتیب صندوق طلای مفید، صندوق طلای کیان، صندوق پشتوانه طلای لوتوس و پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان با افزایش 7.78 درصدی، 7.58 درصدی، 7.52 درصدی و 7.39 درصدی در میزان ارزش خالص دارایی خود در رتبه‌های بعدی بهترین صندوق‌های بازار قرار گرفتند.

کهربا

صندوق‌هایی با بیشترین میزان دارایی در 31 خرداد

در تاریخ سی و یکم خرداد ماه جایگاه بیشترین دارایی تحت مدیریت (AUM) توسط صندوق گنجینه زرین شهر با 48.47 هزار میلیارد تومان کسب شده است، در تاریخ مذکور لوتوس پارسیان با 48.28 هزار میلیارد تومان رتبه دوم افزایش دارایی‌های تحت مدیریت را در آخرین روز خرداد ماه به دست آورده است و پس از آن صندوق بادرآمد ثابت کاردان، اندوخته پایدار سپهر و مشترک آتیه نوین به ترتیب با رسیدن به ارقام 40.56، 21.287 و 18.13 هزار میلیارد تومان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.این در حالی است که بیشترین درصد رشد دارایی تحت مدیریت در یک ماهه را صندوق گنجینه داریوش با رشد 139.26درصدی خود به دست آورده است. صندوق مشترک گنجینه الماس پس از گنجینه داریوش با رشد 66.67 درصدی بیشترین درصد رشد دارایی تحت مدیریت را به خود اختصاص داده است پس از آن نیز صندوق‌های ارزش کاوان ایرانیان، صندوق طلای زرین آگاه و بادرآمد ثابت آریا به ترتیب با 54.61، 49.06 و 45.40درصد رشد بیشترین رشد یک ماهه دارایی تحت مدیریت (AUM) را در میان همگی صندوق‌های موجود در بازار رقم زده‌اند.

از سویی صندوق بادرآمد ثابت کیان با افزایش 2540میلیارد تومانی در میزان دارایی‌های تحت مدیریت خود بیشترین مقدار دارایی تحت مدیریت را در یک ماه خرداد رقم زده‎ است پس از صندوق بادرآمد ثابت کیان، صندوق اندوخته توسعه صادرات آرمانی با رشد 2080 میلیارد تومان، اعتماد کارگزاری بانک ملی ایران با رشد 1852 میلیارد تومان، بادرآمد ثابت نگین سامان با رشد  1104 میلیارد تومانی و مشترک اندیشه فردا نیز با رشد 1003میلیارد تومانی بیشترین  مقدار دارایی‌های تحت مدیریت را در یک ماهه خرداد در میان تمامی صندوق‌های موجود در بازار به خود اختصاص داده‌اند.

بهترین صندوق سهامی از نظر رشد دارایی در خردادماه

بیشترین درصد رشد دارایی تحت مدیریت در میان تمامی صندوق‌های سهامی بازار در یک ماهه خرداد ماه 1401 به صندوق اهرم از گروه مالی کاریزما تعلق دارد، اهرم با رشد 16.24درصدی دارایی‌های تحت مدیریت خود در خرداد ماه لقب بهترین صندوق سهامی بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است. پس از اهرم بیشترین درصد رشد دارایی تحت مدیریت در میان سهامی‌ها به ترتیب به صندوق‌های زمرد آگاه با 10.22درصد ، مشترک تدبیرگردان فردا با 3.57درصد، انار نماد ارزش با 3.24درصد و پالایش یکم با 0.42درصد تعلق دارد.

اهرم

بیشترین رشد NAV در سهامی‌ها

پالایشی یکم با رشد 0.42 درصدی بیشترین میزان رشد ارزش دارایی را در میان صندوق‌های سهامی بازار رقم زده است پس از آن، آوای سهام کیان با منهای 0.07درصد رشد و مشترک یکم آبان با منهای 0.74درصد، صندوق مشترک مانا الگوریتم با  منهای 0.76 درصد و صندوق مشترک پشتاز با منهای 0.92درصد بازدهی بیشترین درصد رشد خالص ارزش دارایی را در میان سهامی‌های بازار در خرداد ماه تجربه کردند.

کهربا

بهترین صندوق سپرده کالایی خرداد ماه

لازم است توجه داشته باشیم که بیشترین رشد میزان ارزش خالص دارایی NAV در میان تمامی صندوق‌های موجود در بازار توسط صندوق کهربا از گروه مالی کاریزما کسب شده است علاوه بر آن کهربا در میان صندوق‌های سپرده کالایی نیز پیشتاز است. پس از کهربا، صندوق‌های مبتنی بر سکه طلای مفید با 7.78درصد، مبتنی بر سکه طلای کیان 7.58درصد، پشتوانه طلای لوتوس با7.52درصد و پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان با7.32درصد بیشترین رشد NAV را به خود اختصاص داده‌اند.

کهربا

بهترین صندوق بادرآمد ثابت خرداد ماه

بیشترین رشد ارزش خالص دارایی در میان صندوق‌های مختلط نیز در خرداد ماه امسال به ترتیب توسط صندوق‌های بادرآمد ثابت آریا، کامیاب آشنا، خاتم ایساتیس پویا، اندیشه ورزان صبا تامین و افرا نماد پایدار کسب شده است.درصد رشد ارزش خالص دارایی این صندوق‌ها به ترتیب 5.8درصد، 1.97درصد، 1.95درصد، 1.94درصد و 1.8درصد است.

کهربا

بهترین صندوق مختلط در خرداد

صندوق‌های تعالی دانش مالی اسلامی، کیمیا زرین کاردان، گنبد مینای دماوند، مختلط و مشترک پارس صندوق‌های مختلطی هستند که بیشترین میزان رشد ارزش خالص دارایی را در خرداد ماه امسال تجربه کردند و توانستند به ترتیب به رشد 3.4درصد، 0.84درصد، 0.47درصد، 0.38درصد و 0.07درصدی در ارزش خالص دارایی خود برسند.

کهربا

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری کارگزاری سهام کالا

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین