زمان مطالعه 4دقیقه

گزارش بررسی مجله پلتس منتهی به 18 نوامبر 2022

نویسنده: شرکت سرمایه گذاری کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته
سرمایه گذاری سریع

فقط با 3 کلیک

سرمایه گذاری در کاریزما را تجربه کنید.

* حداقل مبلغ قابل پرداخت 1,100,000 ریال

امروزه بورس های انرژی نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در حوزه تعیین قیمت نفت و فراورده ها ایفا می کنند. این بورس ها که اکثرا در انحصار کشور های مصرف کننده فراورده های نفتی می باشند، از طریق پایش بازار روزانه اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج می کنند.یکی از اصلی ترین منابع ارزیابی بازار روزانه که معمولا داده های قیمت آن به عنوان شاخص انجام معاملات جهانی در حوزه نفت خام و فراورده های نفتی مدنظر قرار می گیرد، پلتس (Platts) نام دارد. پلتس یک نشریه اینترنتی بسیار قدرتمند است که دفاتر و مراکز پایش بازار روزانه آن در سراسر جهان گسترده است و از طریق جمع آوری اطلاعات بازار و مبادلات صورت گرفته اقدام به انتشار روزانه قیمت نفت و فراورده ها به صورت آتی (Future Commodities)می نماید.این مجموعه در سال ۱۹۰۹ توسط شخصی به نام وارن سی پلت در شهر کلیولند در ایالت اهایو آمریکا راه اندازی شد.

پلتس همواره مدافع شفافیت اطلاع رسانی در حوزه بازار های انرژی به خصوص بازار مشتقات نفتی بوده است و روش های نوآورانه زیادی را در جهت کشف و برآورد صحیح قیمت در این بازار ها خلق کرده است.بدین منظور پلتس همواره اخبار و داده های بازار را از طریق خبرنامه ها و برگزاری کنفرانس های متعدد به گوش دست اندکاران حوزه تجارت جهانی فرآورده می رساند.همچنین در حوزه قیمت گذاری پلتس به صورت روزانه، قیمت فرآورده ها را در بازار های مختلف جهانی برآورد کرده و از روش های مختلف در اختیار افراد فعال در ان بازار ها قرار میدهد.خبرنامه های برآورد قیمت پلتس به صورت روزانه و به تفکیک هر بازار در نقاط مختلف جهان در اختیار فروشندگان، خریداران، کارگزاران و تولیدکنندگان فرآورده ها در آن بازار قرار می گیرد. علاوه بر افراد مذکور ، امروز می توان مشتریان پلتس را در بازه وسیعی از اصناف از جمله بازار های بورس، شرکت های اکتشاف، پالایشگاه ها، متخصصان تاسیسات در حوزه های مختلف انرژی، شرکت های معادن و شرکت های پیمانکار نیز جای داد. نکته قابل توجه در اینجا این است که پلتس هیچ کنترلی بر جریان قیمت فرآورده ها ندارد و تنها بر اساس آنچه که در بازار های جهانی در جریان است اقدام به انتشار اطلاعات می نماید.در واقع در روش قیمت گذاری پلتس، فعالیت عوامل دخیل در بازار فیزیکی بر شرایط بازار و به تبع آن بر قیمت ها اثر می گذارند و در نهایت اثر بازار واقعی در نگاه پلتس به قیمت فرآورده ها تاثیر گذار خواهد بود.به طور مثال، وقایع خاورمیانه وحشت قطع شدن زنجیره تامین نفت خام را در میان عوامل بازیگر بازار های جهانی رواج می دهد و به طبع آن این عوامل اقدام به انتشار بالاترین قیمت ها در معاملات خود می نمایند و در انتهای معاملات روزانه قیمت های حاصل از این بازار ها در روش های قیمت گذاری پلتس انعکاس می یابند.

 مجله پلتس منتهی به 18 نوامبر 2022

در گزارش جدیدترین مجله پلتس به بررسی محصولاتی همچون متانول، پی وی سی، ABS،MEG پرداخته است. خلاصه از متن این گزارش را میتوانید در زیر بخوانید و برای دریافت کامل این گزارش میتوانید در انتها، فایل پی دی اف آن را دانلود کنید. 

متانول:

 • در روز منتهی به 18 نوامبر، قیمت متانول به نسبت روز قبل به علت افزایش تقاضا، افزایش داشته است.
 • سیاست‌های جدید چین در مواجهه با کرونا که سخت‌گیری را کم کرده است، باعث افزایش تقاضا شده است.
 • ظرفیت تولید واحدهای فرمالدهید (پایین‌دست متانول) کره جنوبی 80 تا 90 درصد ظرفیت اسمی می‌باشد.

PVC:

 • در روز منتهی به 18 نوامبر، قیمت پلی‌وینیل کلراید به نسبت روز قبل ثابت بوده است.
 • راندمان تولید واحدهای خوراک مایع (نفتا) در حدود 80 تا 85% حساب شده است.
 • انتظار افزایش تقاضا در چین به دلیل کم کردن سیاست‌های کرونایی خود در طی هفته‌های آتی وجود دارد.

ABS:

 • در روز منتهی به 16 نوامبر، قیمت اکریلونیتریل بوتادین‌استاینر به نسبت روز قبل به علت افزایش تقاضا، افزایش داشته است.
 • ارزش معاملات پایین بوده است.

بوتادین:

 • در روز منتهی به 18 نوامبر، قیمت بوتادین به نسبت روز قبل به علت کاهش تقاضا، کاهش داشته است. 
 • سیاست‌های جدید چین در مواجهه با کرونا که سخت‌گیری را کم کرده است باعث افزایش تقاضا شده است.
 • وضعیت بازار لاستیک (پایین‌دست بوتادین) خرسی است.
 • اسپرد میان بوتادین و نفتا در روز 18 نوامبر، 38.5 دلار بر تن محاسبه شده است.

 

برای دریافت فایل کامل این گزارش میتوانید اینجا کلیک کنید.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

جهانی

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
کارت هدیه کاریزما دارید؟