زمان مطالعه 5دقیقه

بورس در انتظار احیای برجام

احمد محمدی
نویسنده: کاریزما
اشتراک گذاری
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

خلاصه بازار امروز

بازار سهام پس از افت قیمتی طی روزهای گذشته، امروز به صورت متعادل معاملات خود را آغاز کرد و همچنان ارزش معاملات در سطوح پایین به ثبت می رسد. رشد بیشتر شاخص کل نشان دهنده این بود که سهام شاخص ساز در بازار امروز رشد بیشتری نسبت به کوچکتر ها داشتند. با نگاهی به وضعیت بازار امروز ، می توان گفت که دو عامل اصلی در صعود بورس نقش داشت.

مورد اول بحث سفر بورل نماینده اتحادیه اروپا به تهران بود که سبب شروع دور جدید مذاکرات و امیدواری برای دستیابی به توافق بین ایران و کشورهای غربی شده است و به همین سبب صنایعی مانند خودرویی، بانکی و حمل‌و‌نقل امروز توانستند معاملات خوبی را پشت‌سر بگذارند.

مورد بعدی بحث گزارش ماهانه شرکت ها بود که از روز گذشته در سامانه کدال بارگزاری شده و رشد بالای فروش عمده شرکت ها در آن قابل توجه است. در این بین صنایع زراعتی و غذایی با توجه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاثیر قابل توجه بر نرخ فروش، شرایط مناسبی را دنبال می‌کنند و همچنین صنعت سیمان با توجه به رقابت بالای شکل گرفته در بورس کالا، عمدتا گزارش های جذابی را منتشر کرده اند. البته تنها رشد فروش نمی تواند فاکتور مناسبی برای انتخاب سهام مناسب باشد و برای اظهار نظر بهتر باید سود آوری شرکت را مورد بررسی قرار داد.

ارزش معاملات خرد طی روز جاری با رشد حدود 5 درصدی نسبت به روز گذشته همراه بود و به عدد 3.9 هزار میلیار تومان رسید. همچنین شاخص کل با رشد 2.7 هزار واحدی به ارتفاع یک میلیون و 504 هزار واحد رسید که بیشترین تاثیر را در این رشد به ترتیب نمادهای شپنا، نوری و پارس داشتند.

 گزارش روزانه بازار

اخبار صنایع:

رکورد فروش کوچکتر ها در خرداد

با توجه به اتمام ماه خرداد، شاهد افشای گزارش ماهانه شرکت ها هستیم و با بررسی این صورت مالی ها، رشد قابل توجه فروش شرکت های کوچکتر مورد توجه است. البته این رشد فروش به تنهایی برای بررسی عملکرد یک شرکت کافی نیست و باید منتظر صورت مالی شرکت ها ماند و دید که نسبت رشد فروش به بهای تمام شده چگونه است. درصورت حفظ حاشیه سود، رشد فروش می تواند نشان دهنده عملکرد مناسب شرکت باشد.

دربین گزارش های منتشره صنایع زراعی و غذایی با توجه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاثیر قابل توجه بر نرخ فروش و همچنین صنعت سیمان با توجه به رقابت های بالای شکل گرفته در آن، عمدتا گزارش های جذابی را منتشر کرده اند.

صف خرید حمل و نقلی ها

با توجه به اینکه عملیات حمل و نقل کریدور شمال به جنوب آغاز گردیده که مبنی بر حمل محموله های روسی از بندر آستاراخان به  هند است. بر این اساس مدتی است شرکت های حمل و نقل مورد توجه قرار گرفته اند. امروز نیز با توجه به تعادل بازار، این گروه مجددا مورد توجه قرار گرفت و عمده نمادهای این گروه با صف خرید مواجه شدند.

چهارگوشه بازار سهام

در انتهای معاملات امروز تنها 295 سهم مثبت و 336 سهم کوچک وجود داشت (حدود 53 درصد از نمادها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند) که نشان از برتری عرضه‌ بر تقاضا دارد. با توجه به اینکه نمادهای شاخص ساز در بازار امروز رشد بیشتری نسبت به کوچکتر ها داشتند به همین دلیل با رشد شاخص کل و ریزش شاخص هموزن همراه بودیم

به طور کلی امروز در کلیت بازار وضعیت تعادلی به چشم می خورد و در این بین صنایعی نظیر پالایشی، غذایی، حمل و نقلی و خودرویی عمدتا در قیمت های مثبت به معامله رسیدند. در نمودار زیر می توانید وضعیت کلی بازار امروز را مشاهده کنید.

 

گزارش روزانه بازار 

 

روند نزولی طلا و سکه، موثر از اخبار مذاکرات

با توجه به اخبار مذاکرات از دیروز شاهد روند نزولی در نرخ دلار و سکه هستیم به طوری که نرخ دلار تا محدوده 30 هزار تومان کاهش داشته و همچنین سکه به قیمت حدود یک میلیون و 450 هزار تومان رسید.

 

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه می باشند که افراد میتواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق میباشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق میباشد.

 وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

 

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;