همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

چرا کوچکتر های بازار مورد استقبال قرار گرفتند؟

تاریخ انتشار : 1400/4/28 12:32:43 تعداد بازدید : 164 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : میثم رحمتی

بازار سرمایه در معاملات امروز، بعد از عرضه های دور روز گذشته با تقاضا خوبی همراه شد و تصویر کلی آن سبز رنگ شد. نکته بسیار مهم این روزهای بازار سرمایه این است که صنایع کوچکتر بازار بیشتر مورد استقبال قرار گرفتند و نوسان پول در حال چرخش در بین این صنایع میباشد. در این گزارش قصد داریم دلایلی از برتری صنایع کوچکتر بازار نسبت به شاخصی ها بیان کنیم.

ریزش بیشتر نمادهای کوچکتر نسبت به شاخص ساز ها

بعد از مرداد ماه 99 که بازار سرمایه وارد فاز نزولی خود شد شاهد افت در تمام نمادهای بازار سرمایه بودیم. این ریزش که در دو مرحله اتفاق افتاد شاید در مرحله اول نسبتا نقدشوندگی بازار وضعیت مناسبی داشت ولی در مرحله دوم این افت با عدم نقدشوندگی همراه شد و ترس عجیب و غریبی را ایجاد کرده بود. این ایجاد ترس در نمادهای کوچکتر بیشتر به چشم میخورد و ریزش های بسیار سنگینی را تجربه کردند و گاهی اوقات این ریزش ها به بالای 70 درصد هم میرسید. به همین دلیل بعد از برگشت بازار این نمادها کمی به زمان نیاز داشتند تا به حالت عادی برگردند و حال که نمادهای بزرگ به طور میانگین رشد 30 درصدی داشتند نوبت به کوچکتر های بازار رسیده است.

برداشتن ارز 4200 تومانی

ارز 4200 همچنان در برخی از صنایع بورسی پابرجاست و همین عاملی شده است تا فشار بیش از حد به صنایع و به تبع آن نمادها آنها وارد شود. در سال 1400 شنیده ها حاکی از این است که دولت توان پرداخت بیشتر یارانه به تمام بخش ها را ندارد و برخی از صنایع در حال اماده شدن برای آزاد شدن ارز و نرخ های خود هستند. صنایعی مثل غذایی، روغنی، لاستیک ، دارویی و ...از صنایع کوچک هستند که در صورت آزاد شدن نرخ هم میتوانند سودهای خوبی بسازند و هم با اسقبال همراه شوند. در نتیجه این صنایع بیشتر مورد توجه هستند.

ریسک افت بازارهای جهانی

نمادهای شاخص ساز بازار سرمایه بیشتر صادرات محور هستند و نرخ های محصولات آنها با نرخ های جهانی مرتبط است. به دلیل کرونا، اقتصادی های بزرگ دنیا از قبیل آمریکا به سیاست انبساطی رو آوردن و با تزریق دلار به بازارها باعث جلوگیری از شوک عجیب به آنها به علت کرونا شدند. به همین دلیل شاهد رشد نرخ های کامودیتی ها بودیم و همین عاملی شده که نرخ تورم در این کشور کمی زنگ خطر را به صدا در بیاورد. در ماهای اخیر بانک های مرکزی دولت ها  در حال تلاش برای جلوگیری از رشد تورم هستند و به همین خاطر پیشنهاد افزایش نرخ بهره را داده اند. بنابراین بیشتر تحلیلگران اعتقاد دارند با رشد نرخ بهره میتوان ترمز تورم را گرفت و به همین خاطر کمی اصلاح در نرخ های کامودیتی ها داشته باشیم. در نتیجه این ریسک کاهش نرخ های کامودیتی ها باعث شده است نمادهای شاخص ساز کمی با احتیاط معامله شوند.

خواندن این مقاله توصیه میشود: نرخ بهره چیست و انواع کدام است؟

وضعیت نمودار شاخص هم وزن

در نمودار شاخص هم وزن مشاهده میکنید که این شاخص در محدوده 370 هزار واحد با واگرایی مثبت همراه شده و در این نقطه به روند نزولی خود پایان داده است. این شاخص تا خط روند نزولی خود حرکت کرده و حال درحال تلاش برای خروج از این محدوده مقاومتی406 هزار واحد است. این محدوده مقاومت مهمی دیگر به نام میانگین متحرک بلندمدت خود را دارد. حال با توجه به وضعیت بازار به نظر میرسد تحلیل کردن و داشتن دانش کافی یکی از عامل های مهم سود کردن در بازار سرمایه است. در نتیجه انتخاب صندوق های سرمایه گذاری و حتی مشاوره گرفتن در این مسیر میتوان ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهد.

خواندن این مقاله توصیه میشود: معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری کاریزما

اشتراک با دوستان