همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

شروع گرم بورس در مرداد ماه

تاریخ انتشار : 1400/5/4 14:34:24 تعداد بازدید : 147 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بازار بورس تهران طی معاملات روز جاری با افزایش حدود 12 هزار واحدی همراه بود و در مقدار 1 میلیون و 323 هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز با هزار واحد افزایش در 404 هزار واحد متوقف شد. نمادهای کگل، فولاد، کچاد و وامید از جمله سهامی بودند که بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند و نمادهای وسرضوی، شستا، تاپیکو و کاوه نیز بیشترین تاثیر منفی را داشتند. نمادهای سپید، ولکار و شستا نیز در روز جاری بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند. در معاملات روز جاری شاخص صنایع زیادی مثبت بودند که از این میان گروه های زراعت، کانه های فلزی، انتشار و چاپ و غذایی  بیشترین افزایش در شاخص را به ثبت رساندند. بیشترین ورود پول حقیقی به گروه های پتروشیمی، کشاورزی و دامپروری و صنعت دارویی بود. در مقابل اما گروه های سیمانی، سرمایه گذاری و سایر واسطه گری های مالی با اقبال سهامداران حقوقی مواجه بودند و بیشترین ورود نقدینگی حقوقی را ثبت کردند. ارزش معاملات خرد بازار امروز به مبلغ 4954 میلیارد تومان بود و 242 میلیارد تومان سهام نیز در مسیر حقوقی به حقیقی جا به جا شد.

شروع دوباره

پس از تعطیلات کرونایی بورس که از سه شنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، شاخص کل رشد به نسبت خوبی را به ثبت رساند. ارزش معاملات خرد بازار نیز مطلوبیت خوبی را نشان میدهد و ورود آرام و مداوم نقدینگی حقیقی از مدتی قبل نیز نشان از بازگشت امیدها به این بازار دارد. از دیگر نکته های مثبت بازار این روزها رسیدن تعداد نمادهای قفل شده در صف فروش به عدد 101 رسید. این مقدار تا چند وقت قبل بالای 200 سهم بود و به سختی میشد تصور کرد که به این مقدار برسد. در اواسط تابستان سال گذشته بود که شاخص کل به یکباره روند نزولی خود را آغاز کرد و تا حدود یک ماه قبل شاهد ریزش و تلاش برای ماندن بالای 1 میلیون واحد و ریزش دوباره بودیم. اکنون اما گویی شرایط بهتر شده است. با وجود آنکه در گزارش های خرداد ماه شرکتها به علت قطعی برق کاهش در فروش را شاهد بودیم اما همچنان روند خوبی را برای صنایع فولادی و پتروشیمی و پالایشی متصور هستیم. در بازار های موازی نیز نرخ دلار به محدوده 25 هزار تومان در حال نزدیک شدن است و نرخ دلار نیمایی در کانال 22 هزار تومان مانده است.

این مقاله را حتما بخوانید: شاخص کل تا پایان تابستان میتواند به رشد خود ادامه دهد؟

معدنی ها

نمادهای این گروه با نوسانات زیادی آغاز به کار کردند و در میانه بازار با استقبال خوب حقیقی ها مواجه شدند. کگل و کچاد و کگهر که بیشترین ورود پول حقیقی از این گروه را به خود اختصاص دادند با حجم معاملات خوبی نیز مواجه بودند. ومعادن نیز که پیشتر گفته شده بود تا 9 ام بسته خواهد بود طی معاملات روز جاری بازگشایی شد و در +6 درصد معامله شد.

پتروشیمی ها

این صنعت در بازار امروز نیز با اقبال خوب حقیقی ها مواجه شدند. شگویا در ابتدای بازار با نوسان مثبت و با حجم بالای معاملات به صف خرید نشست و با وجود آنکه در میانه بازار یک بار صف خرید آن عرضه شد اما سریعا به سقف قیمتی خود بازگشت و در 1086 تومان بسته شد. زاگرس نیز در دو مرحله با معاملات خوب به سمت سقف محدوده قیمتی خود حرکت کرد و معاملات خوبی را پشت سر گذاشت. گزارش های فصلی زاگرس رکوردهای خوبی را در سود سازی شرکت نشان میدهد.

بازارهای جهانی

متانول در هفته اخیر با میانگین قیمت 309 دلار معامله شد.

متوسط  قیمت معاملات سنگ_آهن 202 دلار ثبت شد و نسبت به هفته گذشته 17 دلار کاهش یافت.

بنا بر داده‌های ICIS اوره (فوب ایران) در هفته اخیر با قیمت 405 دلار معامله شده و افزایش 10 دلاری نسبت به هفته گذشته داشته است. همچنین نرخ اوره (فوب خلیج فارس، نت بک آمریکا) کاهش 2 دلاری داشته و به 401 دلار رسیده است. از طرفی نرخ اوره (فوب بالتیک) در هفته اخیر 451 دلار و در حد هفته گذشته بوده است.

نرخ بیلت_CIS  با افزایش 3 دلاری نسبت به هفته گذشته در قیمت 648 دلار معامله شد. بیلت ایران نیز با 22 دلار کاهش نسبت به هفته اخیر 642 دلار معامله شد.

متوسط نرخ اسلب_CIS نسبت به هفته گذشته با 10 دلار کاهش برابر با 848 دلار بود. اسلب ایران نیز نسبت به هفته اخیر تغییری نداشته و برابر با 750 دلار معامله شد.

میانگین نرخ ورق_گرم نسبت به هفته اخیر تغییری نداشته و 930 دلار معامله شد. نرخ #ورق_سرد نیز  1،045 دلار  گزارش شده است. میلگرد نیز در این هفته  در قیمت 770 دلار معامله شد.

اتیلن در آسیا در هفته گذشته با ثبات بود و در سطح 970 دلار باقی ماند.

برای شرکت در وبینار آشنایی با قراردادهای آتی و نحوه معاملات آن اینجا کلیک کنید. 

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 گزارش روزانه

اخبار

 • نرخ سود بازار بین بانکی با افزایش 0.3 درصدی نسبت به آخرین نرخ این بازار، به 18.61 درصد رسید.
 • حسین کاظمی معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: میزان تعهدات جاری و آتی مربوط به تحویل خودروهای مشتریان به عدد بی‌سابقه ۱۷۰ هزار دستگاه کاهش یافته که همه این خودروها در زمان مقرر و سررسید تحویل خریداران خواهد شد.
 • فرهاد رحمانی معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت گفت: عرضه سیمان در بورس کالا در کنار کاهش تولید به خاطر قطعی برق، باعث افزایش قیمت سیمان شد.
 • محمد شریعتمداری وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی: پرداخت بدهی چند ده ساله دولت‌ها به صندوق‌های بازنشستگی برای بار دوم پس از سال ۹۹ با واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در دولت به تصویب رسید.
 • ذوب آهن در صورت های مالی حسابرسی نشده سه ماهه، ۱۷۸ ریال سود برای هر سهم شناسایی کرد و با رشد ۴۲۴ درصدی روبرو شد.
 • علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور مدعی تولید تنها واکسن دنیا در مقابله با جهش های مختلف و اثر ۹۱.۲ درصدی واکسن تولید مشترک ایران و کوبا و افزایش درخواست‌های جهانی شد .
 • وزیر بهداشت: از این هفته، هر هفته 1 میلیون و 200 هزار دوز واکسن برکت تحویل وزارت بهداشت می‌شود.

کدال خوانی

 • پیرو تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه شرکت خفولا از محل سود انباشته ،مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، هیئت مدیره در نظر دارد نسبت به انجام مرحله دوم افزایش سرمایه از مبلغ 110,000,000,000 ریال به مبلغ 150,000,000,000 ریال از محل سود انباشته اقدام نماید.
 • با توجه به عدم رعایت دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان، و اعطای فرصت 1 ماهه به شرکت چکاپا و عدم برطرف نمودن و رعایت دستورالعمل های مصوب سازمان، شرکت بورس اوراق بهادار اقدام به تعلیق نماد معاملاتی ناشر نمود. بازگشایی نماد معاملاتی ناشر منوط به رعایت الزامات ماده 7دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان می باشد.
 • در معاملات امروز نمادهای (اميد)، (داسوه)، (تاپيكو)، (غشصفا)، (سشمال)، قچار، خدیزل، ثامان، ثباغ، وسپهر، قشیر،  تبرك، شاروم، مارون، شكف و شتولي، (ومعادن)، (بفجر)، (غنوش)، (شفارس)، (نمرينو)، (غمهرا) بازگشایی شدند.
 • فاهواز گزارش شفاف سازی بر کدال قرار داد. در این گزارش آمده است که: به اطلاع مي‌رساند پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر مغايرت در آمار اعلامي شرکت با سايت سازمان ايميدرو به استحضار می رساند آمار اعلام شده در سايت مذکور بصورت تخميني و از منابعي غير از شرکت بوده که مکاتبات لازم جهت اصلاح انجام شده است.
 • نماد معاملاتي شركت هاي بانك اقتصاد نوين(ونوين)، بانك پارسيان(وپارس)، بانك كارآفرين(وكار)، حمل ونقل بين المللي خليج فارس(حفارس)، ليزينگ ايران(وليز)، شركت ايراني توليد اتومبيل(خساپا) پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بدون تقسيم سود نقدي، بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج بازگشایی شدند.
 • نماد معاملاتي شركت هاي فولاد مباركه اصفهان(فولاد)، بانك پاسارگاد (وپاسار)، سيمان تهران(ستران) و صنايع كاشي وسراميك سينا(كساوه) با توجه به اعلام تنفس مجمع عمومي عادي ساليانه با محدوديت دامنه نوسان بازگشایی شدند.
 • به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی بانک دی، نماد معاملاتی مذکور حداکثر تا تاریخ 1400/05/17 تعلیق گردید.

 گزارش روزانه 

اشتراک با دوستان