همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

سایه قیمت گذاری دستوری بر بورس

تاریخ انتشار : 1400/5/5 14:16:08 تعداد بازدید : 144 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

شاخص کل بازار بورس تهران طی معاملات روز جاری با کاهش همراه بود (کاهش حدود 8 هزار واحدی) و در مقدار 1 میلیون و 314 هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز با کاهش 1.5 درصدی در 397 هزار واحد متوقف شد. نمادهای کگل، کچاد و وامید از جمله سهامی بودند که بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند و نمادهای فولاد، شستا، شپنا و شتران نیز بیشترین تاثیر منفی را داشتند. نمادهای سپید، شستا و برکت نیز در روز جاری بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند. در معاملات روز جاری شاخص صنایع منسوجات و معدنی ها روندی مثبتی داشتند. بیشترین ورود پول حقیقی به گروه های کانه های فلزی، پتروشیمی و استخراج نفت و گاز با تک سهم حفاری بود. در مقابل اما گروه های فلزی، سیمانی و سرمایه گذاری ها با اقبال سهامداران حقوقی مواجه بودند و بیشترین ورود نقدینگی حقوقی را ثبت کردند. ارزش معاملات خرد بازار امروز به مبلغ 5497 میلیارد تومان بود و 146 میلیارد تومان سهام نیز این بار در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

نرخ گذاری دستوری

بازار بورس امروز در مثبت شروع به کار کرد و افزایش خوبی داشت تا اینکه در میانه بازار بر حجم عرضه ها افزوده شد و روند بازار تغییر پیدا کرد تا این بار دماسنج بازار در منفی و قرمزپوش به کار خود پایان دهد. شاخص هم وزن که قبل از شاخص کل در مسیر منفی گام برداشت، افت بیشتری را تجربه کرد و بیش از 6 هزار واحد کاهش داشت. افزایش هیجانات منفی در بازار اما به نظر میرسد به شایعه هایی در مورد نرخ گذاری دستوری در بورس برمیگردد. نرخ گذاری دستوری اثرات مختلفی بر شرکت های بورسی دارند. تجربه ثابت کرده است که شرکتهایی که محصولات آنها دستخوش این نرخ گذاری ها هستند متناسب با نرخ تورم قادر به افزایش درآمدهای خود نیستند و حاشیه سود آنها کاهش پیدا میکند و از طرف دیگر شرکت هایی که مواد اولیه آنها محصولات نرخ گذاری شده است با هزینه های بهای تمام شده تقریبا ثابتی مواجه اند در حالیکه به علت فروش متناسب با رشد تورم حاشیه سود آنها در حال افزایش یافتن است بنابراین میتوان گفت که این شرکتها از این اتفاق منتفع میشوند.

میدانیم که یکی از ویژگی های بازار سرمایه کارا علاوه بر کارایی اطلاعاتی که در حال حاضر بورس ایران چندان از آن هم بهره مند نیست، کارایی تخصیصی است. بدین معنی که پول ها و سرمایه ها باید به سمت شرکتهایی که بیشترین کارایی را دارند برود تا هم این شرکتها بتوانند بهتر رشد کنند هم اینکه باعث ایجاد رقابت شود تا دیگر شرکتها نیز فعالیت های خود را کارآمد تر کنند. متاسفانه سالهاست که نرخ گذاری دستوری در بورس کالا مانعی است بر سر راه شرکتها و نه حمایتی است از شرکتهای با محصولات استراتژیک. این رخداد باعث میشود به مرور زمان تولیدات داخل با مشکل بیشتر مواجه شود. در هر حال این شایعه ها به ایجاد جو منفی در بازار دامن زده است و باعث خروج نقدینگی حقیقی از این بازار شد.

افزایش دامنه نوسان

اما از دیگر خبر مهمی که توجهات را به خود جلب نمود خبر افزایش دامنه نوسان از سوی رئیس سازمان بورس بود که این خبر میتواند نقطه عطفی در بازار سرمایه ای باشد که مدتهاس درگیر صفوف خرید و فروش است که مهم ترین دلیل آن دامنه نوسان است. علت این امر نیز به دلیل پدیده ی چسبندگی قیمتی است که متخصصین راجع به آن صحبت کرده اند. وجود دامنه نوسان باعث میشود که سهامداران تمایل پیدا کنند در محدوده های سقف و کف قیمتی سفارش های خود را به ثبت برسانند و اینگونه است که میبینیم قیمت ها به سرعت به سقف یا کف نزدیک میشود و صفوف خرید و فروش تشکیل میگردد.

معدنی ها

با افزایش شاخص صنعت کانه های فلزی یا همان معدنی ها در بازار امروز شاهد آن بودیم که این شاخص به سقف تاریخی خودش رسید. معدنی ها در بازار امروز هم با رشد همراه بودند و از اقبال خوب حقیقی ها برخوردار بودند. این گروه که در بازار روز گذشته نیز مثبت بودند امروز با قدرت آغاز کردند اما با افزایش فشار عرضه بر بازار اندکی از سبزپوشی این گروه نیز کاسته شد اما همچنان در مثبت به کار خود پایان دادند. کگل و کچاد که بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند معاملات بسیار خوبی را پشت سر گذاشتند.

رصد کلیت بازار

یک نکته مهم این است که P/E ttm بازار به محدوده 9 رسیده است که آخرین بار در 98 این اتفاق رخ داد. کاهش محسوس قیمت ها از سقف خود در مرداد ماه سال گذشته و همچنین افزایش سود هر سهم شرکتها و گزارش های خوب فروش انها باعث شده تا این نسبت بار دیگر به این محدوده بازگردد.

بورس کالا

آلومینیوم ایران ایرالکو امروز 2000 تن شمش در بورس کالا با قیمت پایه 569.904 ریال عرضه کرد .در جریان معاملات امروز 1980 تن از محصول عرضه شده در قیمت569.904 ریال مچ شد .قیمت پایانی امروز نشان دهنده ی این است که 1% افت نسبت به هفته ی قبل رخ داده است.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 گزارش روزانه

اخبار

 • رئیس سازمان بورس در مصاحبه ای با ایرنا از افزایش دامنه نوسان در آینده خبر داد
 • قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی هفته قبل بر اساس نرخ دلار ۲۲۲۳۳۷.۵ ریالی اعلام شده است.
 • مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق با اعلام ثبت رکوردهای جدید مصرف برق و ناترازی ۱۲ هزار مگاوات تولید و مصرف ، گفت: روزهای بسیار گرم و احتمال ثبت رکوردهای جدید و قطعی برق وجود دارد .
 • محمدعلی امامی رییس گروه خدمات بازرگانی وزارت صنعت از افزایش ۲۰ درصدی تولید لاستیک ناوگان سنگین و تولید بیش از ۵.۲ میلیون حلقه تایر سواری در بهار سال جاری خبر داد.
 • محمدحسن ابراهیمی سروعلیا عضو هیأت مدیره سازمان بورس با بیان اینکه تاکنون 20 تقاضا برای راه‌اندازی کارگزاری بورس دریافت شده است، گفت: حداقل سرمایه برای کارگزاری بورس 100 میلیارد تومان تعیین شده است.
 • ایمیدرو از راه اندازی نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی چین توسط شرکت ایرانی با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن به روش احیای مستقیم خبر داد .
 • اعضای هیات تحقیق و تفحص مجلس از شرکت بورسی گروه صنعتی ملی به همراه سهامدار عمده و یکی از بازیگران بازارسرمایه یعنی سرمایه گذاری آتیه صبا، انتخاب می‌شوند.
 • نرخ بهره بین بانکی برای دومین هفته متوالی افزایش یافت و به ۱۸.۶ درصد رسید.

کدال خوانی

 • پیرو تعلیق نماد معاملاتی شصفها و با توجه به عدم رفع ابهام، تعلیق نماد معاملاتی حداکثر تا تاریخ 1400/05/17 ادامه می یابد.
 • با توجه به عدم رعایت ماده 39 دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران از سوی نماد معاملاتی بمپنا، سازمان فرابورس ایران اقدام به اعطای فرصت 7 روزه به ناشر (تا تاریخ 1400/05/11)جهت رعایت موارد فوق نموده است.
 • با توجه به عدم رعایت ماده 39 دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران از سوی نماد معاملاتی غدیس، سازمان فرابورس ایران اقدام به اعطای فرصت 7 روزه به ناشر (تا تاریخ 1400/05/11)جهت رعایت موارد فوق نموده است.

  گزارش روزانه

اشتراک با دوستان