همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

اقبال حقیقی ها به سیمانی ها

تاریخ انتشار : 1400/5/6 13:55:18 تعداد بازدید : 145 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بازار بورس تهران طی معاملات روز جاری با افزایش حدود 1600 واحدی همراه بود و در مقدار 1 میلیون و 316 هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن اما با هزار واحد کاهش در 396 هزار واحد متوقف شد. نمادهای فملی، کگل، نوری و جم از جمله سهامی بودند که بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند و نمادهای فارس، وبملت و ومعادن نیز بیشترین تاثیر منفی را داشتند. نمادهای سپید، ولکار و فملی نیز در روز جاری بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند. در معاملات روز جاری شاخص صنایع منسوجات و سیمانی ها مثبت بودند. بیشترین ورود پول حقیقی به گروه های پتروشیمی، سیمانی و فلزی بود. در مقابل اما گروه های بانکی، سرمایه گذاری و محصولات غذایی با اقبال سهامداران حقوقی مواجه بودند و بیشترین ورود نقدینگی حقوقی را ثبت کردند. ارزش معاملات خرد بازار امروز به مبلغ 5629 میلیارد تومان بود و 161 میلیارد تومان سهام نیز در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

شتاب سیمانی ها برای نجات شاخص

در حالیکه شاخص کل در بازار روز گذشته با کاهش همراه بود در بازار امروز اما روند متفاوتی در پیش گرفت. شاخص کل با اندکی مثبت کار خود را آغاز کرد که این مثبت بودن تا حدود مثبت 5 هزار واحد رفت اما با کاهش حجم خریدها و افزایش اندک در فشار فروش از سبزرنگی بازار کمی کاسته شد تا در نهایت در مثبت 0.1 درصد به کار خود پایان دهد. شاخص هم وزن اما بار دیگر کاهش داشت و این نیز به دلیل بازگشایی های نمادهای کوچکی است که در منفی کشف قیمت شدند. یکی از صنایعی که در بازار امروز خوش درخشید صنعت سیمانی بود.

سبزپوشی سیمانی ها

سیمانی ها در بازار امروز با اقبال خوبی از سوی سهامداران حقیقی مواجه شدند. این گروه که در بازار امروز افزایش در شاخص خود را به ثبت رساند با شروع بازار و با نوسانات مثبت به صف خرید نشستند. از جمله نمادهایی که در بازار امروز مورد استقبال قرار گرفت سفارس بود که حجم خوب معاملات در صف خرید به کار خود پایان داد. در میانه بازار که فشار فروش ها قوت گرفت کمی افت را شاهد بودیم اما این اتفاق به قدری نبود که روند کلی این صنعت را تغییر دهد. دیگر نمادهای این گروه نیز روندی مشابه داشتند. از جمله اتفاقات امروز این بود که تعلیق دو هفته ای عرضه سیمان در بورس کالا تایید نشد و به احتمال زیاد این رخداد باعث شد که انتظارات از این گروه مثبت شود.

گروه های پتروشیمی و فولادی نیز به نسبت بازار دیروز کمی بهتر معامله شدند و سرخ پوشی کمتری را در نمادهای این گروه ها شاهد بودیم.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 گزارش روزانه

اخبار

 • امروز با عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام سرمایه گذاری هامون صبا در فرابورس، هشتمین شرکت جدید سال وارد بازار سهام می شود.
 • بر اساس اطلاع بورس کالا اطلاعات خریداران سیمان در بورس کالا برای سازمان حمایت ارسال خواهد شد .همچنین خریداران ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها هستند.
 • مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از نظام توزیع سیمان گفت: مجلس خواستار عرضه ۹۰ درصد باقی مانده سیمان تولیدی در بورس کالا است.
 • طبق اعلام سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تا چند روز آینده برای جبران خسارات‌ ناشی از خاموشی ها، برق با تعرفه صفر در اختیار تولید کنندگان سیمان قرار می گیرد.
 • مصطفی سید هاشمی معاون هماهنگ کننده ستاد اجرایی فرمان امام با تکذیب وجود مشکل تامین مواد اولیه واکسن کوو ایران برکت گفت: تاکنون ۵ میلیون دوز واکسن تولید و ۱.۳ میلیون دوز هم تحویل وزارت بهداشت شد.
 • همتی رئیس کل سابق بانک مرکزی با ابزار نگرانی نسبت به روند انتشار پول پرقدرت در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، تسریع در فروش اوراق بدهی دولت را اصلی‌ترین راهکار برای کنترل رشد پایه پولی در سال جاری عنوان کرد.

کدال خوانی

 • افزایش سرمایه غویتا از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 1783982 میلیون ریال و از محل سود انباشته به مبلغ 400000 میلیون ریال در تاریخ 1400/05/04 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • افزایش سرمایه فجر از محل سود انباشته به مبلغ 1600000 میلیون ریال در تاریخ 1400/05/05 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • با توجه به اتمام مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه کمینا و موافقت سازمان بورس واوراق بهادار، مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه این شرکت به مدت 30 روز و تا تاریخ 1400/06/07 تمدید گردید.
 • با توجه به عدم رعایت مفاد ماده 38 دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران ( عدم رعایت الزامات ماده 9دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار تهران اقدام به اعطای فرصت 7 روزه به ونیرو (تا تاریخ 1400/05/10)جهت رعایت موارد فوق نموده است.
 • نمادهای معاملاتي بالبر، ثاباد مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.
 • نماد معاملاتي شركت هاي گروه مپنا (رمپنا)، پتروشيمي جم(جم) با توجه به افشاي اطلاعات با اهميت گروه الف بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج بازگشایی شدند. همچنین نمادهاي معاملاتي (وسينا)، (خبهمن)، (چفيبر)، (وتوس)،(تكمبا)، (پاكشو) نیز بازگشایی شدند.

 گزارش روزانه

اشتراک با دوستان