همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بازار در سایه رشد نرخ دلار

تاریخ انتشار : 1400/5/9 15:27:44 تعداد بازدید : 139 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی تالار بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ 9 مرداد با افزایش حدود 35 هزار واحدی، در مقدار 1 میلیون و 351 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز همسو با شاخص کل افزایش داشت و در 400 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای میدکو، فملی و فارس بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای پاکشو، خودرو و وسکرشا بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین سپید، فولاد و شستا نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. طی معاملات امروز شاخص صنایع فلزی، معدنی، پتروشیمی و منسوجات مثبت بودند. همچنین گروه های پتروشیمی، فلزی و خودرویی بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. طی معاملات روز جاری گروه های پتروشیمی، فلزی و شرکتهای چند رشته ای صنعتی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های هتل و رستوران، بانکی، انبوه سازی املاک و مستغلات مورد اقبال سهامداران حقوقی بودند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 6393 میلیارد تومان بود و 280 میلیارد تومان سهام نیز از سبد سهامدارن حقوقی به سبد سهامداران حقیقی منتقل شدند.

شنبه پر جنب و جوش

معاملات اولین روز هفته، امیدی تازه برای بازار بود. شاخص کل که با نقطه مقاومت 1 میلیون و 311 هزار واحد درگیر بود با نوسان مثبتی قوی ای که امروز داشت به نظر میرسد از این مرز عبور کرده و به سمت هدف بعدی که 1 میلیون و 400 الی 450 هزار واحد حرکت میکند. شاخص کل از کف قبلی خود که در تاریخ 3 خرداد بود تا کنون 23 درصد رشد داشته است. نرخ دلار در بازار آزاد وارد 26 هزار تومان شد و با وجود شرایط حاکم بر کشور و افزایش چشمگیر نقدینگی به نظر نمیرسد حتی با وجود کنترل شرایط کشور برای مدتی دولت جدید بتواند شاخص کلان اقتصادی را در حد مطلوب نگه دارد و به احتمال زیاد شاهد افزایش بیشتر نرخ های دلار و شاخص بورس در نیمه دوم سال جاری خواهیم بود.

شاخص فلزی ها

فلزی ها در بازار امروز خوش درخشیدند. شاخص این صنعت طی معاملات روز جاری 43 هزار واحد افزایش داشت. این شاخص که از روند نزولی خودش خارج شده با نقطه 1 میلیون واحد درگیر بود که در روز معاملاتی گذشته با نوسانات مثبت از این منطقه عبور کرد. فملی با شروع بازار به سمت سقف قیمتی خود حرکت کرد و با صف خرید و در قیمت 1354 تومان به کار خود پایان داد. فولاد نیز در مثبت تابلو معامله شد. فخوز نیز معاملات خوبی داشت.

معدنی ها

دیگر گروهی که همگام با فلزی ها رشد خوبی را در بازار داشت معدنی ها بودند. خالص ورود نقدینگی حقیقی به این گروه بالغ بر 12.5 میلیارد تومان بود. کگل که با تقاضای خوب سهامدارن حقیقی مواجه بود در ابتدای بازار به سقف قیمتی خود رسید و در 2190 تومان بسته شد. این سهم توانست مقاومت 1886 تومان را بشکند و از آن عبور کند که این نقطه سقف تاریخی برای این سهم محسوب میشد. نکته جالب توجه این است که کگل از کف قبلی خود که 3 خرداد به ثبت رسید تا به امروز این سهم 80 درصد رشد داشته. در کل شاخص گروه معدنی یکی از بهترین های بورس در طول سال گذشته بود. این گروه علاوه بر اینکه در افول بازار کاهش چندانی را نسبت به دیگر گروه ها تجربه نکرد توانست سقف تاریخی خود را نیز بشکند و از آن عبور کند.

بازارهای جهانی

نرخ بیلت_CIS  با افزایش 2 دلاری نسبت به هفته گذشته در قیمت 650 دلار معامله شد. بیلت ایران نیز بدون تغییر نسبت به هفته اخیر 642 دلار معامله شد.

متوسط نرخ اسلب_CIS نسبت به هفته گذشته با 24 دلار کاهش برابر با 824 دلار بود. اسلب ایران نیز نسبت به هفته اخیر 15 دلار افزایش داشته و برابر با 765 دلار معامله شد.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 گزارش روزانه

اخبار

  • بانک ملت به عنوان دومین بانک بزرگ بورس در عملکرد تیر و چهار ماه سال، قادر به ثبت تراز عملیاتی مثبت ۱.۳ و ۵.۸ هزار میلیارد تومانی شد.
  • ذوب آهن در عملکرد تولید و فروش چهار ماهه، ۱۰.۲ هزار میلیارد تومان درآمد شناسایی کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۱۱۷ درصدی همراه شد.
  • بانک صادرات به عنوان سومین بانک بزرگ بورس با ارائه گزارش عملکرد چهار ماه سال، قادر به ثبت تراز عملیاتی مثبت ۵۱۷.۶ میلیارد تومانی شد.
  • هادی مدقق مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر گفت: با کاهش ۳ تا ۴ درجه ای دما، محدودیت ۳۶ کارخانه سیمان برداشته شده و در حاضر تولید دارند.
  • مدیرعامل شپنا: اگر پروژه های کیفی پالایشگاه اصفهان به طور کامل به بهره برداری برسد، تمام محصولات این شرکت یورو 4 و یورو 5 خواهد شد. به همین منظور پروژه DHT در قالب 8 پکیج تعریف شده که تاکنون 92.5 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
  • نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین:هدف توافق شده مذاکرات وین احیای اصل برجام است نه بیشتر و کمتر. تمام طرفین باید مراقب باشند که حتی به صورت غیرعمد این تصور ایجاد نشود که می‌خواهند از این هدف مشترک فاصله بگیرند و چیز تازه‌ای را به توافق اضافه کنند.

کدال خوانی

  • با توجه به عدم رعایت ماده 39 دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران ( عدم رعایت الزامات ماده 7 بند 3دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان فرابورس ایران اقدام به اعطای فرصت 3 ماهه به شاوان (تا تاریخ 1400/07/30)جهت رعایت موارد فوق نموده است.
  • با عنایت به اتمام مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه وپخش و موافقت سازمان بورس واوراق بهادار مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه این شرکت به مدت 30 روز و تا تاریخ 1400/06/04 تمدید گردید
  • با توجه به عدم رعایت ماده 39 دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران ( عدم رعایت الزامات ماده 7 بند 1دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان فرابورس ایران اقدام به اعطای فرصت 2 ماهه به وملل (تا تاریخ 1400/06/31)جهت رعایت موارد فوق نموده است.

 گزارش روزانه

اشتراک با دوستان