همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

گردش پول حقیقی در بازار

تاریخ انتشار : 1400/5/10 14:41:27 تعداد بازدید : 141 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

شاخص اصلی تالار بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ 10 مرداد با افزایش حدود 8.7 هزار واحدی، در مقدار 1 میلیون و 360 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز همسو با شاخص کل افزایش داشت و در 402 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای میدکو، فارس و پارس بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای شتران، وسرضوی و وتجارت بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین سپید، فملی و برکت نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. طی معاملات امروز شاخص صنایع محصولات چوبی، منسوجات، اطلاعات و ارتباطات و رادیویی مثبت بودند. همچنین گروه های پتروشیمی، فلزی و خودرویی همانند روز گذشته بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. طی معاملات روز جاری گروه های حمل و نقل، مخابرات و غذایی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های بانکی، پالایشی، سرمایه گذاری مورد اقبال سهامداران حقوقی بودند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 6170 میلیارد تومان بود و 67 میلیارد تومان سهام نیز از سبد سهامدارن حقوقی به سبد سهامداران حقیقی منتقل شدند.

شمارش معکوس تعویض دولت

شاخص کل در حالی امروز نیز مثبت بود که روز گذشته افزایش جهشی داشت و بیش از 2 درصد مثبت شد. امروز اما 0.65 درصد مثبت در شاخص کل و 0.29 درصد رشد در شاخص هم وزن را شاهد بودیم. بازار در نیمه اول خود رشد بهتری را تجربه کرد. در نیمه دوم اما کمی بر فشار فروش افزوده شد و معاملات ضعیف تری صورت گرفت. از بازار که بگذریم، مراسم تحلیف ریاست جمهوری با تغییر دو روزه در 12 مرداد ماه انجام خواهد شد و کابینه دولت جدید به زودی مشخص خواهد شد. باید منتظر بود و دید این تغییرات چه مقدار و چگونه بر بازار تاثیر میگذارد. پیشتر با مشخص شدن رئیس جمهور دولت سیزدهم یکی از ابهامات بازار تا حدی مرتفع شد و تکلیف کشور معلوم شد اما باید دید که دولت جدید چگونه میخواهد حجم نقدینگی زیاد تزریق شده به اقتصاد کشور، نرخ تورم، کسری بودجه دولت و ... را کنترل کند و برنامه آن در مورد برجام و توافق با غرب چگونه خواهد بود. اینها عواملی هستند که بر  روند کلی اقتصاد تاثیر میگذارند و سرنوشت بازار سرمایه را مشخص میکنند. به نظر میرسد کنترل کردن شاخص های کلان اقتصادی در صورت عدم وجود برجام امری دشوار و دور از ذهن باشد و دیدگاه دولت جدید و اقدامات آن در خصوص این توافق را میتوان گفت یکی از انتخاب های مهم دولت جدید خواهد بود.

 هجوم حقیقی ها به نماد حتاید

در بازار امروز برخلاف روز گذشته بیشترین نقدینگی حقیقی به گروه حمل و نقل تزریق شد که سهم کوچک حتاید نقش مهمی در این اتفاق داشت. حتاید در محدوده مهمی قرار دارد و کمی تا سقف تاریخی خود که در زمان اوج بازار بود فاصله دارد. اولین سقف این سهم در شهریور بود و این سهم در دی ماه سقف جدیدی را ثبت کرد و اکنون قیمت سهم در این محدوده (یعنی محدوده قیمتی 2740 و 3000 تومان در نوسان است و یک بار برای شکستن این محدوده تلاش کرده و اکنون برای بار چهارم در سال جدید مقاومت 2740 واحد را میخواهد بشکند. ناگفته نماند که حجم معاملات امروز نیز قابل توجه بود و بیشترین ورود نقدینگی حقیقی را به ثبت رساند. دیگر نمادهای این گروه اما حرکت چندانی نداشتند و معاملات معمول خود را داشتند.

بورس کالا

آلومینیوم ایران ایرالکو امروز 2000 تن شمش در بورس کالا با قیمت پایه 590.231 ریال عرضه کرد .در جریان معاملات امروز 1660 تن از محصول عرضه شده در قیمت590.231 ریال مچ شد .قیمت پایانی امروز نشان دهنده ی این است که 4% رشد نسبت به هفته ی قبل رخ داده است.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خواستار معرفی افراد دارای اطلاعات نهانی از شرکت‌های پالایشی و فرآورده‌های نفتی شد. وی همچنین  در نامه‌ای به رئیس کل بیمه مرکزی و رئیس بانک مرکزی خواستار معرفی افراد دارنده‌ی اطلاعات نهانی  شرکت‌های بیمه‌ای حاضر در بورس و بانک‌ها شد.
 • بانک مرکزی طبق تازه ترین گزارش از کاهش ۰.۴۴ درصدی نرخ سود بین بانکی نسبت به آخرین نرخ اعلامی با ۱۸.۱۷ درصد خبر داد.
 • براساس آمار  بانک مرکزی درصدی نسبت نقدینگی به GDP در یک دهه اخیر افزایش 40 درصدی داشته است.
 • رییس سازمان بورس با بیان اینکه افزایش قیمت سهام هیچ تاثیری بر روی تورم ندارد، گفت: ریشه اصلی تورم در رشد پایه پولی و رشد نقدینگی است.
 • مجید پیره  دبیر کمیته فقهی سازمان بورس از بررسی و جمع‌بندی موضوع معاملات تقلیدی در جلسه اخیر این کمیته به عنوان روشی برای توسعه بازار سرمایه خبر داد.
 • رویترز اعلام کرد، کشورهای صادرکننده نفت خام در ماه جولای 26.72 میلیون بشکه نفت در روز تولید داشتند که بالاترین میزان از آوریل 2020 به شمار می‌رود.

کدال خوانی

 • شفاف سازی در شاملا: با اضافه شدن این محصول به سبد محصولات شرکت و با در نظر گرفتن قیمت های فروش کنونی در بازار و با لحاظ ثابت بودن قیمت فروش ، سالانه معادل 527،000 میلیون ریال به درآمد فروش شرکت اضافه خواهد شد. محصول مذکور از لحاظ مبلغی معادل 10 درصد درآمد فروش شرکت را در بر میگیرد . لازم به توضیح است بهره برداری آزمایشی از طرح توسعه نمک تصفیه در 1400/05/09 آغاز و در پایان شهریور ماه 1400 وارد مرحله تولید کامل گردیده و پروانه بهره برداری اخذ میشود.
 • نماد معاملاتي شركت هاي قند لرستان (قلرست)، شهد (قشهد) مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.
 • نماد معاملاتي شرکت سرمايه گذاري صبا تامين (صبا1)، پس از افشاي اطلاعات با اهميت گروه ب، از طريق انجام حراج ناپيوسته با محدوديت دامنه نوسان قيمت و با اعمال يك مرحله پيش گشايش، امروز يکشنبه مورخ 1400/05/10 بازگشایی شد.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة زملارد به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة خریخت به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.

 

اشتراک با دوستان