همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

گام های شاخص کل در محدوده حساس

تاریخ انتشار : 1400/5/11 14:50:37 تعداد بازدید : 151 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

شاخص کل تالار بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ 11 مرداد با کاهش 2 هزار واحدی همراه بود تا در 1 میلیون و 357 هزار واحد به کار خود پایان دهد. شاخص هم وزن نیز همسو با شاخص کل کاهش داشت و در 400 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای میدکو، خودرو و وغدیر بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای فملی، شپدیس و کچاد بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین سپید، خساپا و برکت نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. طی معاملات امروز شاخص خودرو و زراعت مثبت بودند. همچنین گروه های خودرویی، پتروشیمی، فلزی بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. طی معاملات روز جاری گروه های انبوه سازی املاک و مستغلات، زراعت و بیمه ای مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های پتروشیمی، فلزی و بانکی مورد اقبال سهامداران حقوقی بودند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 5371 میلیارد تومان بود و 305 میلیارد تومان سهام نیز از سبد سهامدارن حقیقی به سبد سهامداران حقوقی منتقل شدند و این بار این حقوقی ها بودند که خریدار بازار بودند.

نقطه سر به سر

بازار امروز با مثبت ضعیفی آغاز به کار کرد و سهام کم حجم معامله میشدند. در میانه بازار اما خریداران عقب نشینی کردند و از حجم معاملات کاسته شد تا اینکه در نهایت بازار در منفی به کار خود پایان داد. به زعم بسیاری از تحلیلگران بازار اکنون شاخص کل به منطقه ای رسیده که سهامداران در حال شناسایی سود هستند و اقدام به خروج از بازار میکنند که از خالص خرید حقیقی ها این امر مشخص است. گرچه نسبت های P/E برآوردی اکثر تحلیلگران بازار به محدوده حساس رسیده و به نظر میرسد که با وجود قیمت کنونی دلار و سایر شاخص ها، نگهداری سهام بیش از این با ریسک بیشتری همراه است اما در نهایت جهت حرکت شاخص به انتظارات بازار بستگی دارد که این به نوبه خود به تصمیمات و سیاست کلی دولت جدید بستگی دارد.

 با وجود این شرایطی که در آن به سر میبریم به نظر نمیرسد قیمت دلار حتی در صورت وقوع توافق و بهبود نسبی سایر مولفه های اقتصادی از 20 هزار تومان کمتر شود اما اگر شرایط به خوبی پیش نرود و توافق نیز صورت نگیرد وضعیت با دشواری زیادی همراه خواهد بود و در این صورت انتظارات از نرخ دلار بسیار بیش از این قیمت ها خواهد بود. حجم نقدینگی آزاد شده در اقتصاد نیز به قدری است که پتانسیل ایجاد تورم بی سابقه ای را برای کشور به همراه خواهد داشت و این امر نیازمند اتخاذ تصمیمات جدی و اساسی است.

در نهایت باید گفت این نقاط بازار نقطه ای است که هر شخص باید برای خود تصمیم بگیرد که ترجیح میدهد از بازار خارج شود یا اینکه به ماندن ادامه دهد و ریسک بازار را به جان بخرد، گرچه طبق آن چه که گفته شد به نظر نمیرسد بازار در صورت ریزش دیگر اعداد عجیب و ریزش سنگین دیگری را به خود ببیند.

خودرویی ها

پس از مدتی که خودرویی ها کمتر مورد توجه اهالی بازار بود امروز شاهد آن بودیم که این گروه با حجم معاملات بهتری نسبت به سایر گروه ها همراه بود. گرچه در میانه بازار ارزش معاملات گروه پتروشیمی از خودرویی ها پیشی گرفت اما این خودرویی ها بودند که با شاخص مثبت میدان را ترک کردند. خساپا بعد از اینکه نتوانست خط روند نزولی خود را بشکند با افت قیمتی همراه شد و متاسفانه محدوده حمایتی 183 تومان را شکست. حال سهم در حال تلاش برای باز پس گیری این محدوده حمایتی است. فعلا اظهار نظر در این مورد سخت است چون احتمال پولبک به محدوده شکسته شده و ادامه افت قیمتی هم وجود دارد. خالص ورود حقیقی به این سهم نیز به مبلغ 9 میلیارد تومان بود که بیشترین ورود را در میان خودرویی ها داشت. نماد خودرو به عنوان دیگر نماد بزرگ این گروه نیز در ابتدا با تقاضا و معاملات خوبی همراه بود و تا نزدیکی سقف محدوده پیش رفت اما در ادامه با ضعف تقاضا مواجه شد و در مثبت 3 درصد بسته شد.

بانکی ها

گروه بانک بعد از بازگشایی عجیب بانک ملت، چند وقتی است دیگر مورد استقبال قرار نگرفته اند و نرسیدن صحبت های خوب از برجام هم مزید بر علت شده است تا این گروه افت قیمتی داشته باشند. اگر نگاهی به نمودار این گروه بیندازیم به نظر میرسد این گروه میتواند با افزایش تقاضا همراه شود. منفی های چند وقت اخیر برگشت به خط روند نزولی بوده است. نمادهای همچون وبملت ونوین وبصادر وتجارت میتواند در این گروه مورد توجه قرار بگیرند.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 گزارش روزانه

 اخبار

 • قیمت پایه محصولات پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با افزایش ۱۰۱ ریالی به دلار ۲۲۲۴۳۸.۵ ریالی اعلام شد.
 • علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت ، تصدی گری دولت و قیمت گذاری دستوری را دو عامل اصلی چالش های صنعت خودرو و قطعه سازی اعلام کرد و خواستار مشارکت قطعه سازان در فرآیند خصوصی سازی خودروسازان شد.
 • سعید زرندی  و فرشید پورحاجت   معاون وزارت صنعت و دبیر کانون انبوه سازان مدعی شدند قیمت سیمان که در هفته های گذشته از مرز ۱۰۰ هزار تومان هم گذشته بود با تامین نسبی برق به ۴۵ هزار تومان رسیده است .
 • علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران با بیان اینکه یارانه انرژی در ا یران سالانه 91.4 میلیارد دلار است، گفت: از کل برق تولیدی ایران کمتر از 3 درصد در بورس انرژی عرضه می‌شود.
 • بهادر احرامیان عضو انجمن فولاد با بیان اینکه تصمیمات خلق‌الساعه وزارت صمت به صنعت فولاد خسارت وارد کرده است، گفت: بخشنامه وزارت صمت در سال گذشته هزار میلیارد تومان به صنعت فولاد خسارت زد.
 • محمد شریعتمداری  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در فاصله یکی دو روز مانده به پایان عمر دولت از تخصیص هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌ها به صندوق بازنشستگی فولاد خبر داد.

کدال خوانی

 • قجام گزارش شفاف سازی بر کدال قرار داد. موضوع این شفاف سازی خرید یک دستگاه سانتریفوژ BMA مدل G1750 به مبلغ 41.000 میلیون ریال است.
 • حپترو گزارش شفاف سازی بر کدال قرار داد. موضوع شفاف سازی برگزاري مزايده از طرف شرکت است. موضوع مزایده: فروش 28 دستگاه تانکر دو و سه محور مازاد ملکی شرکت است.
 • با توجه به ظن دستکاری بازار (مبتنی بر اطلاعات یا معاملات) نماد معاملاتی سصفها حداکثر تا تاریخ 1400/05/17 متوقف شد.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه رانفور از محل سود انباشته به منظور جبران مخارج سرمايه اي گذشته که در تاریخ 1400/05/10 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • نماد معاملاتی زماهان امروز دوشنبه مورخ 1400/05/11 مشمول رفع گره معاملاتی شد.
 • نماد معاملاتي شركت هاي گروه سرمايه گذاري مسكن(ثمسكن)، مهندسي حمل و نقل پتروشيمي(حپترو)، مخابرات ايران(اخابر)، ايران ياسا تاير و رابر(پاسا) با توجه به افشاي اطلاعات با اهميت گروه "ب" با محدوديت نوسان قيمت بازگشایی شدند.
 • نماد معاملاتي شركت فولاد آلياژي ايران(فولاژ) پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر انتخاب اعضاي هيئت مديره، با محدوديت نوسان قيمت بازگشایی شد.
 • با عنایت به مجوز افزایش سرمایه قرن از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 1,000,000 میلیون ریال، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ 1400/05/15 لغایت تاریخ 1400/06/13خواهد بود.

 گزارش روزانه

 

اشتراک با دوستان