همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

شروعی سبز و سرخ در ابتدای هفته

تاریخ انتشار : 1400/6/20 14:22:43 تعداد بازدید : 43 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ شنبه 20 شهریور با افزایش حدودا 4500 واحدی همراه بود و و در 1 میلیون و 530 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن اما کاهش را تجربه کرد و در 463 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای فملی، رمپنا و شپدیس بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای اخابر، فخوز و برکت بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین سپید، شستا و برکت نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. طی معاملات روز جاری شاخص گروه های وسایل ارتباطی، فنی مهندسی، محصولات چرمی و منسوجات مثبت بودند و همچنین گروه های فلزی، خودرویی و پالایشی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بازار امروز گروه های خدمات فنی مهندسی، لاستیک و پلاستیک و محصولات غذایی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های بانکی، سیمانی و فلزی با استقبال سهامداران حقوقی مواجه شدند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 7595 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 412 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

روند این روزهای بازار

بازار امروز نیز با مثبت آغاز به کار کرد و افزایش در شاخص تا حدود 12 هزار واحد مثبت نیز پیش رفت اما طبق روالی که در چند وقت اخیر از بازار مشاهده کردیم در میانه بازار بر حجم عرضه ها افزوده شد و موجب گردید تا در نهایت تنها کمتر از 5 هزار واحد بر مقدار شاخص اضافه شود و شاخص کل با 0.3 درصد مثبت بسته شود. شاخص هم وزن اما روندی متفاوت از همیشه داشت. این شاخص با کاهش حدود 0.6 درصدی مواجه بود.

طبق گفته و شنیده ها نرخ بهره اوراق بدهی جدید دولت امکان دارد در حدودا 22 درصد باشد که این مهم باعث میشود که جریان پول ها و سرمایه ها به سمت این اوراق کشیده شود. همین امر شاید منجر به افزایش فشار فروش در بازار شده است هر چند که حجم ارزش معاملات خرد و سرانه فروش یا خرید آنچنان نیست که بتوان گفت با احتمال زیادی این روند ادامه دار و پرشتاب خواهد بود. از سویی دیگر، اتفاقی که در هفته جاری با آن مواجه هستیم تصمیم گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد راجع به قطعنامه تحریمی علیه ایران است. در صورتیکه این قطعنامه تصویب شود مسلما نرخ دلار رو به افزایش میگذارد و میدانیم که نرخ دلار عامل اصلی در شکل دادن به جهت بازار سرمایه و بورس است.

اما چرا این اتفاق باعث نشده که بازار صعودی شود را باید در این جستجو کرد که بازار بورس همواره محتاط بوده و اصطلاحا گفته میشود که بازار ترسو است. ترس بازار منجر میشود که با هر خبر سیاسی اقتصادی که به بازار مخابره میشود در ابتدا شاهد گریز سرمایه گذاران و احتیاط از جانب آنها باشیم. عموما دیده شده که بازار با یک فاصله زمانی نسبت به برخی رویدادها واکنش نشان میدهند.

صدرنشینی گروه خدمات فنی مهندسی

این گروه که در بازار امروز با اقبال بسیار خوب حقیقی ها مواجه بود شاخص مثبتی داشت اما تمام نمادهای این گروه مثبت نبودند بلکه بیشتر به واسطه نماد رمپنا که یکی از نمادهای با بیشترین تاثیر بر شاخص نیز بود. این نماد در محدوده مقاومتی مهمی قرار دارد و تا وقتیکه از بازه 2150 تا 2300 عبور نکند نمیتوان گفت الزاما این نماد صعودی خواهد بود اما ارزش معاملات در این نماد بسیار قابل توجه بود و بنابراین باید در یکی دو روز آینده دید که آیا رمپنا از این محدوده عبور خواهد کرد یا خیر؟

فولاد

گروه فولادی در بازار امروز در ابتدا خوب بود اما با مطرح شدن بحث نرخ گذاری میلگرد این گروه نیز به سمت منفی حرکت کرد. بحث نرخ گذاری همواره مورد بحث بوده و باعث نگرانی اکثر تولید کننده هایی است که محصولات آنها شامل این نرخ گذاری ها میشود. این نگرانی باعث شده که بازار از احتمال نرخ گذاری در دیگر محصولات بازار اعم از فولادی و سیمانی و ... با احتیاط خرید و فروش کند چرا که سودآوری شرکت ها همواره دستخوش این نرخ گذاری ها بوده و هست.

 

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

 

اخبار

 • سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده: آمریکا مایل است مذاکرات غیرمستقیم در وین در اسرع وقت از سرگرفته شود. ما هنوز در مرحله ترک مذاکرات قرار نگرفته‌ایم.
 • رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر از مردم عادی خواست بطور مستقیم در بازار سهام سرمایه‌گذاری نکنند بلکه از طریق شرکت‌های تخصصی بازار سرمایه و سبدگردان‌ها اقدام به خرید سهام بکنند.
 • اهالی بورس در نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی نسبت به تکثیر رانت‌جویان سیمان و فولاد به واسطه قیمت‌گذاری دستوری هشدار دادند.
 • اولیانوف، نماینده روسیه در وین در پاسخ به خبرنگار وال‌استریت ژورنال توییت کرده است: «نباید خیال‌پردازی کرد. اگر پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شود، روسیه با آن مخالفت خواهد کرد. همانطور که دیروز توییت کردم نیازی به قطعنامه نیست، زیرا این کار نه تنها غیرعقلانی است، بلکه بسیار زیان‌بار است. بهتر است روی دیپلماسی کار کنیم.»
 • میزان مشارکت در عرضه اولیه کیمیاتک به علت ممنوعیت سفارش‌گذاری خودکار کارگزاری‌ها با افت به ۲.۶ میلیون نفر رسید و به هر کد معاملاتی ۷۲ سهم به ارزش حدود ۱۶۵ هزار تومان اختصاص یافت.
 • گروه مدیریت نیروگاهی ایرانیان مپنا با سرمایه ۲ هزار میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد تا در صف عرضه اولیه ۱۵ درصدی سهام بایستد.
 • وزیر نفت: ظرفیت پالایشگاه‌های فعلی و جدید طی چهار پنج سال آینده ۱۵۰ درصد بیشتر می‌شود.
 • نیکزاد نایب رئیس اول مجلس از قول وزیر صنعت برای کاهش ۲۵هزار تومانی قیمت سیمان، طی دو هفته آینده خبر داد

 

کدال خوانی

 • مجوز افزایش سرمایه  150% غزر  از محل سود انباشته صادرشد.
 • مجوز افزایش سرمایه  71% قاسم  از محل سود انباشته صادرشد.
 • مجوز افزایش سرمایه  25% بکام  از محل  مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی،  صادرشد.
 • مجوز افزایش سرمایه  2245% شسینا از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها صادرشد.
 • مجوز افزایش سرمایه  136% قشیر از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها صادرشد
 • افزایش سرمایه میدهد
 •  گزارش توجیهی هیئت مدیرة بسویچ از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در تاریخ 1400/06/17 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • افزایش سرمایه ۶۹ درصدی کی_بی_سی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی مورد تایید حسابرس قرار گرفت.

 

اشتراک با دوستان