همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

اثر نرخ گذاری دستوری بر بازار

تاریخ انتشار : 1400/6/21 14:02:44 تعداد بازدید : 69 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ یکشنبه 21 شهریور با کاهش 40 هزار واحدی همراه بود و و در 1 میلیون و 489 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز کاهش را تجربه کرد و در 450 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای کگل، فملی و فولاد بیشترین تاثیر منفی بر شاخص و نمادهای کالا، فایرا و اپال بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند. همچنین شستا، سپید و شپنا نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. طی معاملات روز جاری گروه های پالایشی، فلزی و خودرویی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بازار امروز فقط گروه پیمانکاری صنعتی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های پالایشی، فلزی و پتروشیمی با استقبال سهامداران حقوقی مواجه شدند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 6906 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 1176 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

و باز هم نرخ گذاری دستوری

دماسنج بازار امروز نیز تب دار بود و نزدیک به 2.6 درصد از ارزش شاخص کل کاسته شد. شاخص هم وزن نیز با سرعتی به مراتب بیشتر عقب نشینی کرد و حدود 2.9 درصد کاهش داشت. به نظر میرسد باز هم بازار قربانی نرخ گذاری های دستوری شده و سهامداران باز هم ترسیده اند. هرچند نرخ دلار کاهش داشت اما این مقدار به قدری نبود که نوید دهنده خبر سیاسی مهمی باشد. در واقع هر گاه اتفاق تاثیر گذاری از نظر سیاسی در بازار رخ میدهد ابتدا این دلار است که حرکت میکند اما اکنون مشاهده میکنیم با تغییرات نه چندان زیاد این ارز نیز بازار نوسان شدیدی به خود میبیند.

این دو عامل ترس از نرخ دلار و قیمت گذاری دستوری در بورس کالا به علاوه عامل تکنیکال شاخص منجر شده که بازار پرحجم کاهش بیابد که از عقب نشینی شاخص کل در نیمه دوم بازار روز گذشته مشخص بود. در انتهای زمان بازار امروز اما دیدیم که اندکی از شتاب فروش کاسته شد و این اتفاق مانع از آن شد که سهام با صف فروش به کار خود پایان دهند. در هفته های گذشته عموما مشاهده کردیم که دومین روز هفته بازار شروع به ریزش میکند و مجددا در انتهای هفته قوت میگیرد. باید دید این اتفاق را در هفته جاری داریم یا خیر؟

رصد نمادها

پس از کاهش قیمت نمادها در تعدادی نماد شاهد بازگشت به سمت صفر تابلو بودیم. فولاد که یکی از این سهم هاست در میانه بازار از کف خود فاصله گرفت اما در نهایت در منفی به کار خود پایان داد. فملی نیز همین روند را تا حدودی طی کرد. گروه دارویی در بازار امروز کمی از دیگر صنایع بهتر بود و نمادهای مثبت بیشتری در انتهای بازار از این گروه دیده شد هرچند تعداد آنها آنچنان نبود که شاخص این صنعت را مثبت کند. برکت از ابتدای بازار به سمت صف فروش رفت و در کف قیمتی خود معامله شد.

 

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

 

اخبار

 • فرمانی عضو انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان گفت : قیمت مصوب هر تن سیمان درب کارخانه و فله و بدون هزینه های مانند حمل و ارزش افزوده، ۴۸۰ و ۳۲۴ هزار تومان است.
 • افتخاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی با ادعای عدم ورشکستگی این نهاد، چکیده عملکرد ۲۰ ماهه را اعلام کرد و از سود ۱۴.۷ هزار میلیارد تومانی خبر داد.
 • فیروزی عضو کمیسیون صنایع از بررسی جزئیات اصلاحی طرح ساماندهی و آزادسازی واردات خودرو در صحن علنی مجلس خبر داد.
 • سیف رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به نتایج سیاست عملیات بازار باز: یک بار دیگر ابزاری که می‌توانست در صورت استفاده صحیح و به هنگام باعث تحکیم و افزایش اعتبار سیاستگذار پولی شود، با استفاده از آن به صورت یک ابزار تبلیغاتی مایه بی‌اعتباری مقام پولی شد.
 • به اطلاع مي‌رساند؛ محدوديت حجمي (حداكثر تعداد اوراق بهادار در هر سفارش) در نماد معاملاتي شرکت مجتمع جهان فولاد سيرجان (#فجهان) از امروز يكشنبه مورخ 1400/06/21، به ميزان 100.000 سهم تعيين مي‌گردد.
 • وال‌استریت‌ ژورنال: در صورت توافق ایران و آژانس؛ کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان مذاکرات درباره قطعنامه محکومیت ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را، به تعویق خواهند انداخت.
 • فایننشال تایمز: کنسولگری عربستان سعودی در مشهد و کنسولگری ایران در جده بازگشایی خواهد شد.

 

کدال خوانی

 • افزایش سرمایه 150 درصدی کفرا از محل آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • مجوز افزایش سرمایه 176 درصدی غشوکو از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی صادرشد.
 • محدوديت حجمي در نماد معاملاتي شرکت مجتمع جهان فولاد سيرجان (فجهان) از امروز يكشنبه مورخ 1400/06/21، به ميزان 100.000 سهم تعيين می گردد.
 • افزایش سرمایه زفکا از محل مطالبات و آورده نقدی در تاریخ 1400/06/20 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • افزایش سرمایه بمپنا  از محل سود انباشته در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

 

 

اشتراک با دوستان