همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بازگشت به روند صعودی؟!

تاریخ انتشار : 1400/6/23 14:03:35 تعداد بازدید : 63 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ سه شنبه 23 شهریور با افزایش بیش از 21 هزار واحدی همراه بود و و در 1 میلیون و 496 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز افزایش را تجربه کرد و در 451 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای پارسان، نوری و فولاد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای فخاس، وسصفا و اپال بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین سپید، آبادا و برکت نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. طی معاملات روز جاری گروه های پالایشی، فلزی و پتروشیمی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بازار امروز فقط گروه پالایشی، پتروشیمی و بانکی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های سرمایه گذاری، عرضه برق و گاز و کشاورزی با استقبال سهامداران حقوقی مواجه شدند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 6404 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 341 میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جا به جا شد.

حرکت معکوس شاخص

در حالیکه بازار روز گذشته با منفی به کار خود پایان داد شاخص بورس در روز جاری مثبت آغاز کرد و رفته رفته بر جریان مثبت بازار افزوده شد و مشاهده کردیم سهامی که روزهای گذشته منفی بودند و روندی صعودی طی کردند و در مثبت بسته شدند. شاید برخی تحلیلگران بگویند که این پایان اصلاح بازار بورس در تابستان است و احتمالا شاخص مجددا به روند صعودی خود ادامه دهد. این اتفاق میتواند محتمل باشد اما نکته دیگری که از بازار باید بدان توجه شود کاهش مجدد حجم معاملات خرد بازار است. نرخ دلار همچنان در کانال 27 تومان باقی مانده است.

بورس کالا

فولاد امیر کبیر کاشان 2000 تن ورق گالوانیزه در بورس کالا با قیمت پایه 252.897ریال عرضه کرد. درجریان معاملات امروز کل محصول عرضه شده در سمت تقاضا با میانگین قیمت262.815ریال معامله شد.قیمت پایانی معاملات امروز نسبت به هفته گذشته افت 2.7درصدی داشته است.

فولاد خوزستان امروز 30.000 تن شمش بلوم در بورس کالا با قیمت پایه 130.760ریال عرضه کرد و 3000 تن از محصول عرضه شده در همین قیمت تقاضا و معامله شد . قیمت میانگین امروز نسبت به قیمت میانگین هفته گذشته افت 1.1 درصدی داشته است.

در بورس کالا امروز 20.000 تن شمش شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در قیمت پایه 129.750ریال به ازای هر کیلو عرضه شد2000 تن از محصول عرضه شده با همان قیمت معامله شد. قیمت میانگین امروز 1.81 درصد از قیمت میانگین عرضه قبلی پایین تر است.

 

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

 

اخبار

 • انجمن تولیدکنندگان فولاد ‌اعلام‌ کرد:‌ میزان صادرات محصولات فولادی و شمش در پنج ماه اول سال، بالغ بر ۱.۳ و ۳ میلیون تن انواع محصولات فولادی و شمش بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ( ۷۴۴ هزار و ۲.۲ میلیون تن) رشد ۸۸ و ۳۹ درصدی داشت.
 • دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس: طرح تدوین دستورالعمل اعطای مجوز سپرده‌گذاری به معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران واگذار شد.
 • مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات احکام مغفول مانده مانند واگذاری باقی مانده سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌ها، باز سازی ساختار مالی بانک‌ها ، پوشش نوسانات نرخ ارز و... را به وزیر اقتصاد گوش زد کرد.
 • علی بهشتی مدیر امور اعضاء شرکت بورس از لغو مرحله ای مجوز فعالیت کارگزاری های مشمول در صورت عدم تجمیع و هشدار غیرفعال شدن مجوز معاملات بر خط یک کارگزاری از هشتم آبان خبر داد.
 • مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از واردات دارو بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر داد و گفت: مابه تفاوت ارز ترجیحی را می توان از طریق یارانه به گروه های هدف پرداخت کرد.
 • محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با اشاره به سهم ۸۰ درصدی بخش خانگی و هشدار به قطع گاز و برق در زمستان ، گفت: مجوز استفاده صنعت سیمان از سوخت مایع گرفته خواهد شد.
 • اولیانوف در واکنش به اظهارات خطیب‌زاده: این سیگنال دلگرم‌کننده‌ای از سوی ایران است. زمان بازگشت به میز مذاکره رسیده است.

 

کدال خوانی

 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة درازک به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی در تاریخ 1400/06/09 به تصویب هیئت مدیره رسید.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة غبشهر به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل سود انباشته، مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به میزان 767% در تاریخ 1400/06/17 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري و خدمات مديريت صندوق بازنشستگي کشوري (مديريت1) جهت بررسي معاملات مطابق با ماده 12 مكرر 6 دستورالعمل اجرايي نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ايران متوقف شد.
 • محدوديت حجمي در نماد معاملاتي حآفرين از امروز سه شنبه مورخ 1400/06/23 به ميزان 10.000 سهم تعيين مي گردد.

 

اشتراک با دوستان