همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

آثار احتمال افزایش نرخ بهره

تاریخ انتشار : 1400/6/24 16:09:08 تعداد بازدید : 99 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ چهار شنبه 24 شهریور با افزایش حدود 8600 واحدی همراه بود و و در 1 میلیون و 488 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز اندکی کاهش یافت و در 450 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای شستا، فولاد و اخابر بیشترین تاثیر منفی بر شاخص و نمادهای پارس، وبملت و شبریز بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند. همچنین سپید، آبادا و شستا نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. طی معاملات روز جاری گروه های خودرویی، پتروشیمی و فلزی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بازار امروز گروه های دارویی، سایر معادن با تک سهم کماسه و ماشین آلات و تجهیزات مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های فلزی، پتروشیمی و پالایشی با استقبال سهامداران حقوقی مواجه شدند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 5937 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 477 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

بازار بر مدار تردید

شاخص امروز باز هم سرخ پوش بود در حالیکه روز گذشته با افزایش به نسبت خوبی به کار خود پایان داد. به نظر میرسد بازار هنوز هم در مسیر تردید گام بر میدارد و سهامداران بار دیگر دست به عصا معامله میکنند. نرخ دلار در بازار آزاد کمتر از 300 تومان نوسان منفی داشت و به نظر میرسد این تنها عامل اثر گذار بر بازار نیست که اینچنین سهامداران را برای خرید مردد کرده است. پیش بینی هایی که از نرخ بهره بانکی میشود و تصمیماتی که دولت جدید برای مهار تورم اتخاذ کرده و نهایتا باعث افزایش این نرخ میشود، ترس از هجوم سرمایه ها به سمت اوراق درآمد ثابت و رکود بورس را به جان سهامداران انداخته است. به احتمال زیاد این امر باعث شده که تفاوت زیادی در معاملات را در این روزها مشاهده کنیم.

اینکه این اتفاق ادامه دار خواهد بود یا خیر را نمیتوان با قطعیت گفت چرا که ممکن است این تصمیم مقطعی و کوتاه مدت باشد یا اینکه حتی اگر رویکرد بلند مدت دولت باشد اما عوامل دیگری علاوه بر این بر بازار اثر بگذارد و سمت و سوی آن را جهت بدهد. به هر حال ما در این برهه از زمان تلاش میکنیم با توجه به فاکتورهایی که وجود دارد و یا احتمال رخداد آن میرود، سناریو هایی را برای بازار متصور شویم و استراتژی های مناسب آن را اتخاذ کنیم.

 

بورس کالا

مجتمع فولاد خراسان امروز 10.032 تن سبد میلگرد در بورس کالا با قیمت پایه 150.337ریال عرضه کرد. 198 تن از محصول عرضه شده با قیمت پایه معامله شد که قیمت پایانی معاملات امروز نسبت به هفته گذشته افت 0.5درصدی داشته است.

ذوب آهن اصفهان امروز 1.495تن تیر آهن 14 و 16 در بورس کالا با قیمت پایه 143.880ریال عرضه کرد .92 تن از محصول عرضه شده در همان قیمت پایه معامله  شد. قیمت پایانی معاملات امروز نسبت به هفته گذشته افت 4 درصدی داشته است.

جهان فولاد سیرجان 10.000تن سبد میلگرد مخلوط در بورس کالا با قیمت پایه 145.031 ریال عرضه کرد. درجریان معاملات 1.150 تن از محصول عرضه شده در سمت تقاضا در قیمت پایه مچ شد.قیمت پایانی معاملات امروز نسبت به هفته گذشته افت 3.9 درصدی کرده است.

 

اخبار

  • رویترز، بانک آمریکا می‌گوید: در صورتی که زمستان سردتر از حد معمول داشته باشیم، قیمت نفت طی 6 ماه آینده ممکن است از 100 دلار در هر بشکه عبور کند.
  • بهرام عین‌اللهی،وزیر بهداشت: اختصاص ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به دارو زمینه فساد و رانت را ایجاد می‌کند و تا پایان سال این ارز برای دارو حذف خواهد شد.  با این کار هزینه داروها از طرف شرکت‌های بیمه به مردم پرداخت خواهد شد.
  • امروز با عرضه اولیه ۱۵ و ۱۰ درصد از سهام پارس فولاد سبزوار و توسعه سامانه های نرم افزاری نگین در بورس و فرابورس، سیزدهمین و چهاردهمین شرکت جدید سال وارد بازار سهام می شود.
  • روح‌ اله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح عرضه خودرو در بورس کالا در کمیسیون صنایع تصویب شده و ظرف ۲ ماه آینده به صحن خواهد آمد.
  • تاجرنیا  رییس هیات مدیره انجمن دندانپزشکی: واکسن برکت بیش از یک میلیارد دلار به دولت پیش‌فروش شده بود.
  • انجمن تولیدکنندگان  فولاد : خاموشی‌ های برق باعث از دست رفتن ۸۲ روز کامل تولید صنعت فولاد و برآورد زیان ۶ میلیارد دلاری شد.
  • دیوان محاسبات کشور پیش‌بینی کرد با فرض استمرار روند چهار ماهه اول سال 1400 در تحقق منابع و مصارف عمومی دولت، میزان کسری منابع عمومی دولت برای تأمین مصارف عمومی در شش ماهه اول سال جاری بالغ بر 146.7 هزار میلیارد تومان است.

 

 

 

 

اشتراک با دوستان