همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

چرا بازار سهام دوباره وارد فاز اصلاحی شده است؟

تاریخ انتشار : 1400/7/21 13:31:37 تعداد بازدید : 161 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : میثم رحمتی

بازار سهام از اوایل اردیبهشت ماه بعد یک دوره بسیار سخت و طاقت فرسا، به روند صعودی بازگشت و رشد نسبتا مناسبی را در دو الی سه ماه داشت. شاخص کل رشد حدوده 45 درصدی را تجربه کرد و بسیار از سهم های بزرگ هم رشد های مناسبی را داشتند. به عنوان مثال در گروه پتروشیمی و معدنی رشد های بالای 100 درصدی را شاهد بودیم که این مهم به دلیل رشد قیمت های جهانی مربوط میشد. اما از هفته گذشته شاهد اصلاح بازار هستیم و دوباره شاهد هیجان فروش در بازار هستیم. در این مقاله سعی کردیم دلایل این اصلاح را بیان کنیم

تغییر انتظارات سهامداران از آینده

یکی از عوامل بسیار مهم در روند  بازارهای مالی بحث انتظارات میباشد که بسیار مهم میباشد. شاید این جمله را بارها شنیده باشید که بازارهای مالی آینده را میخرند. این حرف کاملا نشان دهنده این مهم است که سرمایه گذاران انتظارات آتی خود در زمان فعلی عملی میکنند و دست به سرمایه گذاری میزنند. در بورس تهران هم انتظارات از آینده حرف اول را میزند و بسیار مهم میباشد. 

در زمان ریزش بازار از مرداد ماه 1399 شاهد تغییر انتظارات سهامداران از آینده بودیم. سهامداران انتظار کاهش تورم، کاهش دلار حتی به 15 هزار تومان بودند و به همین دلیل شاهد یک اصلاح فرسایشی بودیم. اما با گذشت زمان و برگشت دلار به محدوده های 23 هزار تومان و منتشر شدن آمارهای رسمی از تورم های بالای 40 درصد و کاهش ریسک های سیاسی شاهد تعدیل انتظارات سهامداران بودیم و کم کم بازار با حجم قابل توجهی رو به رو شد و رشد متناسب با شرایط را داشت. 

اما نکته اصلی این است که سهامداران هر لحظه در حال رصد شرایط و تعدیل انتظارات خود از آینده هستند. بازار دلار بعد از نوسانات زیادی که داشت، حال در میانه کانال 27 هزار تومان آرام گرفته است و کمی با تردید معامله میشود. واقعیت این است که یک ماه گذشته بازار مطمئن بود دلار سقف تاریخی خود را میزند ولی الان تردید دارد. یک ماه پیش سهامداران مطمئن بودند دولت پشت بازار سرمایه است ولی شاید الان کمی تردید دارند و دولت هم شاید نگاه رشدی به بازار نداشته باشد. سهامداران و سرمایه گذاران یک ماه پیش شاید تصوری از اصلاح در قیمت های جهانی نداشته اند ولی با ریزش قیمت سنگ آهن شاید با کمی تردید به قیمت های جهانی نگاه میکنند. بنابراین همانطور که مشاهده میکنیم کمی فضای انتظارات سهامداران با تردید همراه شده است و این مهمترین عاملی است که سهامدار را دور از بازار نگه دارد. در نتیجه اولین دلیل اصلاح بازار تعدیل شدن انتظارات سهامداران میباشد و تا زمانی که متغیر های گفته شده جهت خود را تعیین نکنند نمی توان انتظار وارد شدن سرمایه گذار به بازار را داشت.

حتما این مقاله را بخوانید: ابهام در مذاکرات، سمی مهلک برای بازار سرمایه

 

افزایش نرخ بهره قاتل بازارها

یکی از بازارهای که رقیب تمام بازارهای اقتصاد ایران و به خصوص بازار سرمایه است، بازار پول میباشد. بازار پول که شاید افراد آن را با سیستم بانکی بشناسند به دلیل تعیین نرخ بهره بسیار مهم میباشد. نرخ بهره بانکی در تمام اقتصاد های دنیا تعیین کننده سیاست های پولی میباشد که سیاست گذار با تغییر آن میتواند مسیر نقدینگی کشور را تعیین کند. نرخ بهره در تحلیل ها به عنوان نرخ بدون ریسک در نظر گرفته میشود و برای تعیین بازده مورد انتظار سرمایه گذاری در هر بازار، ریسک های آن بازار و سهام به این نرخ بدون ریسک اضافه میشود. 

حتما این مقاله را بخوانید:نرخ بهره چیست و انواع آن کدام است؟

حال با تغییر نرخ بهره شاهد تغییر بازده مورد انتظار سهامداران هستیم. به دلیل افزایش نقدینگی در ماه های گذشته و گذر از 3900 هزار میلیارد تومان به نظر میرسد سیاست گذر در تلاش برای مهار این غول عظیم میباشد. یکی از راه هایی که دولت ها برای کنترل نقدینگی همیشه پیش رو داشتند افزایش نرخ بهره میباشد. افزایش نرخ بهره باعث میشود که نقدینگی برای مدتی کوتاهی آرام بگیرد و به اصطلاح ریسک بازارهای دیگر را برای مدتی بالا میبرد. هر چند در آینده میتوان به عنوان بمب ساعتی عمل کند که فعلا در این مقاله به آن می پردازیم. 

اگر به نمودار زیر دقت کنید مشاهده میکنید نرخ اوراق در بازار بدهی در یک ماه گذشته روند افزایشی داشته و به مرز 24 درصد هم رسیده است. به همین دلیل یکی از عواملی که باعث شده است بازارها در حالت رکود و خنثی قرار بگیرند احتمال افزایش نرخ سود بانکی است. هر چند شنیده هایی هم حاکی از این است که ریاست بانک مرکزی در این هفته مشخص میشود و یکی از این گزینه های آقای طیب نیا است. افراد سرمایه گذار کاملا با دیدگاه اقتصادی ایشان آشنا هستند و میدانند ایشان به شدت اعتقاد به کنترل سریع نقدینگی و جذب آن دارد.

حتما این مقاله را بخوانید: آنچه در مورد سیاست های پولی و مالی نمی دانیم!

 

نمودار نرخ اوراق بدهی

محدوده های مقاومتی نمودار شاخص کل

اگر از نظر تکنیکالی به نمودار شاخص کل نگاهی بیندازیم خواهیم دید، این شاخص به محدوده مقاومتی بسیار مهمی برخورد کرده و تا حدودی می توانستیم انتظار اصلاح بازار را داشته باشیم. به نظر میرسد شاخص کل در محدوده های 1400 تا 1380 هزار واحد حمایت شود و شاید شاهد رشد دیگر در بازار باشیم. 

حتما این مقاله را بخوانید: شاخص های بورس را بشناسیم

 

نمودار شاخص کل

نتیجه

آنچه که در این مقاله به آن پرداختیم دلایل اصلاح بازار بود که بیشتر آیتم های آن را با دید کلی میتوانستیم پیش بینی کنیم. به نظر میرسد 6 ماهه دوم بازار ها کمی آرام تر از گذشته حرکت کنند و احتمال رکورد نسبی میتواند انتظار داشت. به همین دلیل پیشنهاد میشود برای نیمه دوم سال برناهه ریزی کنید و بهترین سرمایه گذاری را داشته باشید. 

برای مشاوره سرمایه گذاری در بازار سهام اینجا کلیک کنید. 

 

لطفا نظرات خود را راجع به این مقاله بیان کنید.
refresh icon

اشتراک با دوستان