همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بهترین پرتفوی در نیمه دوم سال 1400

تاریخ انتشار : 1400/6/28 12:51:10 تعداد بازدید : 765 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

داشتن استراتژی سرمایه گذاری در هر برهه ای از زمان جزء لاینفک سرمایه گذاری است. هر سرمایه گذار در ابتدای امر میبایست مشخص کند که در چه مدت زمانی قصد سرمایه گذاری دارد. اینکه دیدگاه یک سرمایه گذار بلند مدت، میان مدت یا کوتاه مدت باشد در تعیین استراتژی بسیار اهمیت دارد. در کنار این، توجه به شرایط اقتصادی و چشم انداز تورمی یا رکودی نیز از مهمترین نکات در تخصیص دارایی ها است. اینکه شما به عنوان یک سرمایه گذار تصمیم بگیرید در دارایی های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنید یا اینکه در دارایی مالی دیگری همچون سهام یا حتی در دارایی واقعی مانند سکه، طلا و ارز خیلی به این شرایط وابسته است. اکنون مهم ترین سوالی که ذهن فعالین و سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده است این است که در صورت وقوع شرایط مختلف بهترین استراتژی چه هست و کدام پرتفوی بهینه ترین بازدهی را در کنار ریسک کنترل شده به ما میدهد؟

این مقاله را حتما مطالعه کنید: آینده اقتصاد ایران در چهار سناریو

بهترین پرتفوی در سال 1400

مروری بر بورس سال گذشته

سالی که گذشت با نوسانات و افت و خیزهای فراوانی مواجه بود. ما شاهد رشد شاخص بورس تا بالای 2 میلیون واحد در نیمه اول سال 99 بودیم و پس از آن مشاهده کردیم که این شاخص به همان سرعتی که صعود را تجربه کرد، رو به افول گذاشت و نیمه دوم سال را در رکود به سر برد. از اتفاقات جزئی و قوانین سازمان بورس که بگذریم، در فروردین سال جاری نیز برخلاف فروردین هر سال شاهد رکود بازار بودیم که تا خرداد ماه ادامه یافت اما از اوایل خرداد تا چند روز پیش شاهد رشد خوب شاخص کل و هم وزن بودیم که تا بیش از 1 میلیون و 500 هزار واحد افزایش داشت و اکنون شاهد عقبگرد این شاخص هستیم و در 1 میلیون و 400 هزار واحد در حال نوسان است. با وجود اتفاقاتی که تا کنون افتاده است، چشم انداز تا پایان سال چیست و چگونه پرتفوی خود را انتخاب کنیم که بازدهی خوبی به ما بدهد و متحمل کمترین ضرر شویم؟

 

احتمالات پیش رو

تا کنون بنابر آنچه که گفته و شنیده شده به نظر میرسد اولویت اقتصادی دولت جدید بر دو محور اصلی استوار است. یک، جبران کسری بودجه دولت و دوم که به دنبال آن می آید، کنترل تورم است. راه حل هایی برای جبران کسری وجود دارد همچون انتشار اوراق بدهی با سررسید های متنوع و حتی انتشار اوراق ودیعه که پیشتر در مقالاتی بررسی شدند. مسلما لازمه جذاب تر شدن این اوراق داشتن نرخ بهره ای بیشتر از نرخ سود معمول در بانکهاست که این منجر به ایجاد رقابت میان نظام بانکداری و اوراق درآمد ثابت دولتی میگردد که احتمال افزایش نرخ سود بانکی را نیز بالاتر میبرد.

میدانیم که افزایش نرخ سود بانکی یکی از عللی است که باعث حرکت جریان نقدینگی از دیگر بازارها از جمله بازار بورس به بانکها و اوراق درآمد ثابت میشود و برای مدتی باعث ایجاد رکود در این بازار ها میشود. پس توصیه میشود که سهامداران بین 15 تا 25 درصد پرتفوی را در صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند.

این مقاله را حتما بخوانید: صحبت های وزیر اقتصاد چه تاثیری بر بازار سرمایه میگذارد؟

 

چشم انداز بازار بورس

طبق آنچه که گفته شد شاید اینطور به نظر برسد که بازار بورس با ریسک زیادی همراه است و بیرون آوردن سرمایه ها از این بازار بهترین کار است. اما نکته ای که باید به آن اشاره کرد حجم زیاد نقدینگی کشور است که مطابق با آمارهایی که جدیدا منتشر شده تا نزدیکی 4000 همت (هزار ملیارد تومان) رشد کرده است. رشد بی سابقه نقدینگی که از دهه 80 سرعت گرفت تا کنون باعث ایجاد تورم زیادی شده است که احتمال رسیدن به نرخ های بالاتر را نیز محتمل کرده است. بنابراین نمیتوان برای مدت زمان زیادی دلخوش به مهار تورم بود و احتمالا در سال آینده نتیجه این داده های اقتصادی بیشتر نمایان خواهد شد.

پس میتوان اینطور بیان کرد که هرچند بازار بورس در کوتاه مدت یا میان مدت دچار رکود شود اما با در نظر گرفتن شرایط و ریسک های سیاسی و اقتصادی در سال آینده مجددا شاهد رونق آن خواهیم بود پس توصیه میشود که با دید بلند مدت یک ساله بیشتر وزن پرتفوی، در حدود 50 درصد پرتفوی، در سهام نگهداری شود. خرید صندوق سرمایه گذاری سهامی برای سرمایه گذارانی که تجربه زیادی در سهامداری ندارند و فرصت یادگیری آن نیز برایشان مقدر نیست بهترین گزینه برای منتفع شدن از رشد شاخص و مدیریت ریسک پرتفوی است.

 

چشم انداز بازار سکه و دلار

همانطور که گفته شد در صورتیکه نرخ بهره بانکی افزایش یابد برای مدتی بر دیگر بازارهای مالی رکودی حاکم خواهد شد و بازار سکه و دلار نیز از این قاعده مستثنا نخواهند بود. اما ریسک های سیاسی که کشور در حال حاضر با آن مواجه است آینده مطمئنی از قیمت دلار را به ما نمیدهد و با وجود رویکرد حال حاضر دولت در قبال برجام و توافق مجدد اینطور به نظر میرسد که احتمال افزایش نرخ این ارز در بلند مدت همچنان وجود دارد. بنابراین خوب است که مقداری از سرمایه افراد نیز در این بخش سرمایه گذاری شود اما از آنجایی که ریسک موجود در بازار دلار و خرید و فروش آن زیاد است، خرید سکه و طلا معقول تر به نظر میرسد. پس نگهداری مقداری صندوق طلا نیز برای بلند مدت سودمند به نظر میرسد.

گروه مالی کاریزما با بهره گیری از تجارب متخصصان مالی و مدیریت حرفه ای، مجموعه ای از خدمات در مدیریت دارایی ها را به سرمایه گذاران ارائه کرده که برای آگاهی از صندوق ها و خدمات میتوانید اینجا کلیک کنید.

refresh icon

اشتراک با دوستان