همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بازار غرق در منفی های بی پایان

تاریخ انتشار : 1400/7/20 15:52:50 تعداد بازدید : 92 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

چرا منفی بازار تمامی ندارد؟این سوالی است که امروز سهامداران به کرات از خود پرسیدند؟دلیل افت 38هزار واحدی شاخص در حالی که تغییر محسوسی در مولفه های اقتصادی در روزهای اخیر رخ نداده، چیست؟ بازار امروز دقایق شروع به کار خود را به یکباره با افت 3هزار واحدی آغاز کرد این افت رفته رفته با ادامه معاملات بیشتر شد تا جایی که شاخص را در سطح یک میلیون و 418هزار واحدی از نفس انداخت. شاخص کل بازار امروز را با افت 2.6درصدی پشت سر گذاشت.شاخص کل هم وزن نیز پس از افت قابل ملاحظه 12هزار واحدی خود در پایان معاملات امروز به  عدد 401 هزار و574 واحد رسید و با نزول 2.9درصدی نسبت به روز گذشته مواجه شد.

دلایل نامعلوم افت 38هزار واحدی شاخص

عده‌ای از کارشناسان تنها دلیل قانع کننده افت شاخص را کاهش قیمت هزار تومانی دلار نسبت به روزهای اخیر می دانند اما عده ای دیگر نیز معتقدند حواشی پیرامون آمد و شد مدیران و شائبه هایی از برکناری رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در غرق شدن بازار در این منفی بی پایان بی تاثیر نبوده است.از سوی دیگر نزدیک شدن به زمان مذاکرات برجامی، احتمال افت دلار در آینده ای نه چندان دور، آمارهایی که به تازگی از سوی بانک مرکزی منتشر شده است و نشان از کسری بودجه  300هزار میلیارد تومانی دولت دارد علاوه بر این رسیدن  فروش نفت ایران به کمترین میزان در 40سال گذشته و البته احتمال کاهش درآمدهای نفتی بیش از این مقدار  نیز از دلایل دیگری است که می تواند دلیل حال ناخوش دماسنج اقتصاد ایران باشد که  در روزهای اخیر شاهد هستیم ولی با این وجود نباید این مساله را نیز کتمان کرد که به نظر می رسد پشت پرده افزایش قابل توجه عرضه در بازار سهام مسائل بسیاری نهفته است.

بازارِ یک سر فروش

در بازار امروز 20مهر ماه شاهد سنگین شدن صف های فروش و فشار عرضه قابل توجهی در بازار بودیم این در حالی است که قیمت های جهانی روند صعودی را به خود گرفته و به نظر می آید در ماه های آینده نیز این روند صعودی بیش از اکنون شدت خواهد گرفت.در میانه های بازار امروز ارزش صف های فروش به بارقام باورنکردنی رسید البته  در میانه های بازار امروز  در برخی تک نمادها در گروه های مختلف شاهد شکل گرفتن صف خرید بودیم اما این  میزان از  تقاضا به حدی قدرت نداشت که بتواند  بازار یک سر فروش 20 مهر ماه را اندکی تعدیل کند.با این حال شاهد بودیم که در بازار امروز نسبت P/E ttm بازار به پایین ترین سطح خود  در 20 ماه گذشته رسید.

بیشترین ورود پول حقیقی

در بازار امروز 20مهر ماه نمادهای فارس، شستا و فولاد نمادهایی با بیشترین اثرگذاری منفی بر شاخص بودند و رتکو، ولکار و تکنو نیز بیشترین اثر مثبت را بر شاخص اعمال کردند.بیشترین ورود خالص نقدینگی حقیقی درمعاملات امروز در گروه‎های ساخت رادیو و تلوزیون، محصولات کاغذی و انتشار و چاپ صورت گرفته است همچنین   بیشترین ورود  پول حقوقی  نیز در  گروه های فلزات اساسی، و سرمایه گذاری ها انجام شده است. سه  نماد زاگرس، لپارس و شکام بیشترین ورود پول حقیقی و شپنا، فجهان و آریان نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای کمند، پارند و فردا رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای وسرضوی، کدما و یاقوت شاهد بودیم.

خروج 1228میلیارد تومان نقدینگی حقیقی

ارزش کل معاملات امروز بازار به رقم 11562میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام  و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 5811میلیارد تومان آن را شامل شدند.50 درصد از کل ارزش معاملات بازار امروز مربوط به معاملات خرد بود.در بازار 20مهر از 680 شرکت 555 نماد منفی و 68 نماد مثبت وجود داشت. در بازار امروز معامله‌گران حقیقی طی معاملات امروز  1228میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کرده اند.  

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 30 میلیارد و314میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 15 میلیارد و 45 میلیون تومان رسیده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

 

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به رویکرد وزیر اقتصاد العام کرد:هیچ برنامه ای برای افزایش نرخ بهره اوراق دولتی وجود ندارد.بخش اعظم فروش اوراق دولتی ناشی از عملیات بازار باز بین بانکی است که بین بانک ها و بانک مرکزی اتفاق می افتد و به هیچ عنوان به معنی فروش اوراق توسط دولت نیست.

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته گزارش درباره برنامه هسته‌ای ایران به مجلس سنا ارائه کند.

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین:مذاکرات وین در مورد برجام نباید از نقطه شروع از سر گرفته شود.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه فعلا هیچ تغییری در روش قیمت گذاری خودرو اعمال نشده ، گفت: خودروسازان مکلف به اجرای قرعه کشی هستند .

رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن فولاد با اشاره به تشکیل پرونده های تعزیراتی برای شرکت های زیادی و اختلاف روند تولید ، خواستار بازنگری و افزایش تولید و عرضه شمش و محصولات از معاون وزیر صنعت شد.

معاون وزیر راه از احتمال دریافت مالیات از ۱.۳ میلیون خانه خالی شناسایی شده تا پایان سال جاری خبر داد.

تجارت فردا : نگاهی جزئی‌تر به اعداد و ارقام بودجه سال جاری با رشد ۱۲۸ درصدی نشان می دهد شاید کسری بودجه به ۴۷۵ و حتی ۷۰۰ هزار میلیارد تومان هم برسد و تورم از ۵۰ درصد عبور کند .

طبق اعلام آژانس اطلاعاتی، قیمت جهانی مواد غذایی در سال جاری میلادی ۲۷ درصد رشد داشت که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بود. 

کدال خوانی روز:

تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به 29/12/1398شرکت سوژميران با نماد  فسوژ

 مبنی بر تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه بود. مجمع با افزایش سرمایه 320,000 میلیون ریالی این شرکت موافقت کرد.

لطفا نظرات خود را راجع به این مقاله بیان کنید.
refresh icon

اشتراک با دوستان