همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

سقوط شاخص

تاریخ انتشار : 1400/7/21 16:41:56 تعداد بازدید : 115 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

بازار در آخرین روز معاملاتی هفته نیز دست از منفی شدن برنداشت و  همچنان با افزایش عرضه و کاهش  حجم معاملات رو به رو شد. شاخص پس از افت  قابل توجه  خود که به بیشتر از 21 هزار واحد رسید در نهایت پس از هفته‌ها حرکت افتان و خیزان به زیر سطح یک میلیون و 400هزار واحدی سقوط کرد. شاخص کل بازار امروز را با افت 1.5درصدی پشت سر گذاشت.شاخص کل هم وزن نیز پس از افت قابل ملاحظه 8هزار واحدی خود در پایان معاملات امروز به عدد 392 هزار و 781واحد رسید و با نزول 2.1درصدی نسبت به روز گذشته هفته معاملاتی را به پایان رساند.

بازار درگیر دست به دست شدن صندلی‌های مدیریتی؟

تقصیر روند فرسایشی بازار   21 مهر ماه را  باید بر گردن عواملی نظیر افت قیمت دلار و رسیدن آن به کانال 26هزار تومان، شدت گرفتن بی اعتمادی‌ها نسبت به بازار سرمایه، برهم خوردن تعادل بازار در اثر تغییر و تحولات ناگهانی مدیران ارشد بازار، شائبه‌های مختلف از عزل و نصب‌های یک شبه، تمایل دولت برای افزایش فروش اوراق بدهی، گزارشات تکان‌دهنده‌ای که در میانه‌های بازار از سهم‌هایی نظیر شپنا و شبندر رسید و بسیاری مسائل این چنینی انداخت.به نظر می‌رسد مدیران ارشد و تصمیم‌گیران عالی رتبه اقتصادی  بیش از آنکه به فکر ثبات و تعادل در بازار باشند در حال دست به دست کردن صندلی‌های مدیریتی خود هستند.

 اوج گرفتن عرضه

در بازار امروز 21مهر ماه مجددا شاهد سنگین شدن صف‌های فروش و فشار عرضه قابل توجهی در بازار بودیم.کاهش ارزش بازار خودروسازان در حدود 50 هزار میلیارد تومان در هفته‌های اخیر، رسیدن ارزش بازار بانکی‌ها به کف  بهار سال جاری طی هفته‌های گذشته و سقوط ارزش بازار تقریبا 200 شرکت به میزان ارزش بازار دو سال پیش این شرکت‌ها؛ آمار تکان‌دهنده‌ای از اوضاع نابه‌سامان بازار و وخامت حال و روز سهم‌های مختلف در روزهای اخیر را نشان می‌دهد.  

بیشترین ورود پول حقیقی

در بازار امروز 21مهر ماه نمادهای فارس، پارسان و شپنا بیشترین اثرگذاری منفی بر شاخص را داشتند و ولملت، سکرما و کروی نیز بیشترین اثر مثبت را بر شاخص اعمال کردند.درمعاملات امروز در هیچ گروهی خالص ورود نقدینگی را شاهد نبودیم ولی    بیشترین ورود پول حقوقی  در گروه‌های پالایشی، فلزات اساسی و بانکی‌ها صورت گرفته است. سه نماد شکام، زاگرس و شپدیس بیشترین ورود پول حقیقی و شپنا، برکت و  فملی نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای انرژی3، کمند و پارند رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای شپنا، کدما و وسرضوی شاهد بودیم.

خروج 747میلیارد تومان نقدینگی حقیقی

ارزش معاملات خرد در بازار امروز نیز به شدت افت کرد و ارزش کل بازار سرمایه نیز به مقدار چشمگیری سقوط کرد.ارزش کل معاملات امروز بازار به رقم 10388میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام  و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 4839 میلیارد تومان آن را شامل شدند. 47 درصد از کل ارزش معاملات بازار امروز مربوط به معاملات خرد بود.در بازار 21مهر ماه 580 نماد منفی و 123 نماد مثبت وجود داشت. در بازار امروز معامله‌گران حقیقی طی معاملات امروز747میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کرده اند.

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 14 میلیارد و698میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 8 میلیارد و 965 میلیون تومان رسیده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

مدرسی خیابانی مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تا سال گذشته 80 درصد سوخت مورد نیاز کشتیرانی از داخل تأمین می‌شد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال 95 درصد سخت مورد نیاز از داخل کشور تأمین شود.

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش چشم‌ انداز اقتصادی جهان ، رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی را 2.5 درصد برآورد کرد که نسبت به پارسال کاهش یافته و پیش بینی کرد که در سال بعد نیز به 2 درصد کاهش یابد.

ابراهیم رئیسی در جلسه ستاد اقتصادی دولت بر ضرورت تهیه طرح جامع مدیریت تولید و مصرف انرژی ، استفاده حداکثری از توان داخلی برای احداث نیروگاه‌ها و پیش‌بینی‌ برای تامین سوخت زمستانی نیروگاه‌های تولید برق تاکید کرد.

دهقان دهنوی رییس سازمان بورس: بخش اعظم فروش اوراق دولتی ناشی از عملیات بازار باز بین بانکی است که بین بانک ها و بانک مرکزی اتفاق می افتد و به هیچ عنوان به معنی فروش اوراق توسط دولت نیست.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین پنجشنبه به تهران سفر می‌کند.

وزیر امور خارجه از نهایی شدن جمع‌بندی‌ها در زمینه مذاکرات وین در آینده نزدیک خبر داد.

 مديرعامل كشتيرانی ايران: اجازه ورود به بنادر مهم چين را نداريم.

کدال‌خوانی روز:

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت سرمايه گذاری وثوق امين  با نماد وثوق با توجه به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد

سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 1395/07/17 هیئت مدیرة سازمان بورس و اوراق بهادار و اوراق بهادار)   به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 250,000,000,000 ریال به مبلغ

320,000,000,000 ریال از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالي و حفظ پرتفوي سرمايه گذاري که در تاریخ 1400/07/21 به تصویب هیئت مدیره رسید و جهت اظهارنظر به حسابرس و

بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می‎شود.

لطفا نظرات خود را راجع به این مقاله بیان کنید.
refresh icon

اشتراک با دوستان