همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

فراز و فرود شاخص

تاریخ انتشار : 1400/7/25 15:41:22 تعداد بازدید : 108 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

شاخص دومین روز معاملاتی هفته را با صعود خوبی آغاز کرد و در دقایق ابتدایی با 8هزار واحد صعود به سطح یک میلیون و 445هزار واحدی رسید با این حال شاهد بودیم که شاخص توان آن را نداشت که بتواند روند صعودی  خود را حفظ کند و در نهایت با پایان یافتن زمان معاملات روی عدد یک میلیون و 436هزار واحدی ایستاد.شاخص کل با افت0.1درصدی دومین روز معاملاتی را به اتمام رساند و شاخص هم‌وزن نیز با طی مسیری مشابه شاخص کل با 0.9درصد افت نسبت به روز گذشته، در سطح 398هزار و 302واحدی متوقف شد.

دلیل ناخوشی بازار

یکی از مهم‌ترین دلایل حال ناخوش بازار امروز و منفی خوردن قابل توجه در اغلب نمادها را باید همراه شدن کلیه بازار با نمادی نظیر شپنا دانست در واقع برخلاف این مساله که شپنا گزارش خوبی را از عملکرد خود ارائه کرد اما انتظارات اکثریت بازار ارائه گزارشی به مراتب جذاب‌تر از گزارش ارائه شده بود.باید توجه داشت که نه تنها انتظار بازار انتشار گزارشی مطلوب‌تر بود بلکه اخیرا شاهد بوده‌ایم که برخی تناقض‌های موجود در این نوع گزارش‌ها نیز باعث منفی شدن و شدت گرفتن عرضه‌ سهم شده و به سرعت به کلیت بازار نیز سرایت می‌کند.

بازار به دنبال پالایشی‌ها

موضوع قابل اهمیت این است که در بازار امروز به ویژه در سهمی چون "شپنا" شاهد افزایش فروش چه از سوی حقیقی و چه از طرف حقوقی بودیم که همین مساله باعث شد با ریزش شپنا شاهد افت و ریزش اکثریت سهم‌های بازار نیز باشیم تا جایی که بررسی اثر افزایش و کاهش قیمت "شپنا" در  نمادی چون"پالایش" بسیار مشهود بود.به طور کلی به نظر می‌رسد اخیرا بازار سهام چشم خود را به گروه پالایشی دوخته و با افت این گروه افت و با صعود آن، رشد می‌کند.می‌توان اثرگذاری چنین سهم‌هایی را در بازاری مانند روز معاملاتی جاری به عینه شاهد بود.در روزهای اخیر به وضوح دیده شده است که با مثبت شدن این نمادها بازار مثبت و با ریزش آن‌ها شاخص نیز افت می‌کند.

بیش‎ترین ورود پول حقیقی

در بازار امروز 25مهر ماه نمادهای فملی، شپنا و حکشتی بیش‌ترین اثرگذاری مثبت بر شاخص را داشتند و رتکو، سشمال و سدور نیز بیش‌ترین اثر منفی را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد خالص ورود نقدینگی حقیقی در گروه خاصی نبودیم ولی بیشترین ورود پول حقوقی در گروه‌های بانکی، فلزی و خودرویی صورت گرفته است. سه نماد شراز، زاگرس و فملی بیشترین ورود پول حقیقی و وگردش، شپنا و فولاد نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای انرژی3، فاسمین و کروی رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای شکرین، انرژی1 و وسرضوی شاهد بودیم.

افت ارزش کل معاملات

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به رقم 6747میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 5449  میلیارد تومان آن را شامل شدند.81درصد از کل ارزش معاملات بازار امروز مربوط به معاملات خرد بود.در بازار 25مهر ماه 473 نماد منفی و 154 نماد مثبت وجود داشت. در بازار امروز معامله‌گران حقیقی همانند روز قبل مبلغ 544 میلیارد تومان ورود نقدینگی را به بازار ترتیب دادند.

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 21 میلیارد و719میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 17 میلیارد و 233 میلیون تومان رسیده است.

امروز همچنین از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی، قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی برای عرضه در بورس کالا اعلام شد.

از بازارهای موازی چه خبر؟

بازار موازی

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

علی جدی عضو کمیسیون صنایع مجلس از تعیین تکلیف طرح واردات خودرو با حضور وزیر صنعت در سه شنبه هفته جاری خبر داد.

فولاد مبارکه، ذوب آهن و ۱۲ شرکت‌ بزرگ فولادی دیگر با صادرات ۳.۸ میلیون تن انواع محصولات فولادی در نیمه نخست سال، رشد ۴۸ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ثبت رساندند.5.5 میلیون تن کالا به ارزش 2میلیارد و 483میلیون دلار بین ایران با اعضای اتحادیه اقتصادی گمرکی اوراسیا تبادل شد که نسبت به مدت مشابه 12درصد در وزن و 40درصد در ارزش افزایش داشته است.

بهروز محبی نجم آبادی نماینده مجلس: بر هیچ کس پوشیده نیست که ۳۶۰ هزار میلیارد اعتباری که برای تسهیلات پیش‌بینی شده، می‌تواند پایه پولی کشور را افزایش دهد، ولی از آنجایی که بخش مسکن با ۱۲۰۰ شغل درگیر است، این نقدینگی ارائه شده از سوی بانک مسکن می‌تواند تحول و رونق خوبی در حوزه اشتغال ایجاد کند.

رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به لزوم اصلاح برخی تصمیمات غلط در سطح کلان اقتصادی نسبت به تورم سرسام‌آور در آینده هشدار داد .

حسین‌زاده بحرینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن یک توئیت خبر داد: "با الزام بانکها به بارگذاری قراردادها و ثبت کلیه عملیات و محاسبات مربوط به تسهیلات درصفحه تسهیلات گیرنده و ضامن‌ها از این پس هیچ بانکی نمی‌تواند بیش از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار سود بگیرد و دریافت ‎سود مرکب عملا متوقف می‌شود".

وزرای دارایی کره جنوبی و آمریکا توافق کردند تا همکاری در زمینه دارایی‌های بلوکه شده ایران در سئول را ادامه دهند.

کدال خوانی روز:

با توجه به مجوز افزایش سرمایه مورخ 1399/11/05  بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1399/12/16  افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 5,210,810 میلیون ریال به ‌مبلغ 9,000,000 میلیون ریال (از محل سود انباشته مبلغ 3789190 میلیون ریال) در تاریخ 1400/07/25 به ثبت رسیده است.

با توجه به ابهامات موجود در اطلاعات با اهمیت منتشر شده توسط ناشر نماد معاملاتی "کساوه"به استناد ماده 16 مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران حداکثر به مدت 2 روز کاری متوقف می‌شود.

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیات مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت صنعتي پارس مينو با نماد"غپينو" اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی

هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ 6,622,407,000,000 ریال به مبلغ 9,000,000,000,000 ریال از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالي و کاهش ريسک مالي

صورت وضعيت مالي و بهبود نسبت مالکانه ارائه می‌شود.بدیهی است انجام افزایش سرمای یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده است و در این خصوص اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

با توجه به مجوز افزایش سرمایه مورخ 1400/07/10مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت برای سال (دوره) مالی منتهی به 1400/12/29شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه با نماد "سپرده"در خصوص افزایش سرمایه تصمیم‌گیری خواهد شد.

نمای بازار

refresh icon

اشتراک با دوستان