همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بازار در مسیر صعود

تاریخ انتشار : 1400/7/27 17:03:52 تعداد بازدید : 132 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

شاخص روز معاملاتی 27مهر ماه را با ادامه دادن روند صعودی روز گذشته شروع کرد و در دقایق  ابتدایی بازار صعود قابل توجهی را رقم زد.شاخص کل با رشد 0.87درصدی چهارمین روز هفته را پشت سر گذاشت و به عدد یک میلیون و 449هزار واحدی رسید.شاخص هم‌وزن با طی مسیری مشابه  با رشد 1.1درصدی خود معادل 4380واحد صعود را تجربه کرد و در سطح 398هزار و 348واحدی متوقف شد.

دلایل صعود شاخص در بازار امروز

اگر بخواهیم به برخی از دلایل قرار گرفتن شاخص در روند صعود بپردازیم باید بگوییم که مهم‌ترین دلیل رشد بازار را باید حفظ شدن دلار در کانال 27هزار تومان دانست در واقع در حالی که بازار ما حدود 30درصد اصلاح شده است اما دلار توانسته جایگاه خود را در کانال 27هزار تومانی حفظ کند این مساله به خودی خود می‌تواند دلیل با اهمیتی برای ادامه روند صعودی در بازار امروز محسوب شود علاوه بر این اصلاح قابل توجهی در اغلب سهم‌ها صورت گرفته است و به نظر قرار گرفتن بازار در یک روند صعودی پس از آن دور از انتظار نیست.

علاوه بر این مسائل باید توجه داشت که نرخ‌های جهانی در مسیر مطلوبی قرار دارد همچنین باید توجه داشت که نرخ اوراق بدهی نیز در محدود 24درصد ثابت مانده است که این مساله می‌تواند یکی از دلایل صعود بازار باشد.یکی دیگر از مسائلی که شاخص را در مسیر صعود قرار داده است را نیز باید اخباری دانست که از حمایت‌ها از بازار سرمایه سخن میان می‌آورد.بازار در برخی از سهم‌ها به خصوص سهم‌های کوچک از نظر بنیادی بسیار ارزشمند است و همین عاملی برای صعود شاخص محسوب می‌شود به طور مثال یک سری از سهم‌ها در بازار امروز از جمله گروه خودرویی شروع کننده روند رشد بازار بودند.

 از نظر تکنیکالی  نیز باید گفت برخی سهم‌ها مانند "خودرو" و "خساپا" وضعیت بسیار مطلوبی دارند و همه در محدوده حمایتی قرار گرفته‌اند.با وجود تمامی این مسائل باید در نظر داشت که بازار همچنان گیج بوده و  ارزش معاملات در حد متوسطی است و خیلی در حد مطلوب خود به نظر نمی‌رسد ولی اگر شاخص بتواند سطح یک میلیون و 480 را پشت سر بگذارد به احتمال زیاد می‌تواند به یک روند صعودی امیدوار بود ولی همچنان برای اینکه بتوان ادعا کرد شاخص در مسیر صعود قرار گرفته است خیلی زود به نظر می‌رسد.

بیش‎ترین ورود پول حقیقی

در بازار امروز 27مهر ماه نمادهای وغدیر، فولاد و فملی بیش‌ترین اثرگذاری مثبت بر شاخص را داشتند و سغرب، سدور و تکنو نیز بیش‌ترین اثرگذاری منفی را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی  در گروه‌های مخابرات، دارویی و فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی بودیم و بیشترین ورود پول حقوقی  نیز در گروه‌های فلزات اساسی، سرمایه‌گذاری و پالایشی‌ها صورت گرفته است. سه نماد اخابر، های وب و تنوین بیشترین ورود پول حقیقی و آریان، فملی و شبندر نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای انرژی3، کمند و پارند رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای، لپارس و همای شاهد بودیم.

189میلیارد تومان خروج نقدینگی

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به رقم 7973میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 4644 میلیارد تومان آن را شامل شدند.58درصد از کل ارزش معاملات بازار امروز مربوط به معاملات خرد بود.در بازار 27مهر ماه 196 نماد منفی و 409نماد مثبت وجود داشت. در بازار امروز معامله‌گران حقیقی 189میلیارد تومان خروج نقدینگی را به بازار ترتیب دادند لازم به ذکر است که تا این لحظه در بخش خرید، 80 درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 20 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 84 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و 16 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است.

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 30 میلیارد و106میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 13 میلیارد و 985میلیون تومان رسیده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

 

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در صورت حذف «سود مرکب» بانک‌ها و اجرای آن که بانک مرکزی هم پیگیر آن است، هم منابع مورد نیاز بانک‌ها در قالب مطالبات تبدیل به وجه نقد شده و هم طرح‌های جدید، سودآور خواهند شد.

احمدرضا رضائی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از افزایش یک میلیون تومانی قیمت قیر در هر تن گفت :سازمان بورس قیمت پایه تعیین کند.

علی جدی رییس کمیسیون صنایع مجلس گفت: وزیر صنعت با آزادسازی واردات خودرو موافق است اما به فرصت نیاز دارد و عرضه خودرو در بورس فعلا مورد بررسی قرار نمی‌گیرد .

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مدیر کل آژانس انرژی اتمی گفت: ایران تمرکز این گفت‌وگوهای دوجانبه خواهد بود زیرا آژانس نقش مهمی در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد.

بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: برگزاری نشست بروکسل درباره برجام هنوز قطعی نیست اما نسبت به آن خوش‌بین هستم.

بورل و بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای در واشنگتن صحبت کردند.

وزرای خارجه چین و عربستان با محوریت ایران گفت‌وگوی تلفنی داشتند.

عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته‌ای از طرف آمریکا و اروپا نخستین گام برای شروع مذاکرات است.

ایران و ونزوئلا در ماه‌های آینده سند همکاری ۲۰ ساله امضا می‌کنند.

کدال خوانی روز:

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت بيمه دي با نماد ودي با توجه به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و

اوراق بهادار (مصوب 1395/07/17 هیئت مدیرة سازمان بورس و اوراق بهادار و اوراق بهادار)به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه ازمبلغ 5,950,000,000,000ریال به مبلغ

16,000,000,000,000 ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور به منظور تقويت بنيه مالي،بهبود ساختار مالي برای نگهداری بيشتر سرمايه بيمه نامه‌ها، فراهم ساختن زمينه

اخذ مجوز قبولی اتکايي و افزايش توان رقابتي شرکت که در تاریخ 1400/07/26 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می‌شود.بدیهی است انجام افزایش سرمایة یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده است.

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت صنايع ريخته گری ايران با نماد خريخت با عنایت به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش

سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 1395/07/17 هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) به پیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی

موسسه حسابرسي آزمودگان ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ 1400/05/10 هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ 1,562,183,447 ریال به مبلغ

2,187,183,447 ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور جبران مخارج سرمايه‌ای و تامين سرمايه در گردش مورد نياز توليد و نيز بهبود نسبت مالکانه جهت اخذ تسهيلات

بانکي است ارائه می‌شود.بدیهی است انجام افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده می‌باشد و در این خصوص اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

نمای بازار

refresh icon

اشتراک با دوستان