همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بی‌مهری شاخص در آخرین روز مهر

تاریخ انتشار : 1400/7/28 14:42:23 تعداد بازدید : 135 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

شاخص پس از طی چندین روز مسیر مثبت کم‌رمق، امروز را با یک روند منفی پشت سر گذاشت البته در دقایق ابتدایی مثبت ناچیزی را تجربه کرد ولی در نهایت با افت 0.9درصدی آخرین روز معاملاتی هفته را به پایان رساند و با از دست دادن13 هزار واحد خود را به عدد یک میلیون و 436هزار واحدی رساند.شاخص هم‌وزن نیز از این روند منفی در امان نماند و با افت 0.27درصدی خود که چیزی بیشتر از هزار واحد افت را ایجاد کرد، در سطح 397هزار و 264واحدی متوقف شد.

چرا شاخص روند منفی به خود گرفت؟

از عمده دلایل منفی شدن روند شاخص باید به ادامه یافتن روند کاهشی دلار و تداوم ابهامات پیرامون مذاکرات برجامی اشاره کرد.در حقیقت باید علل روند نامتعادل شاخص را در برخی مسائل کلان جستجو کرد؛ از ابهام در به نتیجه رسیدن برجام گرفته تا نوسانات قیمت دلار که همه این مسائل باعث شده است تا شاخص در روزهای اخیر از روند تعادلی خود فاصله بگیرد و همچنان یک روز را با صعود و یک روز را با نزول پشت سر بگذارد.

باید به این نکته توجه داشته باشیم که با ادامه شرایط فعلی باید انتظار حرکت افتان و خیزان شاخص را در روزهای آتی نیز داشت. در واقع  تا زمانی که شرایط فعلی به یک ثبات مشخص نرسد به نظر می‌رسد که شاخص همچنان بین محدوده یک میلیون و 450 تا یک میلیون و500هزار واحدی در نوسان باشد و یک روز را با صعود و روز دیگر را با نزول پشت سر بگذارد علاوه بر این مسائل باید توجه داشت که  در برخی تک سهم‌ها نظیر شتران شاهد منفی قابل توجهی بودیم که به واسطه بازگشایی نماد صورت گرفته بود و همین مساله نیز تا حدی در منفی شدن بازار امروز اثرگذار بود.یکی از دلایل دیگر نوسانات شاخص را ارائه نشدن گزارشات شش ماهه دانست چرا که با نزدیک شدن به پایان مهر ماه همچنان گزارشات شش ماهه اغلب نمادها اعلام نشده است.

بیش‎ترین ورود پول حقیقی

در بازار امروز 28مهر ماه نمادهای نماذر، فجام و بالبر بیش‌ترین اثرگذاری مثبت بر شاخص را داشتند و شتران، فولاد و  فملی نیز بیش‌ترین اثرگذاری منفی را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی  در گروه‌های مخابرات، حمل و نقل و انبارداری و انبوه‌سازی املاک بودیم و بیشترین ورود پول حقوقی  نیز در گروه‌های فلزات اساسی، سرمایه‌گذاری و پتروشیمی‌ها صورت گرفته است. سه نماد های وب، شتران و حبندر بیشترین ورود پول حقیقی و فملی، آریان و فجهان نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای انرژی3، کمند و افران رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای وسرضوی، لپارس و شپدیس شاهد بودیم.

326 میلیارد تومان خروج نقدینگی

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به رقم 42833میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 4278 میلیارد تومان آن را شامل شدند.10درصد از کل ارزش معاملات بازار امروز مربوط به معاملات خرد بود.در بازار 28مهر ماه 358 نماد منفی و 251نماد مثبت وجود داشت. در بازار امروز معامله‌گران حقیقی 326 میلیارد تومان خروج نقدینگی را به بازار ترتیب دادند لازم به ذکر است که تا این لحظه در بخش خرید، 76 درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 24 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 84 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و 16 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است.

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 21 میلیارد و269میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 6 میلیارد و 715میلیون تومان رسیده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس اتمی: اقدامات «موقتی» برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیگر «کامل» نیست.نیاز فوری به دیدار با وزیر خارجه ایران دارم. پیش بینی می‎شود پیش از نشست شورای حکام آژانس در ماه نوامبر به تهران سفر کنم.

نخستین صندوق قابل‌ معامله بیت‌کوین توسط شرکت پروشیرز (ProShares) در بورس نیویورک عرضه شده و قیمت سهام این صندوق تاکنون نوسانات قابل‌ توجهی داشته است.

رابرت مالی، نماینده ویژه بایدن در امور ایران درباره برجام با مقامات قطر، امارات و عراق رایزنی کرد.

 بریتانیا: درهای دیپلماسی همچنان در صورت بازگشت ایران به گفتگوهای هسته‌ای باز است.

طبق آمار، طی شش ماهه نخست امسال بالغ بر هفت میلیون صادرات فولادی از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادی و آهن اسفنجی صادر شده است.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی از ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۱ با اصلاحات ساختاری به مجلس تا ۱۵ آذر و با تفاوت های بسیار با سال های گذشته خبر داد .

فاطمی‌ امین وزیر صنعت با اعلام بررسی افزایش قیمت لوازم خانگی، از رشد دو برابری صادرات این حوزه تا سال ۱۴۰۴ خبر داد.

صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت گفت: تعیین قیمت های جدید محصولات خودرویی وابسته به اعلام تورم بخشی بانک مرکزی است که بزودی مشخص خواهد شد .

وزارت خزانه‌داری آمریکا  هشدار داد ارزهای دیجیتال باعث کاهش استفاده از دلار و خطری علیه اثر بخشی تحریم‌ها شده‌اند.

کدال خوانی روز:

با توجه به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 1395/07/17 هیئت مدیرة سازمان بورس و اوراق بهادار) به پیوست

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ 1400/05/12 هیات مدیره شرکتليزينگ رايان سايپا با نماد ولساپا مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ

9,040,000,000,000 ریال به مبلغ 14,540,000,000,000 ریال از محل سود انباشته به منظور بهبود نسبت‌هاي مالي، اعتباري و اصلاح ساختار سازماني ارائه می‌شود.بدیهی است انجام افزایش

سرمایه یاد شده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده بوده و در این خصوص اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

نمای بازار

refresh icon

اشتراک با دوستان