همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

افت مجدد شاخص در معاملات امروز

تاریخ انتشار : 1400/9/2 16:44:37 تعداد بازدید : 71 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

شاخص امروز با افت بیش از2هزار واحدی خود که معادل 0.18درصد بود به عدد یک میلیون و 404هزار واحدی رسید.شاخص هم‌وزن هم با طی مسیری مشابه شاخص کل و با افت بیشتر از 1800 واحد به 385هزار و 44 رسید.

کلیت بازار دومین روز آذرماه:

نگاهی به آمار و ارقام کلی بازار امروز به ما نشان می‌دهد که در بازار (2آذر) نمادهای فولاد، شستا و پارس بیشترین اثرگذاری را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی در گروه‌های شیمیایی، هتل و رستوران و حمل و نقل بودیم و همچنین بیشترین ورود پول حقوقی را نیز در گروه‌های فلزات اساسی، بانکی‌ها و سرمایه‌گذاری شاهد بودیم. سه نماد پارس، شلرد و غبهنوش بیشترین ورود پول حقیقی فجهان، خبهمن و تاپیکو نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای افران، پارند و کمند رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای دپارسح، وسخوز و وسرضوی شاهد بودیم.

 4264 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد امروز

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به رقم 5849میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 4264میلیارد تومان آن را شامل شدند.73درصد از کل ارزش معاملات بازار مربوط به معاملات خرد بود.در بازار امروز  414نماد منفی و 195نماد مثبت وجود داشت. در معاملات امروز تا این لحظه در بخش خرید، 83درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 17 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 86 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و14 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

 

از بورس کالا چه خبر؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 28میلیارد و 842میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 22میلیارد و 215 میلیون تومان رسیده است.

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

علی جدی عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به ارزآوری ۲۰۰ میلیون دلاری صادرات قطعه و خودرو ، مدعی شد اجرای طرح آزادسازی واردات منجر به کاهش ۷۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی خواهد شد.

نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه سال آینده بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان پیش بینی شده و حداقل و حداکثر درآمد دولت از صادرات نفت بین ۲۷.۵ تا ۳۶.۳ میلیارد دلار برآورد شده است.

طبق اعلام مرکز آمار ، نرخ تورم طی ماه گذشته با یک درصد کاهش نسبت به مهر ماه به ۴۴.۴ درصد و تورم نقطه به نقطه با افت ۳.۵ درصدی به ۳۵.۷ درصد رسید.

بر اساس جدیدترین گزارش اوپک، تولید نفت ایران در مهر ماه افرایش یافته و قیمت نفت سنگین کشور با ۸ دلار و ۶ سنت افزایش به ۸۲.۱۴ دلار در هر بشکه رسیده است.

سرپرست بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی: اختصاص ارز ۴۲۰۰برای واردات نهاده‌های دامی، روغن، گندم و دارو همچنان و تا اطلاع ثانوی ادامه دارد. فعلا تصمیم جدیدی درباره حذف این ارز گرفته نشده و احتمال دارد، ادامه پیدا کند و یا قبل از پایان سال حذف شود.

موضوع فیش حقوقی ابن بار در پتروشیمی فرابورسی امیرکبیر رخ داد و طی آن سه مدیر بیش از ۸۴، ۱۲۵ و ۲۱۵ میلیون تومان گرفتند .

مدیرکل آژانس که وارد تهران شده با امیدواری برای ازسرگیری فعالیت‌های راستی آزمایی از دیدار امروز با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه خبر داد.

خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه: بهتر است همه متمرکز شویم گفت‌وگوهای وین جدی باشد./ ایران با اراده جدی برای رفع تحریم‌ها و با یک تیم کامل عازم وین خواهد شد./ فکر نمی‌کنم وقتی [آمریکایی‌ها] این جملات [درباره به‌کارگیری گزینه‌های جایگزین برجام] را می‌گویند به آنچه می‌گویند باور داشته باشند.

نیویورک تایمز خبر داد مقام‌های آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود گفته‌اند که حملات مرتب به تاسیسات ایران شاید از نظر تاکتیکی رضایت‌بخش باشد، اما در نهایت نتیجه معکوس داشته، چرا که ایران تاسیسات خود را سریع‌تر و پیشرفته‌تر از قبل بازسازی کرده است. با وجود این، مقام‌های امنیتی رژیم صهیونیستی تاکید کرده‌اند سیاست خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران را متوقف نمی‌کنند.

بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد: من از توافقی با ایران حمایت می‌‌کنم که گسترده‌تر، قوی‌تر و طولانی‌تر باشد، ایران را به عقب براند، توانمندی‌های [هسته‌ای] فعلی‌اش را از بین ببرد و نظارتی موثر بر تاسیسات هسته‌ای آن و بر تولید تسلیحاتش اعمال کند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران: ما باید مشترکا و مصرانه در جهت رسیدن به یک راهکار دیپلماتیک موفقیت‌آمیز از طریق بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام تلاش کنیم.

حداقل نرخ توافق بازخرید (حداقل نرخی که بانک‌ها می‌توانند به صورت کوتاه‌مدت از بانک مرکزی وام دریافت کنند) وارد کانال ۲۰ درصد شد.

کدال‌خوانی:

صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت پست بانک ايران با نماد وپست از سرمایه فعلی 3,233,451,000,000 ریال و با تعداد 13,157,385,000 سهام قابل انتشار با مبلغ افزایش سرمایه13,157,385,000,000 ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها که به منظور خروج از مفاد ماده 141 لايحه قانوني اصلاح قسمتي از قانون تجارت و اصلاح ساختار مالي (در اجراي مفاد ماده 14 قانون حداکثر استفاده از توان توليدي و خدماتي کشور و حمايت از کالاهاي ايراني مصوب 15 ارديبهشت 1398 مجلس شوراي اسلامي) انجام خواهد شد. انجام افزایش سرمایه ، حداكثر تا 60 روز از تاريخ اين مجوز امكان‌پذير خواهد بود. عدم انجام افزایش سرمایه در مهلت مقرر، موجب ابطال اين مجوز شده و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جديد از اين سازمان خواهد بود.

تقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید بيمه دانا  (سهامی عام) از سرمایه فعلی 4,000,000,000,00   ریال و با مبلغ افزایش سرمایه15,457,022,000,000  ریال  از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس رسیدگی انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردیده و افزایش سرمایه با مشخّصات زیر و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، از نظر این سازمان بلامانع اعلام شد.        

مجوز افزایش سرمایه شرکت صنايع ريخته گري ايران با نماد  خريخت صادر شد.بر اساس رسیدگی انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردیده و افزایش سرمایه با مشخصات زیر و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، از نظر این سازمان بلامانع می‌باشد.مبلغ افزایش سرمایه625,000,000,000  ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور تامين سرمايه در گردش و جبران مخارج سرمايه‌اي انجام شده است.

 

 

refresh icon

اشتراک با دوستان