همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بازگشت به کانال یک میلیون و300هزار واحدی

تاریخ انتشار : 1400/9/3 16:05:36 تعداد بازدید : 99 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

در بازار امروز شاخص پس از مدت کوتاهی که توانسته بود خود را مجددا به کانال یک میلیون و 400هزار واحدی بازگرداند، مقاومت خود را از دست داد و به کانال یک میلیون و 300هزار واحدی سقوط کرد.شاخص کل در معاملات امروز بیشتر از 10هزار واحد که معادل 0.74درصد است افت کرد.شاخص هم‌وزن نیز معادل 0.41درصد افت را تجربه کرد و بیش از هزار واحد ریخت. شایعه لغو قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو از میانه‌های بازار، گروه خودرویی را یک دست سبز کرد و اغلب نمادهای خوردویی را با صف خرید مواجه ساخت.

افزایش 20درصدی ارزش معاملات

پویا رضایی کارشناس بازار سرمایه در خصوص بررسی کلیت بازار امروز توضیح داد:«در لحظات انتهایی روز گذشته شاهد افزایش فشار فروش در بازار بودیم و به تبع آن امروز نیز بازار با منفی‌های سبک کار خود را آغاز کرد.در ادامه شاهد افزایش منفی‌های بازار بودیم اما در اواسط بازار امروز شاهد پخش شایعه لغو قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو بودیم که باعث رنج مثبت سنگین در سهام این گروه شد. خگستر به عنوان لیدر گروه خودرویی در میانه‌های بازار یکه‌تاز این گروه شد. در انتها بازار نیز شاهد صف 2.4 میلیارد تومانی در خگستر بودیم.»

رضایی ادامه داد:«در انتهای بازار شاخص با افت 10455 واحدی کار خود را به پایان رساند. فولاد با 1026 واحد منفی، شستا با 746 واحد منفی بیشترین تاثیر منفی را در شاخص داشتند. نکته مثبت در معاملات امروز این بود که ارزش معاملات خرد به 4710 میلیارد تومان رسید که نسبت به دیروز 20 درصد افزایش داشته و همچنین بیشتر از میانگین ارزش معاملات 2 هفته اخیر بوده است.  بیش‌ترین ارزش معاملات امروز مربوط به گروه خودرویی بود. همچنین امروز شاهد ورود پول حقیقی 238 میلیارد تومانی بودیم که بیشترین مقدار آن مربوط به "تجلیح" و "جم‌پیلن" است. همچنین شاهد خروج پول 85 میلیارد تومان از صندوق های قابل معامله و اوراق مشارکت بودیم.»

این کارشناس توضیح داد:«در هفته جاری شاهد کاهش 59هزار واحدی شاخص بودیم که دلیل اصلی آن افزایش ریسک‌های بازار مانند خبر فروش اوراق، افزایش نرخ سود بین بانکی، قطعی گاز صنایع و مذاکرات پیش رو در هفته آتی است. در هفته جاری نیز خبر قطعی موقت گاز صنعت سیمان و پتروشیمی و فولاد مخابره شد که به افت شرکت‌های این گروه منجر شد. امروز نیز شاهد افت قیمت سهام شرکت‌های سیمانی، فولادی و پتروشیمی با خوراک گاز بودیم. پیش‌بینی می‌شود تا زمانی که ریسک‌های سیاسی و سیستماتیک کاهش پیدا نکند، شاهد بازار نوسانی باشیم. در صورت مخابره پالس مثبت از مذاکرات درباره برجام می‌توان انتظار بهبود تجارت خارجی کشور و رشد فروش در شرکت‌های صادرکننده را داشت. افزایش تجارت خارجی و رفع مشکلات تحریم باعث افزایش صادرات شرکت‌های فولادی، سیمانی، پتروشیمی و حتی غذایی به کشورهای همسایه می‌شود.»

رضائی گفت:«اکثر شرکت‌های بزرگ در بازار سرمایه دلارمحور هستند. یکی از مشکلاتی که این قبیل شرکت‌ها  با آن دست و پنجه نرم می‌کند تفاوت قیمت دلار نیمایی و دلار بازار آزاد است. در حال حاظر نرخ دلار نیمایی 24400 و دلار در بازار آزاد حدود 28500 تومان قیمت می‌خورد. اکثر شرکت‌های صادرکننده مجبور به عرضه ارز حاصل از صادرات به نرخ نیما هستند. این درصورتی است که برخی از این شرکت‌ها مواد اولیه خود را با دلار 28500 وارد می‌کنند. این اتفاق باعث کاهش حاشیه سود عملیاتی این شرکت‌ها می‌شود. در صورت افزایش نرخ دلار نیما و نزدیک شدن به قیمت بازار آزاد می‌توانیم شاهد بهبود سودآوری این شرکت‌ها باشیم.از لحاظ تحلیل تکنیکال نیز شاخص کل حمایت‌های 1.385 و 1.340 میلیون  واحد را در پیش دارد همچنین انتظار می‌رود در صورت شکست1.420 میلیون واحد، شاهد روان‌تر شدن معاملات و رشد بهتر بازار باشیم.»

کلیت بازار3  آذرماه:

نگاهی به آمار و ارقام کلی بازار امروز به ما نشان می‌دهد که در بازار (3آذر) نمادهای فولاد، شستا و پارس بیشترین اثرگذاری را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی در گروه‌های فعالیت‌های جنبی، خودرویی و لاسیتک بودیم و همچنین بیشترین ورود پول حقوقی را نیز در گروه‌های فلزات اساسی، چند رشته‌ای و پتروشیمی شاهد بودیم. سه نماد جم‌پلین، شکام و انرژی بیشترین ورود پول حقیقی؛ شستا، سبزوار و زاگرس نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای پارند، کمند و افران رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای دپارسح، وسخوز و وسرضوی شاهد بودیم.

 4996 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد امروز

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به رقم 13075میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 4996میلیارد تومان آن را شامل شدند.38درصد از کل ارزش معاملات بازار مربوط به معاملات خرد بود.در بازار امروز  416نماد منفی و 201نماد مثبت وجود داشت. در معاملات امروز تا این لحظه در بخش خرید، 83درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 17 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 88 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و12 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

 

از بورس کالا چه خبر؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 96میلیارد و 831میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 99میلیارد و 49 میلیون تومان رسیده است.

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:  در صورتی که ایران نشان دهد که هدف مشخصی در مذاکرات وین ندارد، به ابزارهای دیگر متوسل خواهیم شد.

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه سه‌شنبه گفته نشست خبری «رافائل گروسی»، مدیر کل این نهاد بین‌المللی که قرار بود پس از بازگشت او از سفر تهران برگزار شود لغو شده است.

درپی سقوط ۱۲ درصدی ارزش پول ملی ترکیه در ۲۴ ساعت، مردم این کشور به خیابان‌های استانبول و آنکارا سرازیر شده و علیه اردوغان تظاهرات کردند.

اوپک پلاس به ژاپن، آمریکا، چین و کره جنوبی هشدار جدی داد که در صورت آزادسازی میلیونها بشکه نفت از محل ذخایر استراتژیک خود، واکنش مناسبی خواهد داد، که احتمالا روند تولید را کندتر خواهد کرد.

بحران انرژی در جهان ادامه دارد. جهش بیش از 7 درصدی قیمت گاز طبیعی در هفته گذشته رخ داد که باعث شد قیمت گاز بار دیگر نفت خام را هم به سوی بالا هدایت کند.

معاون جدید نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اعلام رویکرد تازه صدور مجوز تأسیس نهادهای مالی از موافقت اصولی تاسیس ۸ صندوق و ۷ شرکت سرمایه گذاری و هلدینگ خبر داد .

وزیر امور خارجه کشورمان در ملاقات با گروسی بر اهمیت کار فنی، حرفه‌ای و بی‌طرفانه آژانس و ضرورت بی‌اعتنایی به فشارهای سیاسی خارجی تأکید کرد.

بلومبرگ: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات خود با دیپلمات ارشد ایران در روز سه‌شنبه را در حالی پایان داد که نتوانست نگرانی‌ها در مورد دسترسی به سایت‌های حساس هسته‌ای را حل کند. این موضوع می‌تواند بر مذاکرات جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی که هفته آینده از سر گرفته می‌شود، تاثیر بگذارد.

امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با وزیر خارجه سوئیس: ایران برای رسیدن به یک توافق خوب و فوری آماده و جدی است، اما در عین حال نسبت به رفتار آمریکا بی‌اعتماد است.

مخبر معاون اول رییس جمهوری پنجشنبه از طریق ویدیوکنفرانس در بیستمین نشست شورای نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای سخنرانی خواهد کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه: لایحه بودجه ۱۴۰۱ بدون کسری بسته شد.

شنیده‌ها از برخی منابع آگاه حاکی از آن است که مذاکرات برجام این بار در هتل کوبورگ وین برگزار می شود که در سال ۹۴ نیز میزبان مذاکرات هسته‌ای بود.

«بی ام و» با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچگونه لوازم و قطعات خودرو از ایران وارد نکرده است.

بایدن، برای کنترل افزایش قیمت بنزین دستور آزادسازی ۵۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر اضطراری این کشور را صادر کرده است.

جانسون، نخست‌وزیر انگلیس: دنیا وقت چندانی برای تعامل با ایران در موضوع هسته‌ای ندارد.

سخنگوی کاخ سفید تایید کرد که بایدن کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ خواهد شد.

refresh icon

اشتراک با دوستان