همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

چشم بازار به "وین"

تاریخ انتشار : 1400/9/7 15:40:24 تعداد بازدید : 138 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

در بازار امروز شاهد بودیم شاخص پس از پشت سر گذاشتن افت قابل توجهی که روز گذشته آن را تجربه کرد، با صعود بیش از هزار واحد  که معادل 0.1درصد بود بازار را به پایان رساند با این وجود شاخص هم‌وزن نتوانست مسیری مشابه شاخص کل را پشت سر بگذارد و در نهایت با افت 0.5درصدی خود نزدیک به 2هزار واحد افت را تجربه کرد و بر عدد 374هزارو 990واحدی ایستاد.

لایحه بودجه و مذاکرات وین دو عامل اثرگذار بر بازار

پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت کلی بازار امروز توضیح داد:«با اصلاح قیمت و ریزشی که روز قبل شاهد آن بودیم تا حدودی پیش‌بینی می‌شد که بازار امروز از درصدهای منفی دیروز فاصله گرفته و به تعادل  برسد.با این وجود در بازار امروز شاهد رخ دادن چنین اتفاقی بودیم تا جایی که در برخی از نمادها درصدهای مثبتی را نیز شاهد بودیم اما موضوع قابل توجه این است که با وجود درصدهای مثبت همچنان ارزش معاملات خرد کمتر از 4هزار میلیارد تومان است که این مساله به خودی خود نگران‌کننده است به خصوص در شرایطی که بازار روند کاهشی را در پیش گرفته است.»

این کارشناس ادامه داد:«هر چه قیمت‌های سهام ارزان‌تر می‌شود شاهد آن هستیم که ارزش خرد معاملات افزایش قابل توجهی پیدا نمی‌کند که این مساله به این معناست که خریداری به بازار وارد نمی‌شود.در کنار کاهش قیمت‌های جهانی که باعث ریزش در بازار دیروز شد و توجهات را به معاملات در روزهای آتی جلب کرده را باید مذاکرات وین دانست که از فردا آغاز خواهد شد.علاوه بر موضوع مذاکرات وین لایحه بودجه 1401 که هفته آینده دولت آن را به مجلس ارائه خواهد داد نیز جزو مواردی است که باعث شده در روزهای اخیر احتیاط خاصی در راستای کار فعالان بازار قرار بگیرد.»

این تحلیلگر بازار سرمایه توضیح داد:«فردا دور اول مذاکرات را در دولت جدید شاهد خواهیم بود، همه منتظر هستند تا در سیاست خارجی، سناریو و تفکرات دولت را مشاهده کنند، همچنین فعالان با رصد لایحه بودجه 1401 نیز متوجه می‌شوند که دولت در سال 1401 چه میزان فروش اوراقی را در دستور کار قرار خواهد داد و یا افزایش قیمت حامل‌های انرژی تا چه حد انجام می‌شوند و به علاوه روشن شدن بسیاری عوامل این‌چنینی که دولت در سال آینده در دستور کار خود قرار خواهد داد. در کل تمامی مسائل باعث کاهش ارزش معاملات و همچنین نزول قیمت‌ها در روزهای اخیر شده است.»

حدادی با اشاره به رفتار سلیقه‌ای ناظر بازار گفت:«در کنار تمامی موارد موجود، رفتار سلیقه‌ای ناظر بازار در توقف و تعلیق نمادها حتی مصدود کردن کدهای معاملاتی نیز مزید بر علت شده تا جایی که شاهد آن هستیم که تعداد افرادی که به شکل موثر در بازار سهام حضور دارند هر روز کم و کمتر شده و معاملات از رونق می‌افتد. در حالی که اتفاق خاصی برای قیمت‌های جهانی رخ ندهد بازار فردا می‌تواند در درصدهای مثبت به کار خود ادامه دهد تا آنکه پس از اتمام بازار اولین نتایج از مذاکرات وین مسیر جدیدی را برای بازار مشخص کند.»

کلیت بازار 7آذر:

نگاهی به آمار و ارقام کلی بازار امروز به ما نشان می‌دهد که در بازار (7آذر) نمادهای پارس، شستا و وغدیر بیشترین اثرگذاری را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی در گروه‌های رایانه، هتل و رستوران و پیمانکاری صنعتی بودیم و همچنین بیشترین ورود پول حقوقی را نیز در گروه‌های پتروشیمی، فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی شاهد بودیم. سه نماد پارس، توسن و انرژی بیشترین ورود پول حقیقی؛ میدکو، بپاس و شستا نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای پارند، کمند و شفن رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای امین یکم، دپارسح و کمند شاهد بودیم.

3398میلیارد تومان ارزش معاملات خرد امروز

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به رقم 4994میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 3398میلیارد تومان آن را شامل شدند.68درصد از کل ارزش معاملات بازار مربوط به معاملات خرد بود.در بازار امروز  527نماد منفی و 92نماد مثبت وجود داشت. در معاملات امروز تا این لحظه در بخش خرید، 80درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 20 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 88 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و12 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

    

از بورس کالا چه خبر؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 58میلیارد و 863میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 42میلیارد و524میلیون تومان رسیده است.

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

روزنامه نیویورک تایمز در بخشی از یک گزارش درباره حمله سایبری اخیر به جایگاه‌های سوخت در ایران، به نقل از مقامات وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این حمله از سوی اسرائیل انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ظرفیت تولید نفت ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ به میزان پیش از تحریم‌ها یعنی ۴میلیون بشکه در روز می‌رسد.

محمودزاده معاون وزارت راه و شهرسازی از ارسال اطلاعات ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت: غالب این واحدها به اشخاص حقوقی اختصاص دارد.

لواسانی رئیس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان از الزام شرکت های صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی به اعلام نرخ ارز در محل صرافی یا طرق دیگر خبر داد.

سایپا با ارائه آمار تولید و فروش هشت ماه سال مالی جاری، ۲۰.۱ هزار میلیارد تومان درآمد محقق کرد و با رشد ۱۵۷ درصدی روبرو شد.

ستاد تنظیم بازار از قرار معلوم با افزایش قیمت‌های قبلی مخالف کرده و در جلسه چهارشنبه این هفته به دنبال افزایش تنها ۱۰ درصدی محصولات ایران خودرو و سایپا است.

میرکاظمی معاون رئیس جمهور:۶ سال در کشور نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی باشد شرایط کشور به سال ۱۳۹۰ می رسد.در ۸ سال گذشته فاصله طبقاتی افزایش پیدا کرد فقیر، فقیرتر شد و دارا، داراتر شد

حیدری سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گفت: صندوق توسعه و تثبیت بازار با وجود دریافت 2 هزار میلیارد تومان از سود شرکت‌های سهام عدالت بازارگردانی سهام عدالت را انجام نداد و سهام عدالت همانند طفل یتیمی رها شده است.

مقامات دولت چین امروز اعلام کردند که شرکت شیائومی می‌خواهد با احداث کارخانه خودروسازی سالانه 300 هزار خودروی برقی تولید کنند.

refresh icon

اشتراک با دوستان