همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

افت 4هزار واحدی شاخص

تاریخ انتشار : 1400/9/9 14:06:58 تعداد بازدید : 139 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

شاخص امروز را با حرکت مثبت بی‌رمقی آغاز کرد و توانست تا یک میلیون و 369هزار واحد پیش برود اما در میانه‌های بازار به یکباره مسیر خود را به سمت افت تغییر داد و با کاهش 0.31درصدی بر روی عدد یک میلیون و 363هزار واحد از نفس افتاد.شاخص هم‌وزن نیز با طی مسیری مشابه به سطح 374هزار و 167واحدی رسید.دور جدید مذاکرات برجامی که از شب گذشته آغاز شده است یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر بازار است چرا که در حال حاضر ابهامات بسیاری پیرامون سیاست‌ها و رویکرد طرفین در مذاکرات وین وجود دارد که اثر مستقیم آن را می‌توان بر بازار سرمایه در شرایط فعلی مشاهده کرد.

اثرگذاری مذاکرات بر بازار سرمایه

محمدرضا اسدالهی کارشناس بازار سرمایه در خصوص کلیت بازار سرمایه در روزهای اخیر توضیح داد:«به طور کلی بازار در حال حاضر در شرایطی به سر می‌برد که به نظر آزمونی برای سنجش صبر و تجربه سهامداران موجود در این بازار رقم زده است.شرایط شرکت‌های بورسی در حال حاضر بسیار مطلوب است و ارزش سهام شرکت‌ها در حال حاضر بسیار جذاب است. ارزش سهام و قیمت بسیاری از این شرکت‌ها در شرایط فعلی بسیار مطلوب است به همن دلیل این سهم برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت نیز بسیار جذاب است.نرخ ارز در سال‌های اخیر به شکل یک عامل اثرگذار مستقیم بر بازار سرمایه اثرگذاری داشته است.در سال‌ها قبل فعالان عقیده داشتند نرخ ارز باید افزایش یا کاهش پیدا کند و سپس قیمت کالاها را متاثر کرده و نتیجه آن بر سودآوری شرکت‌ها نمایان شده و در نهایت خود را در قیمت سهام نشان دهد اما با دلاریزه شدن اقتصاد ایران، تغییرات نرخ ارز خودش را به سرعت در اقتصاد نشان می‌دهد.»

اسدالهی ادامه داد:«اما سوال اینجاست که با توجه به افزایش 2تا3 هزار تومانی قیمت دلار( از 26 تا 29 هزار تومان) در روزهای اخیر اما شاهد آن هستیم که بازار قفل است علت این مساله را باید در وضعیت تعاملات داخلی و خارجی دولت جستجو کرد. موضوع مهم دیگر این است که سرمایه‌گذاران و فعالان در شرایط فعلی هیچ‌گونه تصویر روشن و  دقیقی از رفتار آتی اقتصادی دولت ندارند و در ابهام بسیاری به سر می‌برند.»

این کارشناس با اشاره به اثر مذاکرات وین توضیح داد:«مذاکرات وین در حال حاضر می‌تواند تا حد زیادی ابهامات را رفع کند.در حال حاضر دلار نشان می‌دهد که علامت مثبتی از مذاکرات دریافت نکرده است اما به نظر بازار سرمایه تصور می‌کند اتفاقات مثبتی در راه باشد.به نظر می‌رسد اگر در روزهای اخیر مذاکرات به نتیجه حداقلی نرسد بازار سهام به پیروی از افزایش نرخ ارز رشد خود را آغاز کند به نظر می‌رسد این اتفاق رشد حداقل 30درصدی را برای شاخص و بسیاری از سهم‌ها دربرداشته باشد. یکی از مواردی که باعث شده است که بازار در روزهای اخیر رمقی برای رشد نداشته باشد را باید پیش‌بینی‌ها از کاهش جنب‌وجوش در بازار کامودیتی‌ها، فلزات گرانبها و نفت دانست چرا که اگر سویه جدید کرونا باعث رکود اقتصاد جهانی شود تقاضا در این بازارها را دستخوش تغییراتی خواهد کرد.»

کلیت بازار8آذر:

نگاهی به آمار و ارقام کلی بازار امروز به ما نشان می‌دهد که در بازار (8آذر) نمادهای کچاد، فارس و فولاد بیشترین اثرگذاری را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی در گروه‌های بانکی، خودرویی و عرضه برق و گاز بودیم و همچنین بیشترین ورود پول حقوقی را نیز در گروه‌های فلزات اساسی، پتروشیمی و سرمایه‌گذاری شاهد بودیم. سه نماد وگردش، نوری و مبین بیشترین ورود پول حقیقی؛ فسبزوار، سمگا و شکلر نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای افران، پارند وکمند رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای دپارسح، وسخوز و انرژی1 شاهد بودیم.

3510میلیارد تومان ارزش معاملات خرد امروز

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به رقم 3761میلیارد تومان رسید که از این میزان معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی 3510میلیارد تومان آن را شامل شدند.9درصد از کل ارزش معاملات بازار مربوط به معاملات خرد بود.در بازار امروز  527نماد منفی و 92نماد مثبت وجود داشت. در معاملات امروز تا این لحظه در بخش خرید، 78درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 22 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 81 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و19 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

    

از بورس کالا چه خبر؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 65میلیارد و 117میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 53میلیارد و523میلیون تومان رسیده است.

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

رابرت مالی، تهدید کرد اگر ایران بخواهد از مذاکرات احیای برجام به‌عنوان بهانه‌ای برای تسریع برنامه هسته‌ای خود استفاده کند، واشنگتن نیز بر تهران اعمال فشار خواهد کرد.

رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک: آمریکا تا زمان حصول توافق دائمی، ایده مذاکره بر سر «توافق موقت» با ایران را مطرح کرده است.

باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران: با اراده جدی وارد گفت‌وگوهای وین شده‌ایم/ تمرکز و اولویت اصلی بر لغو تحریم‌ها است.

همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی: عراق ماه قبل روزانه ۳.۲ میلیون بشکه معادل ۷.۶ میلیارد دلار در یک ماه صادرات نفت داشت (بیش از کل سال ۹۹ ایران). ما نیز، با برگشت دیر هنگام به برجام در تلاشیم با ۵ واسطه ناهمگون و ذینفع درخصوص تحریم‎‌ها با آمریکا مذاکره و شاید به توافقی موقت برسیم. فرصت رشد اقتصاد را بیش از این از دست ندهیم.

رئیسی در اجلاس (اکو): تحریم‌های آمریکا کوچکترین خللی در سیاست‌های تعاملی حداکثری ایران با کشورهای منطقه ایجاد نمی‌کند.

میرکاظمی: ۶ سال در کشور نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی باشد شرایط به سال ۱۳۹۰ می رسد.

قیمت پایه محصولات پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با افزایش بیش از ۷۹۳ ریالی به دلار ۲۳۵۲۱۰ ریالی اعلام شد.

طبق گزارش مرکز آمار، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان برای خانوارها به ۴۴.۴ درصد رسید که بیشترین و کمترین هم مربوط به ایلام و قم با ۵۲.۲ و ۴۰ درصد است.

شیخان دبیر انجمن سیمان گفت: در حال حاضر حدود ۱۶ شرکت به گاز متصل هستند و حدود ۶۰ کارخانه هم به دلیل قطع گاز از مازوت استفاده می کنند.

شرکت پیشگامان فن آوری و دانش آرامیس معروف به تپسی به عنوان صد و شصت و چهارمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد تا در صف عرضه اولیه قرار گیرد.

ایمیدرو با اعلام رشد ۵۰ درصدی محصولات فولادی در نیمه نخست سال از راه اندازی بیش از ۱.۹ میلیارد دلار طرح معدنی تا پایان سال خبر داد.

بانک ملت به عنوان دومین بانک بزرگ بورس در عملکرد آبان و ۸ ماه سال، قادر به ثبت تراز عملیاتی مثبت ۲ و ۱۶.۱ هزار میلیارد تومانی شد

کدال‌خوانی روز:

با عنایت به مجوز افزایش سرمایه شرکت بانک خاورميانه با نماد وخاور مورخ 1400/04/12  بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 1400/04/24  افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ 15,000,000 میلیون ریال به‌مبلغ 25,000,000 میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ 10000000 میلیون ریال) در تاریخ 1400/09/08 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

refresh icon

اشتراک با دوستان