همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

درجازدن شاخص

تاریخ انتشار : 1400/10/22 15:52:01 تعداد بازدید : 110 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

شاخص آخرین روز معاملاتی را در حالی به پایان رساند که با افت 420 واحد بر سطح یک میلیون و 334هزار واحدی متوقف شد و شاخص هم‌وزن نیز با رشد 359واحد به سطح 353هزار و771 واحد رسید. ریسک کاهش نرخ‌های جهانی و دیگری ریسک نرخ خوراک را باید از عوامل اثرگذار بر شرکت‌های پتروشیمی بوده است. کاهش نرخ دلار آزاد به محدود 28 هزار تومان و افت قیمت طلا نیز در بازار امروز بی‌تاثیر نبوده است.

رضا محمدی پورندوشن کارشناس بازار سرمایه در خصوص بازار امروز توضیح داد:«در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص کل با رقم 1،334 هزار واحد بسته شد. اگر نگاهی به آمارهای امروز داشته باشیم کلیت بازار را می‌توان ارزیابی کرد. ارزش کل معاملات امروز 40 هزار میلیارد ریال و معاملات خرد سهام رقم 26 هزار میلیارد ریال، تراز پول حقیقی  در سهام نزدیک به 1،311 میلیارد ریال منفی و تراز پول حقیقی در اوراق درآمد ثابت نزدیک به 83 میلیارد ریال مثبت رسید. بیشترین ورود پول حقیقی به سهم‌های  سمگا، شفن، خکاوه، بیشترین خروج پول از نمادهای فملی ، دارایکم، شپدیس و فولاد این مواد آمار کلی معاملات امروز است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران رغبتی به سرمایه‌گذاری در سهام ندارند البته این روند نزدیک به 4 ماه است که به این صورت ادامه دارد. زمانی که سهم‌های بزرگ و بنیادی هچون فملی، فولاد و شپدیس در راس فروش افراد حقیقی قرار دارد گواه از این موضوع است که احتمالا این شرکت‌ها دیگر توان سودآوری مانند سال‌های قبل را نخواهند داشت.»

محمدی پورندوشن توضیح داد:«دو موضوع مهم مطرح در میان مطرح است یکی ریسک کاهش نرخ‌های جهانی و دیگری ریسک نرخ خوراک. از منظر جهانی با کاهش نرخ گاز در اروپا انتظار می‌رود که تا حدی قیمت‌های جهانی محصولاتی همچون اوره کاهش یابد اما طبق پیش‌بینی‌ها انتظار نمی‌رود تمامی محصولات اصلاح قیمتی را تجربه کنند. فولاد و مس از جمله محصولاتی هستند که در بازار جهانی سمت تقاضا قدرتمندتری دارند گرچه  ممکن است در کوتاه‌مدت درگیر شوک‌های خبری قرار گیرند اما انتظارات ریزش قیمتی شدید دور از ذهن است.»

این کارشناس ادامه داد:«مسئله دوم نرخ خوراک است، لایحه بودجه موضوعی است که ریسک برخی از شرکت‌ها را افزایش داده است. موضوع افزایش نرخ انرژی واحدهای تولیدی  موضوع داغ بین سرمایه‌گذاران است. گرچه انتظار می‌رود فرمول خوراک گاز پتروشمی‌ها تغییر کند وابستگی کمتری به نرخ اورپا و آمریکا داشته باشد اما در حال حاضر با وابستگی که به 4 هاب بزرگ دنیا دارد افزایش قابل توجهی  یافته است.این موضوع کاهش حاشیه سود بسیاری از شرکت‌های بزرگ بورسی را در پی خواهد داشت.»

افزایش گمانه‌زنی‌ها از دستیابی به توافق بین‌المللی نیز بر انگیزه سرمایه‌گذاران اثرگذار است. کاهش نرخ دلار آزاد به محدود 28 هزار تومان و افت قیمت سکه گواه بر این مطلب است که می‌تواند توافقی به دست آید. برآیند تمامی این موارد از ابهام و بلاتکلیفی خبر می‌دهد. هرگاه این حجم از ریسک کاهش یابد می‌توان از بازار بورس انتظار روزهای خوش داشت.»

کلیت بازار 22دی:

نگاهی به آمار و ارقام کلی بازار امروز به ما نشان می‌دهد که در بازار (22دی) نمادهای فارس، فولاد و خودرو بیشترین اثرگذاری را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی در گروه‌های هتل و رستوران، محصولات غذایی وپالایشی و بیشترین ورود پول حقوقی را نیز در گروه‌های فلزات اساسی، پتروشیمی و بیمه‌ای شاهد بودیم. سه نماد سمگا، فکاوه و وبملت بیشترین ورود پول حقیقی؛ فملی، شپدیس و فولاد نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای افران، پارند وکمند رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای غدشت، وسخوز و یاقوت شاهد بودیم.

2581میلیارد تومان ارزش معاملات خرد امروز

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به 3866رقم میلیارد تومان رسید که از این میزان 2581میلیارد تومان را معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی شامل شده است.67درصد از کل ارزش معاملات بازار مربوط به معاملات خرد بود.در بازار امروز382 نماد منفی و 257نماد مثبت وجود داشت.در بخش خرید، 78 درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 22 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 83 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و 17 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است

از بازارهای موازی چه خبر؟

 

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 91میلیارد و 347میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 34میلیارد 28میلیون تومان رسیده است.

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

گزارش انجمن فولاد، نشان از کاهش ۸ درصدی تولید فولاد میانی و افت ۳ و ۹ درصدی محصولات طویل و تخت در ۹ ماه سال دارد.

طاهری عضو کمیسیون صنایع مجلس از سپرده بانکی ۹۲ هزار میلیارد تومانی ۶۳ شرکت تولید کالا و خدمات خبر داد که به اندازه مجموع سرمایه بیش از نیمی از شرکت های فعال در بورس تهران است.

وزیر اقتصاد با اشاره به دغدغه عدم بازتاب مصوبه ۱۰ بندی حمایتی دولت از بورس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ از موافقت رئیس جمهور به ابلاغ بندهایی که نیاز درج در بودجه دارند به مجلس خبر داد.

فلاحتیان معاون برنامه ریزی وزارت نفت از اجرای طرح آزمایشی سهمیه بندی بنزین پس از تکمیل زیر ساخت‌ها در آینده نزدیک خبر داد .

پیمان‌پاک مدیر کل سازمان توسعه تجارت از وعده ورود رمزارزها به حوزه تجارت خارجی ایران با تایید وزارت صنعت و بانک مرکزی تا دو هفته آینده خبر داد.

طبق مصوبه هیات وزیران در جلسه کارگروه تنظیم بازار، انواع روغن موتور اعم از بنزینی و دیزلی، مشمول قیمت‌گذاری می شود.

وزیر امور خارجه: دیدگاه منطقه ای ایران در زمینه تعاملات با کشورهای منطقه در فرمت های دو یا چند جانبه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی: اخذ مالیات خانه‌های خالی از ابتدای بهمن‌ماه اجرایی می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱: امروز دولت به طور رسمی اعلام کرد ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ نداریم.

میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه: ارز ترجیحی نان و دارو در فاز دوم تعیین تکلیف می‌شود.

اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه: با توجه به برخی گمانه زنی ها نیاز به شفاف سازی وجود دارد. گفت و گوهای وین بر حسب ضرورت با "ساختارهای متفاوت" برگزار می‌شود. با تنوعی که در شکل برگزاری مذاکرت هست، هیچ هیاتی از روند مذاکرات عقب نمی ماند.

ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه: شانس دستیابی به راه حل در مذاکرات وین افزایش یافته است.

سخنگوی دولت: هیچ کشوری هیچ گونه نمایندگی از دولت ایران در مذاکرات ندارد./ آزادسازی بدهی های کره جنوبی به ایران، ارتباطی به مذاکرات وین ندارد.

 نمای بازار

 

refresh icon

اشتراک با دوستان