همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

شاخص در کانال 1.300میلیون واحدی

تاریخ انتشار : 1400/10/26 16:09:24 تعداد بازدید : 324 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

به نظر می‌رسد حرکت نزولی شاخص همچنان ادامه خواهد داشت و هر روز شاهد آن هستیم که شاخص بیش از هزار واحد افت را تجربه می‌کند.امروز نیز شاخص با ریزش11682واحد به سطح  یک میلیون و 310هزار واحد سقوط کرد.شاخص هم‌وزن نیز با طی مسیری مشابه به سطح 346هزار واحدی سقوط کرد.سردرگمی و ابهامات متعدد در بازار انگیزه خرید و ورود پول حقیقی را از بازار سرمایه گرفته است.در حالی که رسیدن به کف حمایتی شاخص محتمل است امید آن وجود دارد که ارزندگی سهم‌ها و افزایش ارزش معاملات طی روزهای آتی وضعیت را اندکی بهبود ببخشد.

عطیه پرتو تحلیلگر بازار سرمایه با بررسی وضعیت شاخص در روز معاملاتی جاری توضیح داد:«در بازار امروز شاهد واکنش منفی شاخص کل به محدوده مقاومتی ۱,۴۰۵,۰۰۰ واحد بودیم.محدوده حمایت استاتیک شاخص کل  ۱,۲۹۰,۰۰۰ واحد است. شاخص کل در یک ‌کانال نزولی در حال نوسان است و درصورتی که سقف کانال شکسته شود می‌توان به تغییر روند بازار امیدوار بود.شاخص هم‌وزن نیز به حمایت استاتیک خود محدوده ۳۴۳,۴۲۴ نزدیک شده و امیدوارم شاهد واکنش مثبت تک سهم‎ها باشیم.انتظار آن وجود دارد، شرایط بازار از بهمن ماه بهبود یابد.ارزش معاملات در هفته‌های اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است.یکی از مسائل مهم این است که حجم معاملات نیز به نسبت گذشته بسیار کم‌ شده و همچنان شاهد خروج پول حقیقی از بازار هستیم.»

پرتو با اشاره به وضعیت بازارهای موازی توضیح داد:«در بازارهای موازی شاهد افت بودیم.نرخ دلار در بازار آزاد وارد کانال ۲۷۰۰۰ تومان شد و احتمالا این روند تا محدوده کانال ۲۶۰۰۰ تومان نیز ادامه خواهد داشت طلا و سکه نیز در یک ‌ماه اخیر با افت قیمت حدود۱۲درصدی مواجه شده‌اند. کاهش نرخ بهره بین بانکی و رسیدن به عدد ۱۹,۳ درصد و افت بازارهای موازی می‌‌تواند برای بازار سرمایه مطلوب به نظر برسد.»

 نقشه

در بازار امروز نقشه بازار به خوبی نشان می‌دهد که بیش از ۵۰‌درصد سهم‌های بازار در مدار منفی با ارزش معاملات بسیار پایین در حال معامله بودند.گروه خودرویی و بانکی به عنوان لیدرهای اصلی بازار هستند در صورت ایجاد تقاضا در این گروه و صف خرید شدن آن‌ها کلیت بازار با تقاضا مواجه می‌شود و کم کم شاهد سبز پوش شدن بازار خواهیم بود.به سبب کاهش نرخ دلار اقبال بیشتر بازار به سمت سهم‌های ریالی خواهد رفت.از سوی دیگر همچنان فروش اوراق دولتی ادامه دارد به طور مثال در شرایطی که ارزش معاملات به ۲ تا ۳ همت در روز می‌رسد هفته گذشته ۶همت اوراق فروخته شد.‌بازاری که ارزش معاملات آن به شدت کم شده فروش اوراق برای آن بازار مثل سم عمل کرده و موجب خروج پول می‌شود.فروش اوراق، پذیره‌نویسی‌ها و عرضه‌های اولیه موجب شده از شهریور ماه تا به امروز شاهد افت بازار باشیم.بیش از ۷۰ درصد بازار از نظر بنیادی زیر ارزش ذاتی و با توجه به گزارشات ارزنده است فقط مشکل اصلی بازار ورود پول است تا با ورود پول جهت بازار تغییر کند.»

 نم.دار

کلیت بازار 26دی ماه:

نگاهی به آمار و ارقام کلی بازار امروز به ما نشان می‌دهد که در بازار (26دی) نمادهای شپدیس، فملی و پارسان بیشترین اثرگذاری را بر شاخص اعمال کردند.در معاملات امروز شاهد بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی در گروه‌های محصولات چوبی، کاشی و سرامیک و استخراج کانه‌های فلزی و بیشترین ورود پول حقوقی را نیز در گروه‌های فلزات اساسی، خودرویی و بانکی شاهد بودیم. سه نماد تاصیکو، کیمیاتک و فنفت بیشترین ورود پول حقیقی؛ سمگا، بپاس وشپدیس نیز بیشترین ورود پول حقوقی را در بازار امروز به خود اختصاص دادند.بیشترین تقاضا در بازار امروز برای نمادهای افران، کمند و پارند رقم خورد و بیشترین عرضه را نیز در نمادهای غدشت، وسخوز و بکاب شاهد بودیم.

2309میلیارد تومان ارزش معاملات خرد امروز

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به 4046رقم میلیارد تومان رسید که از این میزان 2309 میلیارد تومان را معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی شامل شده است.57درصد از کل ارزش معاملات بازار مربوط به معاملات خرد بود.در بازار امروز470 نماد منفی و160 نماد مثبت وجود داشت.

از بازارهای موازی چه خبر؟

 

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 118میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 34میلیارد897میلیون تومان رسیده است.

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

سازمان امور مالیاتی فهرست ۴۲ خودرو دارای ارزش بیش از یک میلیارد تومانی که باید از ماه آینده اقدام به پرداخت مالیات کنند را فاقد اعتبار دانست .

همتی رئیس سابق بانک مرکزی به اعلام افزایش ۴۰ درصدی درآمدهای ارزی در دولت واکنش نشان داد و اعلام کرد: بدون هیچ تلاشی هم صادرات سال قبل حدود ۶۰ درصد رشد داشت.

نیکزاد نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ به‌ معنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است ، اعلام کرد : دولت قبل از حذف ارز ترجیحی ، یارانه را به کارت مردم واریز کند.

معاون فناوری‌ سازمان مالیاتی از راه اندازی سراسری سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو در آینده نزدیک خبر داد.

با تکمیل و تجاری‌سازی ۵۸۱۷ دستگاه خودرو در پنج‌شنبه هفته گذشته، رکورد روزانه تجاری‌سازی و عرضه در ایران‌خودرو شکسته شد که با افزوده شدن این تعداد، آمار تجاری سازی در طول هفته گذشته به ۱۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو رسید.

خاندوزی، وزیر اقتصاد: قراردادهای اجرایی توافق ۲۵ ساله با چین در ماه‌های آینده منعقد می‌شود.

جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: روابط ایران و عربستان در حال احیا بوده و سفارتخانه‌ها در حال آماده شدن برای بازگشایی است.الجزیره به نقل از یک منبع در هیئت ایرانی در وین: کار بر روی پیش نویس سوم برای اجرای هرگونه توافق احتمالی در حال انجام است. اختلافات در حال فروکش است و نکات مهم همچنان برجسته است.

دادگاه فدرال آمریکا «کامبیز عطار کاشانی» را به بهانه آنچه که این دادگاه «تلاش برای ارائه تجهیزات و فناوری الکترونیکی» به ایران مطرح می‌کند، متهم و اعلام کرد او قوانین صادرات آمریکا را نقض کرده است.

نمای بازار

refresh icon

اشتراک با دوستان