همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بازار غرق در روند نزولی

تاریخ انتشار : 1400/11/3 17:02:07 تعداد بازدید : 294 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

شاخص کل در بازار امروز به یک میلیون و 256 هزار واحد رسیده است.افت 2525واحدی شاخص کل و ریزش 5944واحدی شاخص هم‌وزن در بازار امروز را باید ادامه روند نزولی شاخص در روزهای اخیر دانست که با برخی اتفاقات همراه و شدت گرفته است.در نهایت شاخص کل پس از افت 1.97درصدی و شاخص هم‌وزن نیز با 1.78درصد همراه شد.

یکی از اخبار مهمی که اواخر بازار امروز اعلام شد و بازار منفی را دچار موج منفی‌تر شدن کرد بخشنامه‌ای بود که در آن محصولاتی مانند قیر، متانول، اوره و پلی‌اتیلن مشمول مالیات بر صادرات می‌‌شوند.عضو کمیسیون انرژی مجلس و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در این رابطه اعلام کرده است که؛ در آیین‌نامه دولت که شامل فهرستی از مواد خام و نیمه‌خام بود، مواد نیمه‌خامی همچون متانول، اوره و پلی‌اتیلن ذکر نشده بود. در حال حاضر حدود 80 درصد از صادرات محصولات پتروشیمی کشور شامل همین سه محصول است و عجیب بود که در فهرست دولت برای شمولیت مالیات بر درآمد صادراتی خبری از این سه محصول نبود

بیگی‌نژاد اعلام کرده است:«پتروشیمی‌های تولیدکننده متانول، اوره و پلی اتیلن حاشیه سودهای بالایی نسبت به سایر پتروشیمی‌ها دارند و دلیلی برای اعطای معافیت مالیاتی بر این محصولات نیست. ضمن اینکه این دست امتیازات در ابتدای زنجیره ارزش مانع از تکمیل زنجیره در صنعت پتروشیمی شده است.اعضای کمیسیون تلفیق بودجه درباره این موضوع تصمیم‌ گرفتند که موادی همچون قیر، متانول، اوره و پلی اتیلن را با ذکر نام در تبصره 6 لایحه بودجه اضافه کنند تا این مواد نیز در کنار فهرست دولت مشمول مالیات بر درآمد صادراتی شوند.»پس از اعلام این بخشنامه رئیس سازمان بورس طی نامه‌ای به رییس کمیسیون تلفیق در خصوص وضع عوارض صادراتی هشدار داد.

عطیه پرتو تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص اتفاقات امروز در بازار سرمایه توضیح داد:«امروز نیز شاهد سرخ‌پوشی بازار سرمایه بودیم.کاهش بیش از ۲۵ هزار واحدی که قابل پیش‌بینی بود به سبب شکسته شدن حمایت استاتیک، کاهش تقاضا و ارزش معاملات و قرار داشتن در کانال نزولی کوتاه مدت اتفاق افتاد.اواخر هفته گذشته شاهد گزارشات خوب در گروه پتروشیمی، پالایشی ، دارویی و فلزات اساسی بودیم امیدوارم این گزارشات موجب کاهش ترس در سهامداران شود و بازار را به سمت مثبت حرکت دهد.»

پرتو به خلاصه گزارشات برخی از این شرکت‌ها اشاره کرد:

خلاصه مهم‌ترین گزارشات شرکت‌ها:

شپنا: با سرمایه جدید ۹ ماهه ۶۹تومان سود ساخته بر حسب سرمایه ۶ماهه ۳۰تومان سودساخته بود یعنی سود پاییز ۳۹‌ تومان است.با این‌حساب میتواند تا آخر سال حدودا ۱۱۰‌تومان سود بسازد یعنی P/E حدود ۴/۹ پاییز ۹۹ حاشیه سود ۱۲/۵ %  و پاییز ۱۴۰۰ حاشیه سود به ۶/۷ % افزایش یافته است.

فملی: ۹۵ تومان سود ۹ ماهه ساخته است تا آخر سال حدود ۱۳۰ تومان سود خواهد ساخت یعنی P/E این سهم حدودا ۵/۲  است پاییز ۹۹ حاشیه سود ۶۲%  و پاییز ۱۴۰۰ حاشیه سود ۶۸% شده است.

شتران:  ۶۲ تومان سود در ۹ ماه  ساخته است و تا آخر سال می‌تواند ۸۰ تومان سود بسازد یعنی P/E حدودا ۴/۵  حاشیه سود پارسال و امسال ۱۱% است.

فولاد : ۱۸۰ تومان در ۹ ماهه سود ساخته تا آخر سال بین ۲۴۰ تا ۲۷۰ می‌‌تواند سود بسازد یعنی P/E حدودا ۳/۹  همچنین در پاییز ۹۹ حاشیه سود حدودا ۴۱%  و در پاییز ۱۴۰۰ حاشیه سود50.5درصد شده است.

شبریز: بدون‌احتساب سود پتروشیمی تبربز ۴۱۰‌تومان سود ساخته است که به نظر در ۶ ماهه ۲۳۵ تومان سود محقق کرده باشد.

نوری : ۹ماهه ۱۱۰۰ تومان سود ساخته است سود دوره ۶ماهه ۸۰۰ تومان بوده در نتیجه پاییز ۳۰۰ تومان سود حاصل می‌شود. حاشیه سود ۶ ماهه ۲۳% ، حاشیه سود ۹ ماهه ۱۹%  و حاشیه سود فصل پاییز ۱۴% بوده است.با این حساب برآورد می‌شود سود ۱۲ ماهه حوالی ۱۴۰۰ خواهد بود  کهP/E  آن را به ۷/۵ می‌رساند.

تحلیل تکنیکالی شاخص

از منظر تکنیکال شاخص کل در حال نزدیک شدن به حمایت کف کانال نزولی خود  یعنی محدوده ۱,۲۳۰,۰۰۰ تا ۱,۲۴۰,۰۰۰ واحد است که انتظار می‌رود از اواسط بهمن ماه شاهد نوسانات مثبت در بازار سرمایه باشیم.شاخص هم وزن هم به محدوده حمایتی خود رسیده از همین حوالی قیمتی می‌توانیم شاهد رشد تک سهم‌ها باشیم.

از بازارهای موازی چه خبر؟

بازارهای موازی یعنی طلا و دلار در هفته گذشته نوسانات اندکی داشتند اما بازاری نظیر رمزارزها با نوسانات بسیار شدید مواجه بود.

میزان تغییرات در نرخ سود

 بعد از افت حدود ۱۲ درصدی از سقف ،نرخ سود بین بانکی روند کاهشی خود را ادامه داده و به عدد ۱۹,۳ درصد رسیده است با ادامه این روند می‌توانیم شاهد انتقال پول از بازار پول به بازار سرمایه باشی.

بررسی وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 وضعیت صندوق‌ها خیلی مطلوب نیست ، وقتی بازدهی صندوق منفی شود دارندگان صندوق ابطال می‌زنند تا پولشان را به سپرده بانک و یا هر بازار دیگری وارد کنند. بانک‌ها همگی دارای صندوق هستند که البته سودی بیشتر از سود سپرده عادی پرداخت میکردند در شرایط فعلی صندوق‌های بانک ها در حال زیان دادن هستند چرا که در این مدت بازار منفی بوده است.

بازار از نگاه اقتصاد کلان

بازدهی ۲ ساله ۵۰ درصد سهم ها منفی شده و بازدهی سالانه ۷۰ درصد سهم‌ها نیز منفی است این مساله به این معنا است که در حال حاضر این میزان از سهم‌ها زیر ارزش ذاتی خود قرار دارند. با توجه به گزارشات و نرخ تورم اگر روند فعلی تا یک ‌ماه آینده ادامه‌ داشته باشد فشار فروش دو چندان خواهد شد  چرا که ‌صندوق‌ها هم فروشنده خواهند شد.بازار سرمایه رکن اول اقتصاد بوده و بهتر است برای رونق این بازار از این پس اوراقی فروخته نشود.به طور کلی معمولا بازار بعد از ریزش برای برگشت نیازمند یک شوک خبری است تا تغییر روند قابل توجهی را رقم بزند.

2840میلیارد تومان ارزش معاملات خرد امروز

ارزش کل معاملات امروز بازار نیز به 8490رقم میلیارد تومان رسید که از این میزان 3174میلیارد تومان را معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی شامل شده است.58درصد از کل ارزش معاملات بازار مربوط به معاملات خرد بود.در بازار امروز257 نماد منفی و299 نماد مثبت وجود داشت. تا این لحظه در بخش خرید، 59 درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 41 درصد توسط حقوقی ها انجام شده است همچنین در بخش فروش 83 درصد فروش‎ها توسط حقیقی‌ها و 17 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است. در بازار امروز  شاهد خروج 351 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از نمادهایی با ارزش بازار کمتر از 40 هزار میلیارد تومان و  خروج  429 میلیارد تومان از نمادهای با ارزش بازار بیش از 40 هزار میلیارد تومان بوده‌ایم. 

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 60میلیارد و 107میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 67میلیارد 213میلیون تومان رسیده است.

 

 

refresh icon

اشتراک با دوستان