همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

ریزش 21هزار واحدی شاخص

تاریخ انتشار : 1400/11/4 17:08:28 تعداد بازدید : 237 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : گلشن بابادی

در بازار امروز همچنان شاهد ادامه روند ریزشی بودیم.شاخص کل با ریزش 21هزار واحدی خود به سطح یک میلیون و 234هزار واحدی سقوط کرد و شاخص هم‌وزن نیز با افت 4700واحدی خود بر عدد 323هزار و 973واحد متوقف شد.یکی از مسائل اثرگذار بر بازار که از روز قبل بازار را متاثر کرده است مساله مالیات بر صادارت قیر، متانول، اوره و پلی‌اتیلن است.

امتداد ریزش بازار بورس

رضا محمدی پورندوشن کارشناس بازار سرمایه در این خصوص توضیح داد:«گرچه شرکت‌ها گزارش‌های قابل قبولی را در کدال به نمایش گذاشتند اما گویا سرمایه‌گذاران از موضوع دیگری ترس دارند. امروز نیز مانند روزهای گذشته شاخص کل منفی و تابلو معاملاتی اکثر سهام ها قرمز حجم و ارزش معاملات نیز هر روز کمتر از دیروز به وضوح در بازار دیده می‌شد. اگر بخواهیم اتفاقات نیمه دوم سال 1400 را بررسی کنیم، معقوله بودجه در صدر مسائل قرار دارد با آنکه در لایحه اصلاحی آن 10 بند در جهت حمایت از بازار سرمایه تدوین شد، اما نتوانست نظر سرمایه‌‍‌گذاران را جلب کند.»

محمدی پورندوشن با اشاره به مساله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها گفت:«موضوع نرخ خوراک پتروشیمی و دیگر صنایع و نحوه قیمت‌گذاری آن هم موضوع پرچالش این روزهای بازار سرمایه است. با توجه به فرمول که در قیمت‌های جهانی گاز در هاب‌های مختلف در نظر می‌گیرد، بهای هر یک مترمکعب گاز برای پتروشیمی‌ها بیش از 25 سنت حساب می‌شود و این در حالی است که نه تنها قیمت آن نسبت به دوره‌های قیبل چندین برابر شده بلکه کمبود عرضه آن باعث شده بسیاری از خطوط تولید از ادامه فعالیت باز بمانند. این یک سوی داستان است اما سوی دیگر آن مضوع حاشیه سود شرکت‌های با تداوم این نرخ خوراک برخی صنایع مثل متانول زیان‌ده خواهد شد و حتی دور از ذهن نخواهد بود که فصل زمستان زاگرس، خارک و شفن زیان شناسایی شود.»

این کارشناس توضیح داد:«موضوع مالیات بر صادرات برخی کالاها نیز ازجزو مسائلی است که چشم‌انداز سرمایه‌‌گذاری را تیره‌تر کرد. به نظر چالش شرکت‌ها تولید است، یعنی نبود زیرساخت مناسب جهت تولید باعث کاهش راندمان شرکت‌ها شده است به نحویی که در تابستان کمبود برق و آب و در پاییز و زمستان هم کمبود گاز چالش‌آفرین می‌شود، علاوه بر این مسائل نبود کنترل و شیوه مناسبی جهت قیمت‌گذاری مناصفانه انرژی هم مطلبی است که منافع تولیدکننده و سرمایه‌گذار را کمتر در نظر گرفته است.»

در بورس کالا چه گذشت؟

در معاملات امروز بورس کالا تا لحظه تنظیم این گزارش 71میلیارد و 417میلیون تومان ارزش معاملات آتی است و به علاوه ارزش قراردادهای گواهی سپرده کالایی نیز به 55میلیارد 272میلیون تومان رسیده است.

از بازارهای موازی چه خبر؟

اخبار مهم اقتصاد و بازار سرمایه:

نماینده روسیه در مذاکرات وین، با اشاره به تجربه منفی ایران در نتیجه سیاست فشار حداکثری آمریکا تصریح کرد که کشورهای مشارکت کننده در گفت‌وگوها تلاش می‌کنند تا درباره تضمین آینده اجرای برجام اطمینان حاصل کنند.

بانک مورگان استنلی هم مانند مؤسسه‌های دیگر پیش‌بینی کرد که قیمت نفت خام امسال به 100 دلار در هر بشکه می‌رسد. این بانک اکنون انتظار دارد قیمت نفت در سه ماه سوم و چهارم سال جاری میلادی به 100 دلار برای هر بشکه برسد. مورگان استنلی در یادداشتی اعلام کرد: بازار نفت به سمت «کمبود سه‌گانه» : ذخیره‌سازی کم، ظرفیت تولید مازاد پایین و سرمایه‌گذاری ناکافی پیش می‌رود.

قیمت پایه محصولات پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با کاهش بیش از ۱۰۶۱ ریالی به دلار ۲۴۵۹۹۳.۵ ریالی اعلام شد.

زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ از افزایش معافیت مالیاتی خانه های لوکس و باغ ویلاهای گران قیمت تا سقف ۲۰ میلیارد تومان خبر داد.

سازمان برنامه و بودجه در پی ادامه ریزش شاخص بورس و اعتراض سهامداران برای دومین بار در چند روز اخیر ، پیگیری مصوبه ۱۰ بندی دولت برای حمایت از بورس را یادآوری کرد و وعده اجرا داد .

پیمان‌پاک معاون وزیر صنعت ضمن پیش بینی صادرات ۴۵ میلیارد دلاری تا پایان سال از تحقق صادرات ۷.۵ میلیارد دلاری به روسیه تا ۴ سال آینده خبر داد.

مدیرعامل جدید ایران خودرو بزودی از سوی وزیر صنعت ، انتخاب و نهایی می شود تا فرشاد مقیمی بعد از حدود ۲.۵ سال مجبور به کناره گیری شود.

قطب‌ آبادی عضو کمیسیون صنایع با اعلام علت واکنش کم مجلس به زیان روزانه سهامداران،مدعی شد دولت نمی داند بورس چیست و شاید سال آینده فشار بر مردم به قدری باشد که حتی بورس را فراموش کنند.

 

refresh icon

اشتراک با دوستان