همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

پیشتازی گروه کالا های اساسی

تاریخ انتشار : 1401/2/20 15:22:56 تعداد بازدید : 102 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : محمد صالحی

 

کلیت بازار امروز

در بازار امروز شاخص کل با افت اندک 571 واحدی مواجه شد.در معاملات روز جاری، ریزش قیمت جهانی محصولات و به خصوص قیمت نفت ، سیگنال منفی به بازار داده و تاحدودی باعث منفی شدن بازار در ابتدای امروز شد ولی بازگشت سهام به مدار مثبت در نیمه های بازار قابل توجه بود. در این میان شاخص کل هم‌وزن امروز نیز در مسیر صعودی قرار داشته و با رشد 0.5 درصدی همراه شد.

 تفاوت شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن در اثرگذاری ارزش بازار شرکت‌ها است. در محاسبه شاخص کل ارزش بازار شرکت‌ها لحاظ می‌شود و در نتیجه شرکت‌های بزرگ بورسی از گروه کالایی با نوسان اندک خود اثر قابل توجهی بر شاخص کل خواهند داشت. اما در محاسبه شاخص کل هم‌وزن، اندازه و ارزش بازار شرکت‌ها در شاخص در نظر گرفته نمی‌شود. بر این اساس این شاخص نماینده بهتری برای سهام شرکت‌های کوچک‌تر است.

از نکات قابل توجه بازار امروز، حضور صنایعی نظیر زراعت و غذایی در رتبه های برتر گروه های با ارزش معاملات بالا بود که عمده دلیل مثبت بودن شاخص هموزن نیز، تاثیر نماد های این دو گروه روی شاخص بود. دلیل رشد نماد ها نیز افزایش نرخ هایی است که به واسطه حذف ارز 4200 تومانی نصیب شرکت های این گروه ها می شود.

گزارش روزانه بازار

گزارش روزانه بازار

اخبار صنایع:

پیشتازی گروه های مرتبط با حذف ارز 4200 تومانی

امروز سهام گروه کالاهای اساسی مانند غذایی و زراعتی با افزایش تقاضا همراه بودند و عمدتا صف خرید را تجربه کردند. پس از نهایی شدن مکانیزم حذف دلار ۴۲۰۰ و پرداخت یارانه مستقیم تا حدود زیادی از ریسک‌های متوجه این گروه کاسته شد. بر این اساس با حذف ۴۲۰۰ باید در انتظار رشد قیمت کالاهای اساسی بود که دولت برای جبران افزایش هزینه یارانه مستقیم پرداخت می‌کند. از طرفی مبالغ فروش این تولیدکنندگان رشد محسوسی خواهد داشت. این موضوع در صورتی که حاشیه سود منطقی از سمت نهاد قیمت‌گذاری در نظر گرفته شود می‌تواند جهش سودآوری شرکت‌های این گروه‌ها را به دنبال داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: تحلیل تکنیکال چند نماد مهم گروه غذایی

 

بازگشایی 40 درصدی زپارس

از نکات قابل توجه دیگر در زراعت، بازگشایی حدود 40 درصدی زپارس بود که به واسطه جهش ارزش بازار، این شرکت در لیست 7 شرکت با بیشترین اثر گذاری روی شاخص کل قرار گرفت.

این شرکت که به واسطه افشای اطلاعات، از آبان سال گذشته متوقف بود، بالاخره امروز بازگشایی شد و قیمت آن پس از تعدیل ناشی از افزایش سرمایه، با رشد 40 درصدی همراه شد.

چهار گوشه بازار

در گروه خودرویی، نماد هایی نظیر خزامیا، خکاوه، خچرخش، خوساز و چند تای دیگر با اقبال خریداران مواجه شده و قیمت های مثبتی را ثبت کردند و سایرین در محدوده تعادلی به ثبت رسیدند. در پالایشی ها شبریز پس از سومین روز سف خرید همچنان با قدرت به صعود ادامه داده و با صف خرید قدرتمندی همراه  بود. گروه های قندی، دارویی نیز عمدتا در محدوده های مثبت به معامله رسیدند و به طور کلی امروز بازار کالاهای مرتبط به حذف ارز 4200 تومانی بود و دارندگان این سهام توانستند سود خوبی کسب کنند.

 

اقتصاد ایران:

دو مسافر مهم برای دلار

پس از انتشار خبر سفر دو مقام مسئول خارجی به کشور، ترمز حرکت افزایشی شاخص ارزی کشیده شد. دلار از روز‌های ابتدایی هفته جاری و در جریان ازسر‌گیری معاملات ارزی بعد از تعطیلات عید فطر با افزایش نرخ قابل توجه ۵۰۰ تومانی آماده روند‌های افزایشی جدید شد. اما پس از انتشار خبر سفر قریب‌الوقوع امیر قطر و همین‌طور انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا درمورد مذاکرات وین به تهران، بازار ارز به نوعی آرام گرفت و از هیجان افزایشی موجود در بازار کاسته شد. بازار ارز، منتظر تحولات این هفته پس از این دو سفر مانده است. اکثریت فعالان ارزی از کاهش حجم معاملات خرد و عدم اطمینان معامله‌گران نسبت به آینده بازار خبر می‌دهند. قیمت هر برگ اسکناس دلار در بازار امروز به رقم ۲۸ هزار و 700 تومان رسید.

اقتصاد جهانی:

ریزش شدید قیمت نفت

قیمت نفت در روز گذشته بیش از 5 درصد سقوط کرد این کاهش  به دلیل قرنطینه‌های ناشی از ویروس کرونا در چین، تقویت دلار و خطرات رکود و نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز تقاضای جهانی روی داد.

آخرین داده‌ها نشان می‌دهند که رشد صادرات چین به یک رقمی کاهش یافته است که ضعیف‌ترین رشد در تقریباً دو سال اخیر است،  این کشور قرنطینه‌ها را برای جلوگیری از گسترش COVID-19 تمدید کرده است.

 

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه می باشند که افراد میتواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق میباشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق میباشد.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

مقاله پیشنهادی: معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری کاریزما

refresh icon

اشتراک با دوستان