همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بولتن هفتگی بررسی بازار سرمایه (شماره 32)

تاریخ انتشار : 1401/2/20 16:08:35 تعداد بازدید : 72 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : شرکت سرمایه گذاری کاریزما

در این بولتن ابتدا به تغییرات کالا در بازار جهانی پرداختیم که افزایش نیم درصدی نرخ بهره در جلسه ماه مه فدرال رزرو و رسیدن به 1 درصد، باعث تقویت شاخص دلار و کاهش قیمت کامودیتی شد. اما با افزایش احتمال تحریم 6 ماهه نفت و گاز روسیه توسط اتحادیه اروپا، قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی افزایش یافت.
سپس به مقایسه بازدهی بازارهای مالی، صنایع مختلف بورس، گروه بانک، خالص ورود و خروج حقیقی، ارزش معاملات، ارزش بازار ۳۵ شرکت بزرگ و همچنین پیش‌بینی P/E سهام شرکت‌ها پرداخته شده است. (در این قسمت از جدیدترین گزارش اجماع تحلیلگران استفاده شده است)
همچنین با استفاده از تحلیل تکنیکال، شاخص‌ کل، شاخص دلار، طلا، نقره، نفت و ... به بررسی روند قیمتی گذشته و پیش‌بینی آن‌ها پرداختیم.در نهایت به بررسی صنعت دارو و تحلیل بنیادی شرکت پخش‌ البرز پرداختیم.

اخبار معادن و فلزات

افزایش نیم درصدی نرخ بهره آمریکا باعث تقویت شاخص دلار و در نتیجه کاهش قیمت های کامودیتی از جمله فلزات اساسی شد. پرو به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ مس در جهان با اعتراض مردم در واکنش به تورم بالا دست و پنجه نرم می کند. درنتیجه تولید معادن مس حدود 20 درصد کاهش پیدا کرده است. مردم به دنبال ملی کردن معادن این کشور با هدف افزایش سهم خود از برداشت دارایی های ملی هستند.

اروپا برای تأمین فلزات مورد نیاز خود به خصوص فلز روی به دلیل وابستگی وارداتی از روسیه دچار مشکل شده است.

دولت چین قصد دارد کنترل های شدید خود برای کاهش آالینده های صنعت فولاد را ادامه دهد. صنعت آهن و فوالد چین 15 درصد کل گازهای گلخانه ای این کشور را تشکیل می دهد. با تشدید شدن محدودیت های تولید، عرضه فولاد کاهش خواهد یافت. فلز مس با توجه به تصمیم دولت ها در حرکت به سمت کاهش گازهای گلخانه ای فلز مهمی است. بنابراین با توجه به موجودی انبار بسیار پایین این فلز، سال 2022 هم انتظار می رود سال خوبی برای تولیدکنندگان این فلز باشد.

اخبار نفت و فرآورده های نفتی

افزایش نگرانی درباره تحریم 6 ماهه نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا موجب افزایش قیمت نفت و گاز طی هفته اخیر شده است. اوپک پلاس با پیشنهاد کشورهای غربی برای افزایش فراتر از انتظار تولید نفت مخالفت کرده است و معتقد است که اروپا نباید برای جبران شکاف عرضه روی افزایش سطح تولید اوپک حساب کند.

نگرانی ها در مورد کاهش رشد اقتصادی چین (بزرگترین واردکننده نفت جهان) همچنان وجود دارد. اوپک در آوریل نتوانست تولیدش را افزایش دهد (اگرچه عراق تولیدش را به میزان قابل توجهی افزایش داد اما کشورهایی نظیر لیبی و حتی عربستان سعودی با کاهش تولید نسبت به توافق روبرو بودند).

صادرات نفت خام آمریکا به اروپا طی ماه های مارس و آوریل با افزایش روبرو شده است. درحالیکه انتظار می رفت ذخایر هفتگی نفت آمریکا کاهش 829 هزار بشکه ای داشته باشد، با افزایش 3.1 میلیون بشکه ای روبرو شد. بیشتر بودن موجودی نسبت به انتظارات، می تواند باعث کاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی شود.

سایر عنوان های مهم در این بولتن:

اخبار پتروشیمی

روند قیمتی کامودیتی

مقایسه بازدهی بازارهای مالی

آمار مسکن فروردین ماه (تومان- واحد مسکونی)

تحلیل تکنیکال بازارهای جهانی، شاخص کل، شاخص هم وزن، بیت کوین، دلار، سکه

بررسی نموداری متغیرهای مهم بازار

سود تحلیلی نماد های مهم صنایع

تحلیل گروه دارو و تحلیل بنیادی پخش البرز

برای دریافت کامل بولتن هفتگی بررسی بازار سرمایه اینجا کلیک کنید. 

refresh icon

اشتراک با دوستان