همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

رشد 24 هزار واحدی شاخص کل

تاریخ انتشار : 1401/2/21 15:50:35 تعداد بازدید : 94 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : محمد صالحی

کلیت بازار امروز

برجام و سرانجام آن، قیمت ارز و نوسان‌‌‌‌‌‌‌های روزانه‌‌‌‌‌‌‌اش، تحولات جهانی از جنگ روسیه و اوکراین تا تورم و زمزمه‌‌‌‌‌‌‌های گرانی مواد غذایی و تورم داخلی در حوزه سبد مصرفی روزانه خانواده‌‌‌‌‌‌‌ها، سیاست‌های داخلی و سیاستگذاری مسئولان و مقامات در حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صادرات و واردات، دخالت‌‌‌‌‌‌‌ها و دستورها و خیلی موارد دیگر از جمله مسائلی هستند که دست به‌دست هم داده‌‌‌‌‌‌‌اند تا سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت با چالش‌‌‌‌‌‌‌ها و بعضا ترس‌‌‌‌‌‌‌هایی روبه‌رو باشند. نکته بسیار مهمی که این روزها برای اکثر سهامدران مطرح است این می باشد که در شرایط فعلی که تورم بسیار بالایی نقدینگی را تهدید می کند، در چه بخش هایی سرمایه گذاری کنند. با توجه به بازدهی تاریخی بازار ها به نظر بهترین بازار برای حفظ ارزش پول، بازار سهام می باشد و به سبب این امر علارقم تنش های اخیر و دخالت های دولت همچنان شاهد تمایل به رشد بازار هستیم. در این میان افزایش نرخ محصولات اساسی بهانه ای شده تا اکثر نماد های بازار به دلایل مختلف ازجمله انتظار برای دریافت افزایش نرخ و یا انتظارات تورمی، با تقاضا همراه باشند.

شاخص کل امروز، با رشد 25 هزار واحدی، در ارتفاع یک میلیون و 564 هزار واحد قرار گرفت که بیشترین تاثیر مثبت را در این رشد نماد  های فولاد، وغدیر و شستا داشتند.

گزارش روزانه بازار

گزارش روزانه بازار

اخبار صنایع:

رشد حداکثری در نمادهای غذایی ، زراعتی و دارویی

حذف ارز ترجیحی و اجازه ی افزایش قیمت محصولات کشاورزی ، دام و غذایی منجر به اقبال سرمایه گذاران به صنعت زراعی و غذایی شده است. که این تقاضا از هفته های گذشته مطرح بوده و باعث رشد های بالایی در این گروه ها شده است ولی در بازار امروز این رشد در بیشترین حالت خود قرار داشته و تقریبا همه نماد ها در این گروه ها با صف خرید همراه شدند.

فضای مثبت در معاملات گروه فلزی

سهامداران این گروه جزو مظلوم ترین ها در دوره های اخیر بودند به طوری که با قانون گذاری های یک شبه و قطعی های برق و محدودیت های صادراتی و ... کنار امدند و همچنان بخاطر ارزنده بودن تعدادی از نماد ها تقاضا برای انها وجود دارد. طی روز گذشته سخنگوی صنعت صحبت هایی درمورد عدم قطعی برق داشته که درستی آن باید با مرور زمان ثابت شود.

بیشترین رشد را در این گروه نماد های  کویر، فراورو فنوال داشتند . در این گروه فولاد با رشد 1.5 درصدی و فملی نیز با تعادل قیمتی همراه شد.

رشد تقاضا در گروه خودرویی

بر اساس اخبار منتشره حدود 300 کارشناس رسمی برای شرکت های ایران خودرو و حدود 500 کارشناس رسمی برای شرکت سایپا در حال ارزشگذاری هستند. با توجه به نزدیکی به اتمام این ارزشگذاری، خبرها حاکی از آن است که شرکت های قطعه سازی کروز، ماموت، برخی از بانک ها و حتی شرکت های تولیدکننده صنعت غذایی نیز برای خرید این بلوک ها پا پیش گذاشته اند.

در روز جاری اکثریت نماد های این گروه با رشد قیمتی همراه شد و از مهمترین شرکت ها، خودرو، خساپا و خگستر با رشد حدود 2 درصدی نسبت به روز گذشته همراه شدند.

سبز پوشی پالایشی ها

به واسطه جو مثبت بازار و نزدیکی به فصل مجامع این شرکت ها، در بازار امروز رشد قیمتی در بیشتر نماد های این گروه مشاهده شد. در گروه پتروشیمی بیشترین رشد را نماد هایی نظیر شپاکسا، شبصیر، پترول و ... تجربه کردند و  در پالایشی ها نیز بجز شبریز که از چند روز گذشته با تقاضا بالای خریداران مواجه شده است، عمدتا در محدوده 3 مثبت بازار به معامله رسیدند.

چهار گوشه بازار

امروز از معدود روز هایی بود که تعداد نماد های صف فروش تک رقمی شده و به عدد 9 رسید. در روز جاری حدود 275 میلیارد پول حقیقی وارد بازار شد که عمده این ورود پول به صنایعی نظیر غذایی، شیمیایی و دارویی انجام شد.

گروه لاستیک، کانه های فلزی، گروه های عرضه برق، چندرشته های ها و واسطه گری، از سایر صنایعی بودند که غالبا با رشد های قیمتی بالا مواجه شدند.

 

اقتصاد ایران:

دلار 30 هزار تومانی!

در حالی که نرخ دلار به سقف 120 روز اخیر خود رسید، برخی معتقدند که قیمت‌های جدید، با افزایش یارانه‌های نقدی همراستا بوده است و شاید تقاضای جدیدی در بازار ارز به وجود بیاورد و موجب افزایش تورم در کوتاه‌مدت شود.

 در روز جاری دلار در بازار آزاد وارد کانال 30 هزار تومانی شد. آخرین تاریخی که دلار در این محدوده به فروش رسید‌ 20 دی ماه سال 1400 یعنی حدود 126 روز پیش بود. که این را می توان به عواملی نظیر به بن بست رسیدن مذاکرات برجام و یا انتظارات تورمی مردم ربط داد

در این میان روز گذشته انریکه مورا، مسوول هماهنگی نشست‌های هسته‌ای وین جهت برگزاری جلسه با علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران وارد تهران شد و باتوجه به همزمانی افزایش دلار با این جلسه احتمالا اخبار منفی پشت پرده این جلسه باعث رشد قیمت دلار شده است.

اقتصاد جهانی:

فرمول جهانی کنترل تورم

یک پژوهش در نشریه روند بانک مرکزی با بررسی تجربه موفق جهانی، ابزار مهم مهار تورم را معرفی کرد. در این مقاله که با بررسی فرمول جهانی مهار تورم، گام‌‌های لازم برای دستیابی به این هدف در ایران را مورد بررسی قرار داده است، شروط "کاهش سلطه مالی دولت و استقلال بانک مرکزی"، "اعلام رقم تورم هدف به‌عنوان لنگر اسمی سیاست پولی و پشتیبانی از آن از سوی دولت"، "برگزاری جلسات دوره‌‌ای از سوی مقامات پولی برای پاسخگویی بانک مرکزی" و "پایدار بودن شرایط بخش خارجی و مالی اقتصاد کشور" را مهم‌ترین پیش‌‌شرط‌‌های موفقیت این سیاست می‌داند.

 

عامل ریزش بیت کوین

بیت‌کوین در ساعات اولیه معاملات روز سه‌شنبه به مرز حمایت حیاتی ۳۰هزار دلار رسید و در بازار امروز نیز در این محدوده به معامله رسید. بیت کوین آخرین بار ۲۰ جولای سال ۲۰۲۱ این مرز را دیده بود. در آن زمان اعمال محدودیت‌های مختلف در حوزه رمزارزها مهم‌ترین دلیل ریزش آنها بود، ولی این‌بار، شرایط اقتصاد جهانی بازار را به این سمت هدایت کرده است.

ترس از تورم و فضای مه‌آلود سرمایه‌گذاری ناشی از بحران‌های حاصل از جنگ مانند قحطی، بحران‌های سیاسی و اجتماعی و احتمال بروز درگیری‌های بیشتر مانند چین و تایوان موجب شد که با افزایش نرخ‌های بهره، سرمایه‌ها به سمت بازارهای کم‌ریسک‌تر مانند طلا و اوراق خزانه حرکت کند.

بازار رمزارزها به عنوان یک بازار ریسکی از این قاعده مستثنی نبود و باتوجه به رشد چشمگیر این بازار طی سال‌های 2020 و 2021، ریسک آن به‌شدت افزایش یافته و بسیاری از سرمایه‌ها از این بازار خارج شدند. با آغاز افزایش نرخ بهره به‌ویژه توسط فدرال رزرو، ریزش بازار رمزارزها نیز آغاز شده و به آرامی ارزش آنها کمتر شده و حمایت‌ها را یکی پس از دیگری از دست دادند. در این میان بیت‌کوین حدود 56 درصد از ارزش خود را از دست داد و اکنون به یکی از حیاتی‌ترین حمایت‌های خود یعنی 30هزار دلار رسیده است.  

 

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه می باشند که افراد میتواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق میباشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق میباشد.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

مقاله پیشنهادی: معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری کاریزما

refresh icon

اشتراک با دوستان