همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

رشد یا اصلاح شاخص کل؟

تاریخ انتشار : 1401/2/28 15:19:09 تعداد بازدید : 269 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : محمد صالحی

بورس در ادامه روند صعودی که از اوایل بهمن پارسال در پیش گرفته، دیروز به سومین هدف خود یعنی عبور از مقاومت ۶/ ۱میلیون واحدی دست یافت. این سطح بالاترین سطح شاخص کل بازار سهام از ۵ مهرماه سال۹۹ به شمار می رفت که از ابتدای ریزش قیمت سهام تاکنون بورسی‌ها موفق به فتح مجدد آن نشده بودند. امروز به واسطه جو منفی در گروه های بزرگ بازار مثل پالایشی ها و خودرویی و نمادهای کوچک با افت شاخص مواجه شدیم که باید منتظر ماند و دید تا شاخص می تواند این محدوده را حفظ کند یا نه. درصورتی که بلوک های ارزشگذاری شده قمیت های مناسب را در پی داشته باشد گروه خودرو می تواند با رشد خود، محرک رشد بازار نیز گردد و همچنین درصورت تایید خبر دستکاری نرخ فروش پالایشی ها، احتمالا موج منفی آن می توان به ریزش شاخص منجر گردد.

شاخص کل امروز، با افت 11 هزار واحدی، در ارتفاع یک میلیون و 597 هزار واحد قرار گرفت که بیشترین تاثیر را در این ریزش به ترتیب نماد های شپنا، شبندر و شتران داشتند.

گزارش روزانه بازار

گزارش روزانه بازار

اخبار صنایع:

افت انتظارات از سودآوری گروه پالایشی

از روز گذشته شاهد انتشارات گزارش های این گروه در سامانه کدال هستیم و نماد هایی نظیر شراز به انتشار گزارش های ماهانه منتهی به اسفند 1400 نموده اند. در این گزارش ها با توجه به اعلام نرخ فروش محصولات، شاهد بهبود برخی ها هستیم و نکته قابل توجه نرخ محصولی نظیر بنزین هست که حدود 8 هزار در لیر ثبت شده نرخ گازوئیل برای اسفند در حوالی 18 هزار تومن به ثبت رسیده بود و این احتمال قوت گرفتن شایعاتی که مربوط به دستکاری فرمول قیمت گذاری محصولات این گروه بود را می دهد.

بنابر دلایل ذکر شده، امروز جو منفی باعث عرضه عده ای از سهامداران این گروه بودیم و ریزش قیمتی در کلیت گروه مشاهده شد. نمادهایی نظیر شپنا، شبندر و شتران به واسطه ارزش معاملات بالا و ارزش بازاری که دارند با ریزش 3 درصدی تاثیر به سزایی در افت شاخص داشتند.

سبزپوشی شوینده ها

این گروه به واسطه شایعات منتشر شده درمورد افزایش نرخ معاملات مثبتی را در بازار منفی امروز تجربه کرد.. طی پیشنهادی که انجمن صنایع شوینده مبنی بر افزایش نرخ داده بود، جو مثبتی در گروه دیده میشد واین جو در بازار امروز نیز دیده می شد و عده ای با خیال قطعی بودن این خبر خریدار این سهام بودند درحالی که هنوز هیچ مجوزی در این زمینه برای کارخانجات تولید کننده صادر نشده است .

خگستر در صدر ارزش معاملات

آگهی رسمی گروه سایپا جهت بررسی صلاحیت عمومی و تخصصی متقاضیان خرید بلوکی سهام سایپا منتشر شد و مبنی بر فروش 41 درصد از سهام خساپا توسط 4 شرکت بود در این آگهی اعلام آمادگی خریداران این بلوک ها اشاره شده بود تا با ثبت نام در سایت و تایید صلاحیت همراه شود. با خبر های منتشره در مورد بلوک ها و نزدیک بودن به زمان اعلام ارزشگذاری، شاهد رنج مثبت ذینفعان این ارزشگذاری هستیم. طی روز جاری نیز نمادهای خگستر و ورنا با تقاضا همراه شدند و از جو منفی بازار تاثیر نپذیرفتند و با رشد قیمتی همراه شدندهمچنین خودرو و خساپا به صورت تعادلی به قیمت خود پایان دادند.

چهار گوشه بازار

گروه هایی نظیر فلزات و بانکی وضعیت تعادلی را سپری کردند و در گروه هایی مثل غذایی، زراعت، انبوه سازی، دارویی و ... ریزش قیمتی مشاهده شد. دستکاری های دولت در سود اوری شرکت ها موج بی اعتمادی را به بازار روانه ساخته و درصورتی که خبر تغییر نرخ فروش محصولات پالایشی درست باشد احتمالا موج عرضه در بازار شکل خواهد گرفت. پس در قدم باید منتظر اخبار رسمی بود و گزارش سالانه سایر شرکت ها می توان این موضوع را روشن نماید.

عرضه خودرو در بورس کالا

طی روز جاری شرکت بهمن خودرو جمعا 1000 خودرو وانت کارا را در بورس کالا عرضه کرد که تنها 57 عدد از آن مورد تقاضای خریداران قرار گرفت. کارا تک کابین در  بورس کالا 290 میلیون تومان و کارا تک کابین در بازار آزاد حدود 370 میلیون می باشد که اختلاف 80 میلیونی باعث کاهش این گپ قیمتی می شود و در صورت ادامه این روند پذیرش محصولات متنوع از این خودرو ساز ها در بورس کالا، دست بسیاری از دلالان از این بازار کوتاه خواهد شد.

نرخ ارز در بازار امروز

امروز در بازار قیمت طلا روند نزولی را تجربه کرد  و 13,900,000 (سیزده میلیون و نهصد و هزار) تومان معامله شد.

قیمت دلارنیز  در بازار آزاد، امروز به 30,350 (سی هزار و سیصد و پنجاد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش داشته است.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه می باشند که افراد میتواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق میباشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق میباشد.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

مقاله پیشنهادی: معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری کاریزما

refresh icon

اشتراک با دوستان