همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

روز های بی رمق بازار سهام

تاریخ انتشار : 1401/4/1 15:29:00 تعداد بازدید : 80 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : محمد صالحی

خلاصه بازار امروز

در این روزها بازار وضعیت نسبتا کم رمقی را پیش رو می گذارد و شاهد غلبه قدرت فروشندگان بر خریداران هستیم.  طی ماه گذشته حدود 8 هزار میلیارد تومان از بازار سهام خروج نقدینگی داشتیم و همچنین با توجه به اینکه در فصل مجامع قرار داریم احتمالا در صورت ادامه دار بودن وضعیت فعلی، این مبلغ در دارایی های دیگر سرمایه گذاری خواهد شد. این امر دلایل مختلفی دارد که از آن می توان به دستکاری نرخ دلار، روند ریزشی کامودیتی ها، دستکاری سودآوری شرکت ها توسط دولت و موارد دیگر اشاره کرد که به طبع ریسک زیادی را متحمل سرمایه گذاران می نماید.

امروز توجه سهامداران بیشتر سمت صنایعی مثل خودرو، غذایی و انبوه سازی ها بود. صنایع دلاری به صورت متعادل معامله شدند و سایر صنایع مثل سیمانی ها و بانکی ها جو منفی ای را سپری کردند. ارزش معاملات خرد طی روز جاری با رشد حدود 7 درصدی نسبت به روز گذشته همراه بود و به عدد 3.9 هزار میلیار تومان رسید. همچنین شاخص کل با ریزش 6 هزار واحدی به ارتفاع یک میلیون و 533 هزار واحد رسید که بیشترین تاثیر را در این ریزش به ترتیب نمادهای میدکو، فملی و فولاد داشتند.

مقاله پیشنهادی: پتانسیل شروع رشد جدید در بازار؟

گزارش روزانه بازار

 

اخبار صنایع:

سبز پوشی در گروه خودرویی

پس از تبلیغاتی که مدیران دولتی از بلوک های خودرویی داشتند و صحبت هایی که از ارزشمندی این شرکت ها شد بازار کمی به این سمت خوشبین شده است و خریدار نمادهای این گروه هستند. نماد خگستر طی دو ماه گذشته بسیار مورد توجه بازار قرار گرفته و طی هر خبری که منتشر می شود به شدت با نوسان همراه می شود. امروز این سهم مورد اقبال سهامداران بود و در سقف قیمتی به معامله رسید. خودرو و خساپا نیز که از نمادهای اصلی در این گروه محسوب می شود و معاملاتشان به شدت بر روی گروه و حتی کلیت بازار موثر می باشد، امروز جو مثبتی را سپری کردند و با رشد حدود 2.5 درصدی مواجه شدند.

غلبه فروشندگان در پتروشیمی ها

سودآوری شرکت‌های پتروشیمی در فصل زمستان عمدتا کمتر از انتظارات بود. بخشی از این موضوع به واسطه تغییر فرمول قیمت‌‌گذاری یوتیلیتی ها بود که در نتیجه آن پتروشیمی‌های حوزه عسلویه و ماهشهر با اصلاح هزینه یوتیلیتی با کاهش سود مواجه شدند. اما در کنار این موضوع عدم افزایش متناسب قیمت فروش محصولات با قیمت خوراک نیز باعث شده بود که حاشیه سود ناخالص این شرکت‌ها افت محسوسی داشته باشد.

دلایل ذکر شده در بالا و گپ قیمتی بین دلار آزاد و نیما باعث کاهش اقبال سهامداران به این گروه شده است. امروز نمادهای این گروه تقریبا متعادل و به سمت منفی معامله شدند و نمادی مثل نوری با افت 1 درصدی همراه شد.

معاملات غذایی ها در سقف قیمتی

گروه غذایی نوسان بالایی را در چند ماه اخیر تجربه کردند و عمدتا این مورد به دلیل تورم بالا در کشور و افزایش قیمت اقلام اساسی مثل نرخ گندم، شیر و ... بود که باعث شد نرخ محصولات این شرکت ها از حالت نرخ گذاری دولتی خارج گردیده و با ارز نیما محاسبه گردد. این مورد مدتی گروه را با صف خرید و رشد زیادی مواجه ساخت و پس از افشای افزایش نرخ و بازگشایی مدتی با افت قیمتی مواجه شدند. مدتی نیر به صورت تعادلی به معامله رسیدند.

به طور کلی این گروه از نوسان زیادی برخوردار است و بیشتر به صورت بنیادی مورد معامله نمی شود. امروز وضعیت گروه مطلوب بود و سهامداران در سقف قیمتی نیز خریدار نمادهای این گروه بودند و عمده نماد ها نیز با رشد حداکثری مواجه شدند.

چهارگوشه بازار سهام

به طور کلی امروز در بازار فروشندگان بر خریداران غلبه داشتند. وضعیت صنایع مهم بازار در مطالب بالا عنوان شد ولی از سایر صنایع انبوه سازی ها وسرمایه گذاری ها نیز امروز وضعیت معاملاتی مثبتی داشتند. در نمودار زیر می توانید وضعیت کلی بازار را مشاهده کنید

 

چهارگوشه بازار سهام

 

بازگشت بیت‌کوین از لبه پرتگاه

در روزهای اخیر سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو و رشد تورم موجب شده که ترس از سرمایه‌گذاری میان فعالان بازارها افزایش یابد.  با توجه به شرایط تورمی، به نظر می‌رسد سیاست‌های انقباضی دولت‌ها به همین زودی به پایان نخواهد رسید. در تازه‌ترین اظهارات مقامات بانک مرکزی انگلستان، هو پیل، اقتصاددان ارشد این بانک، مدعی شد که وی از افزایش نرخ‌ بهره تا زمان کنترل کامل تورم حمایت خواهد کرد. بانک مرکزی انگلستان پیش از این در ۱۶ ژوئن نرخ بهره این کشور را به ۲۵/ ۱ درصدی رساند و به نظر می‌رسد قصد دارد این سیاست را همچنان ادامه دهد. ادامه سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی می‌تواند ریسک رکود را بیش از پیش افزایش دهد.

درحال حاضر به نظر می‌رسد که روند صعودی کنونی در بازار دارایی‌های ریسکی صرفا یک روند اصلاحی در روند نزولی بلندمدت است. در این میان بازگشت بیت‌کوین به سمت بالا و عبور از سطح ۱۹۷۰۰ دلار به عنوان سقف تاریخی این رمزارز نشان می‌دهد که این محدوده قیمتی برای بیت‌کوین بسیار مهم بوده و معامله‌گران با قدرت زیادی از آن دفاع می‌کنند. به عقیده تحلیلگران گلدمن ساکس، روند نزولی در بازارهای ریسکی تا زمانی که ریسک رکود خارج از کنترل یا تورم خارج از کنترل وجود داشته باشد، همچنان ادامه خواهد داشت مگر آنکه بازار وارد دوران رکودی شده یا ریسک رکود اقتصادی از بین رود.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه می باشند که افراد میتواند با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری در بلندمدت از بازدهی قابل قبولی برخوردار باشند. یکی از مهمترین عاملی که میتواند برای انتخاب بهترین صندوق منجر شود، اختلاف NAV روز و ابطال صندوق میباشد و هر چقدر این دو عدد بهم نزدیک باشد نشان دهنده بازارگردانی مناسب صندوق میباشد.

 وضعیت صندوق های سرمایه گذاری

 

 

refresh icon

اشتراک با دوستان