همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1399/11/1 13:11:25 تعداد بازدید : 195

خبرهای مهم در روز پایانی هفته در بورس

نویسنده : مهندس ایمان علیمردانی

آنچه در بازار امروز گذشت

امروز شاخص کل با 33230 واحد افزایش نسبت به روز  قبل خود و شاخص هم وزن با 2705 واحد کاهش به ترتیب به اعداد یک میلیون و183 هزار واحد و 433 هزار واحد رسید.

با وجود افت شدید شاخص کل در چند هفته اخیر دیروز بعضی از نمادها میل به سمت سبز شدن داشتند. در این دو روز در بازار سرمایه خبرهای مهم دست به دست انتشار پیدا میکرد. اولین و مهمترین خبر استعفای آقای قالیباف اصل از سمت خود بود، خبری تکان دهنده برای سهامدران بوده البته در تظاهرات اعتراضی که در این هفته انجام شد اولین درخواست آنها استعفا بوده است. در اوایل امسال قالیباف جایگزین شاپور محمدی شد و هدایت سازمان بورس را بر عهده گرفت. ورود مجلس و صحبت های تند رئیس مجلس خطاب به دولت و وزیر اقتصاد خبر دیگری بود که در راس خبرهای دیروز قرار گرفت. اعلام ورود قوه قضائیه جهت رسد و شفاف شدن اتفاقات بازار سرمایه، می توان گفت سرمایه گذاران را خوشجال کرده است و خود را مورد حمایت این دو قوه می دانند.

رئیس بانک مرکزی امروز در هیئت دولت از آزاد سازی بخشی از پول های بلوکه شده در خارج از ایران خبر داد. گویا هم دولت و هم مجلس بعد از چند ماه به فکر سرمایه گذاران در بورس افتاده اند امیدواریم این حمایت تا مشخص شدن مدیر جدید سازمان بورس ادامه داشته باشد.

امروز بازار بورس کار خود را با موج مثبت شروع کرد و در پیش گشایش انتظار میرفت روز خوبی برای بازار سرمایه باشد، بیشتر نمادها در شرف صف خرید بودند، بعد از آغاز کار بورس نمادهای شاخص ساز به سمت صف خرید رفتند و کاملا موج مثبت و امیدوار کننده دیده میشود.

نمادهای پر تراکنش امروز نماد دانا، کاما، سیتا، ولپارس، بترانس، غزر و خزامیاد بود.

گروه فلزات اساسی که روزهای خسته کننده ایی را در چند وقت اخیر به نمایش گذاشته بود امروز توانست همراه و هم سو با موج مثبت بازار سهامدران خود را خوشحال و امید به روزهای بهتر را مجددا زنده کند. نماد فولاد، فملی، فروی، فخوز همگی مورد استقبال قرار گرفتند.کاملا مشخص است که اگر یه حمایت از بازار بشود و سرمایه گذاران متوجه این امر بشوند دوباره برای سرمایه گذاری در این بازار علاقه نشان میدهند.

دو روز خوب برای صندوق های سهامی ETF ، در چند هفته اخیر شاید بیشترین انتقادات به بورس و دولت بر سر صندوق های دولتی بوده است، صندوق هایی که با تبلیغ دولت بسیاری در آنها سرمایه گذاری کرده اند، اما حمایت خاصی از این صندوق ها انجام نشود.دیروز و امروز هر 2 صندوق دولتی در هر روز 10 درصد افزایش قیمت را به خود دیدند که همین امر باعث خشنودی در سهامدران شد.

گروه خودور و گروه بانکی که همیشه گروه های مهم و شاخص ساز و پر حاشیه بودند امروز از بازار عقب نماندن و در دقایق شروع بازار خود را سبز پوش کردند.برای چندمین بار در گزارش امروز تاکید میکنم حمایت درست از بازار شفاف سرمایه می تواند مجددا علاقه مندان در بازار مالی را یه سمت خود جذب کند.

نماد بترانس که بعد از افزایش سرمایه فشار فروش را تحمل میکرد امروز توانست صف فروش خود را کم کند و امروز نمادی بود که مورد استقبال قرار گرفت.

پیش بینی میشود بازار روز شنبه مثبت و افزایش باشد امید و انتظار میرود مدیری از جنس بورس برای هدایت این سازمان معرفی شود که بتواند بازاری منظم و شفاف ایجاد کند.

 اخبار روز

 1. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه ای اعلام کرد: استعفای حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسات آتی شورای عالی بورس و اوراق بهادار بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.
 2. فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برخی دخالت‌ها مانند قیمت‌گذاری‌های دستوری و همین طور بالا رفتن نرخ بهره بین‌بانکی به‌طور مستقیم بر بازار سرمایه تأثیر منفی می‌گذارد.
 3. رضا شیوا رئیس شورای رقابت گفت: با توجه به شرایط بازار شورا تصمیم گرفت رفتاری هیجان انگیز را در بازار خودرو انجام نداده و محصولات ایران خودرو و سایپا طی سه ماهه پایانی سال هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته باشد.
 4. رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد گفت: امیدواریم که مساله زنجیره فولاد با اصلاح شیوه نامه دولت حل شود زیرا این مسایل نیازی به قانون ندارد.
 5. مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: واشنگتن بجای تلاش برای مذاکره در مورد یک توافق جدید کنترل تسلیحاتی، با بازگشت به برجام در زمان صرفه‌جویی کند. بایدن تهدید به تحریم علیه کسانی را که بخشی از روابط تجاری با ایران هستند، متوقف کند.
 6. حمید دیانت‌پی، معاون مالی ایران ارقام اظهار داشت: مرقام جهت خروج از ماده 141 قانون تجارت باید حداقل 500 درصد افزایش سرمایه بدهد؛ از این رو گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها تهیه شده است.
 7. محمود علیزاده معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور میباشد.

بازارهای موازی

امروز در بازار موازی بیشتر معاملات صعودی بودند و روز نوسانی در بازار داخلی بوده است. قیمت دلار که در چند روز گذشته روند کاهشی پیدا کرده بود امروز مجددا مورد استقبال قرار گرفت و وارد کانال 22 هزار تومان شد.قیمت سکه هم در بازار  امروز ده میلیون و 500 هزار تومان رسید و دوباره روند افزایشی خود را شروع کرده است. با توجه به افزایش امروز در نرخ دلار  قیمت طلا هم میل به سمت افزایشی بودن داشت. قیمت بیت کوین که هم امروز در کانال 35 هزار دلار معامله شد. قیمت نفت برنت امروز 56 دلار را دید.

همان طور که در تصویر پائین مشاهده می کنید, در آخرین روز از دی ماه قیمت دلار به اولین حمایت خود رسید و به آن واکنش مثبتی نشان داد و این اصلاح به سمت بالا می تواند پولبک به محدوده 23 هزار تومان باشد. مسیر احتمالی حرکت دلار بر روی نمودار مشخص شده است.

 

 

کدال خوانی

 1. وپترو: این نماد در دی ماه 75 میلیارد ریال سود فروش سرمایه گذاری ها داشته است و تا دی 78147 میلیون ریال سود مجمع محقق کرده است.
 2. ونفت: ارزش گذاری شرکت وابسته سرمایه گذاری نفت قشم و احتمال ورود شرکت به بورس و خبر بسیار خوبی برای ونفت است.
 3. خصدرا: این نماد با شناسایی عدد عجیب 8871 میلیارد ریالی در سایر هزینه ها 9 ماهه به سود 18 ریالی رسیده است.
 4. شاراک: این نماد در 9 ماهه  2391 و  6 ماهه  1003 ریال  سود محقق کرده .سهمی که  3ماهه به سود عملیاتی 3107 میلیارد ریالی رسید و 3135 میلیارد ریال سود خالص دارد و 389 ریال به ازای هر سهم محقق کرده بود.
 5. ذوب: این نماد افزایش سرمایه ۳۶ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 6. وملل: این نماد در دی 2720 میلیارد ریال سود تسهیلات اعطایی و 1792 میلیارد ریال سود پرداختی به سپرده دارد . تراز 10 ماهه 11050  میلیارد ریال مثبت است.
 7. دکوثر: این نماد در 9ماهه482ریال محقق کرده است که از مدت مشابه قبل کمتر ساخته است سال قبل 968ریال محقق کرده بود بخشی از درامد سهم غیرعملیاتی است که باید کمی صبر کرد لحاظ شود.
 8. خپویش: این نماد در 9ماهه با سرمایه جدید 464ریال محقق کرده است در 6 ماهه به تحقق سود 115 ریالی رسیده و در 9ماهه به 191میلیارد ریال سود عملیاتی و 150میلیارد ریال سود خالص رسیده است.