همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاثیر نرخ بهره بین بانکی بر بازار سرمایه

تاریخ انتشار : 1399/11/13 16:53:58 تعداد بازدید : 582 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : مریم حسینی

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره همان مبلغ مشخصی است که بانک بابت تسهیلاتی که به اشخاص میدهد در موعد های مقرر، دریافت میکند و نرخ سود سپرده هم مبلغی است که بانک بابت نگهداشت سرمایه در حسابهای بانکی تحت عنوان سپرده، به اشخاص میپردازد. به عنوان مثال زمانی که شما در بانک حساب پس‌انداز افتتاح می‌کنید، بانک به شما مبلغی را به‌عنوان سود پرداخت می‌کند. این سود، هزینه فرصت سرمایه‌گذاری شما در بانک است. زیرا شما می‌توانستید پول خود را وارد بازار سهام، طلا، دلار، مسکن یا سایر سرمایه‌گذاری‌ها کنید و به بانک نسپارید. همچنین شما ممکن است اوراق خریداری نمایید و بابت آن سود دریافت نمایید که بابت سرمایه‌گذاری در این اوراق، به شما پرداخت می‌شود. این نرخ را می‌توان به‌ عنوان یک عامل مالی در هنگام برداشت از سرمایه تعریف کرد.

نرخ بهره بین بانکی

بانکها نیز به عنوان یک شخص حقوقی دچار کمبود منابع و سرمایه در گردش میشوند و برای تامین کسری نقدینگی علاوه بر بانک مرکزی میتوانند از طریق بازار بین بانکی از دیگر بانکهای دارای مازاد استقراض کنند و از این طریق به بانک مرکزی به منظور اجرای سیاست های پولی از طریق راهبری نرخ سود و همچنین انتقال نقدینگی از بانک های دارای مازاد به بانک های دارای کسری بودجه کمک نمایند. نرخ بهره بین بانکی هزینه استقراض بانکها از این بازار است که هرچند شاید تاثیر مستقیم بر جهت جریان سرمایه ها بین بخش های مختلف اقتصادی نداشته باشد اما مطمئنا به صورت غیر مستقیم تاثیر میگذارد. بدین صورت که افزایش نرخ بهره بین بانکی باعث افزایش هزینه تامین نقدینگی بانکها میشود و متعاقبا میتواند موجب افزایش نرخ سود تسهیلات و سود سپرده ها شود و برعکس. با افزایش نرخ سود سپرده که از دید سپرده گذار نرخ بهره بدون ریسک تلقی میشود سرمایه ها به سمت بانکها جریان می یابد و سرمایه گذاری در دیگر بخش های اقتصادی کاهش پیدا میکند. بازار بورس نیز به عنوان بخشی مهم از اقتصاد متاثر از این اتفاق است و به دلیل ماهیت ریسکی بودن بازار بورس نسبت به بانک، سرمایه گذاران نرخ بازده مورد انتظار بالاتری را مطالبه میکنند و در صورت محقق نشدن آن اقدام به خروج سرمایه و ورود به بازارها و بخش های دیگر اقتصاد میکنند. بنابراین تغییرات نرخ سود بین بانکی می‌تواند در افزایش و کاهش نرخ سود بانکی موثر باشد و نظارت و کنترل بر نرخ سود بین بانکی توسط بانک مرکزی می‌تواند در پایین نگه داشتن نرخ سود بانکی موثر باشد.

نرخ بهره بین بانکی و تغییرات بازار سرمایه

در ابتدای سال نرخ سود بین بانکی زیر ۱۰ درصد بود، اما به تدریج شاهد افزایش این نرخ و رسیدن به حدود ۲۲ درصد بودیم. حال با توجه به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ بهره بین بانکی میتوان اینگونه نتیجه گرفت که انتظار میرود این اقدام در ادامه باعث کاهش نرخ سود سپرده ها و نرخ بهره تسهیلات شود. این کاهش نرخ بهره از یک طرف باعث کاهش هزینه تامین مالی و سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی اقتصاد می‌شود، و از این کانال بر روی رشد اقتصادی اثرمثبت می‌گذارد و از طرف دیگر هزینه فرصت نگهداری سرمایه در حسابهای سپرده را افزایش میدهد و میتواند فرصت مناسبی برای ورود پول های جدید به بازار سرمایه را فراهم کند. همچنین به طور منطقی با هر واحد کاهش در نرخ بهره، نسبت P/E کل بازار افزایش میابد. زیرا هر چه نرخ بهره کاهش یابد نرخ تنزیل جریان نقدی آتی نیز کاهش می یابد و در نهایت موجب افزایش قیمت سهم و متعاقبا افزایش این نسبت میشود. بنابراین تعداد شرکت های بیشتری زیر نسبت P/E کل بازار قرار میگیرد و جذابیت بازار بورس افزایش می یابد. گرچه افزایش و کاهش نرخ بهره به خودی خود باعث نمیشود که سرمایه ها به سمت بازار سرمایه روانه شوند، اما اگر شرایط شرکتهای بورسی از لحاظ بنیادی بهبود پیدا کنند و انتظارات سرمایه گذاران از آینده بازار نیز مثبت شود میتوان منتظر بود که این سرمایه ها به سمت بورس هدایت شوند.

نتیجه گیری

با توجه به صحبت های انجام شده در مورد رابطه بین کاهش نرخ بهره و رشد بازار باید گفت عوامل دیگری  از قبیل افزایش نرخ دلار، افزایش تورم و غیره میتواند تاثیر مثبتی بر روی بازار سرمایه بگذارد. در نتیجه صرفا کاهش 1 الی 2 درصدی نرخ بهره، آن هم نرخ بهره بین بانکی، نمیتواند به طور خیلی شدید بر روی بازار سرمایه اثر مثبت بگذارد. هرچند کاهش نرخ بهره میتواند قیمت های برخی از سهم های P/E محور و بنیادی برای سرمایه گذاری جذاب کند. عموما پیگیری نرخ اوراق بدهی منتشر شده از طرف دولت، سیگنال سریع تری نسب به تغییر نرخ بهره در بانکها به ما میدهد، بنابراین توصیه میکنیم نرخ این اوراق را بیشتر پیگیری کنید.

refresh icon

اشتراک با دوستان