همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1399/12/5 14:47:01 تعداد بازدید : 53

بی اثر شدن رشد بازار، بعد از دامنه نوسان

نویسنده : مریم حسینی

 در بازار امروز چه گذشت؟

در معاملات بازار امروز شاهد اندکی تفاوت نسبت به دیگر روزها بودیم و با وجود کاهش شاخص کل و شاخص هم وزن، به تدریج از حجم صفوف فروش و سرعت کاهش نماگر بورس کاسته شد. تابلو معاملات بورس در روز جاری با کاهش 0.22 درصدی شاخص کل و رسیدن به مقدار 1211763 واحدی و افت 0.23 درصدی شاخص کل هم وزن و رسیدن به مقدار 435096 واحدی به کار خود پایان داد در حالیکه در ساعت ابتدایی شروع کار بازار این دو شاخص افت بیشتری را نشان میدادند.به مرور اما سهام شاخص ساز و بزرگ بازار که عموما در این چند روز رنگ سبز را به خود ندیده بودند، توانستند محدوده مثبت را لمس کنند و در رنج مثبت بسته شوند. از سهام شاخص ساز امروز، فملی و فولاد با تاثیر مثبت و فارس با تاثیر منفی بر این شاخص را میتوان نام برد. صنعت فلزات اساسی، رایانه ای و محصولات چرمی در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی و صنایع بانکی، شیمیایی و شرکت های چند رشته ای نیز مورد اقبال سهامداران حقوقی واقع شدند و بیشترین تزریق نقدینگی حقوقی را به ثبت رساندند. ارزش معاملات خرد در معاملات امروز 5624 میلیارد تومان بود و 459 میلیارد تومان نیز خروج نقدینگی حقیقی را شاهد بودیم که نسبت به روز معاملاتی قبل بهبود اندکی را نشان میدهند.

تغییر روند بازار در دقایق پایانی

امروز تابلو شیشه ای بازار بورس، نشان از کاهش سرعت شاخص کل داشت. در ساعات ابتدایی شروع معاملات صفوف فروش جمع شدند تا در دقایق پایانی سهامی که انتظار نمیرفت متعادل شوند در رنج مثبت بسته شوند. پرواز قیمت جهانی مس نیز به بالای 9300 دلار در نهایت باعث شد که سهم فملی با صف خرید 20 میلیونی مواجه شود. اما در سهام دیگر چه اتفاقی باعث تغییر جهت شده است؟ به زعم برخی تحلیلگران ایجاد فضای نسبتا آرام سیاسی پس از صحبت های مقام معظم رهبری در خصوص ایجاد فضای آرام و به دور از تشنج که به دنبال اظهار نظرهای عده ای از نمایندگان مجلس در خصوص مذاکره دولت با رافائل گروسی، نماینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،صورت گرفت و همچنین مهلتی که به طرف توافق برجام داده شد، بازار کمی آرام شده است. با این وجود اما به نظر میرسد که نزدیک شدن به محدوده تاریخی شاخص در زمان اجرای قانون دامنه نوسان نامتقارن نیز میتواند عاملی باشد که از حجم عرضه های پرشتاب کاسته است. رشد دو روزه ای که شاخص کل در ابتدای اجرای قانون نوسان نامتقارن تجربه کرده بود، طی مدت 8 روز بی اثر شد و دوباره به محدوده قبلی بازگشت. در هر حال بازار بورس نیازمند آرامش در فضای سیاسی و اقتصادی کشور و برطرف شدن موانع و ریسک های تحمیل شده به آن است تا بتواند بازاری به دور از هیجان و براساس منطق بیشتری باشد.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

  • وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت دارایی‌های مسدود شده ایران بعد از رایزنی با آمریکا آزاد خواهند شد.
  • فردا (چهارشنبه) ۷ درصد از سهام شرکت «فرآوری معدنی اپال کانی پارس» با نماد اپال عرضه می‌شود. به هر کد بورسی حداکثر ۴۰۰ سهم در دامنه قیمت از ۱۲۰۰۰ تا ۱۲۵۰۰ ریال خواهد رسید.
  • به نقل از اقتصاد آنلاین، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه ۵ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با پیشنهاد سید شمس الدین حسینی برای الحاق به تبصره ۵ ماده واحده این لایحه در خصوص استفاده از ظرفیت بازار سرمایه به منظور اجرای پروژه‌های عمرانی، با ۲۰۲ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
  • به نقل از تسنیم، رویترز اعلام کرد که ایران صادرات محصولات نفتی خود را که مانند نفت خام که به خاطر تحریم‌های آمریکا کاهش یافته بود، طی سالهای اخیر شدیدا افزایش داده است.

کدال خوانی

  • نماد معاملاتي شرکت زغال سنگ پروده طبس (كزغال1) در معاملات روز جاری متوقف شد. لازم به ذکر است بازگشايي نماد معاملاتي مذکور متعاقبا اعلام خواهد شد.
  • شرکت مرغ مادر دیزباد با نماد معاملاتی دیزباد در بازار دوم فرابورس ایران درج شد.
  • شرکت پرداخت الكترونيك سامان كيش با نماد "سپ" بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده و با توجه به افزایش سرمایهُ شرکت و حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه، تعداد 49,164,884 سهم 1000 ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه خواهد کرد. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 1399/12/06 لغایت تاریخ 1399/12/20 خواهد بود.