همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

دلیل سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت

تاریخ انتشار : 1399/12/12 11:15:36 تعداد بازدید : 564 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : مریم حسینی

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری یکی از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری است که مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. در واقع  می‌توانید آن را به صورت شرکتی در نظر بگیرید که افراد مختلف، پول‌های خود را روی هم می‌گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کنند. در صندوق های سرمایه گذاری سرمایه های اشخاص روی هم جمع میشوند و دارایی صندوق ها را تشکیل میدهد و سپس مجموعه دارایی صندوق‌ها به بخش‌هایی به نام «واحد» یا «یونیت» تقسیم می‌شود. سهم هر فرد از دارایی صندوق با این واحد ها (یونیت) مشخص خواهد شد. هنگام خروج از صندوق ها یونیت ها به فروش میرسند و از این طریق امکان نقد کردن یونیت ها وجود خواهد داشت.

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری دارای انواع مختلفی هستند که تفاوت اصلی آنها در ترکیب دارایی‌هایشان است. صندوق ها با توجه به ماهیت و نوعشان درصدی از سرمایه خود را در گزینه‌های کم ریسک مثل سپرده بانکی، اوراق مشارکت و در گزینه‌های با ریسک بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند. انواع صندوق های سرمایه گذاری شامل:

  • صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت: درصد زیادی از دارایی های آن در اوراق با درآمد ثابت و مقدار اندکی در اوراق بهادار دیگر سرمایه گذاری میشود.
  • صندوق سرمایه گذاری سهامی: عمده دارایی های صندوق در سهام و مابقی به اختیار مدیر صندوق، در اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌شود.
  • صندوق سرمایه گذاری مختلط: حداکثر ۶۰% از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می‌کنند. حداقل ۴۰% از دارایی صندوق نیز در اوراق با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی سرمایه گذاری می‌شود.
  • صندوق سرمایه گذاری قابل معامله(ETF): مهم‌ترین ویژگی این صندوق‌ها داد و ستد پذیری واحدهای سرمایه گذاری آنها در بازار سرمایه است.
  • صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا: صندوق‌های سرمایه‌ گذاری طلا با خرید و فروش سپرده سکه و انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا که معمولا در بورس پذیرفته ‌شده‌اند.

صندوق های سرمایه گذاری دیگری نیز وجود دارند که در ادامه بیشتر به توضیح صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت میپردازیم.

لزوم سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت

در شرایطی که در حال حاضر وجود دارد و با توجه به ریسکی که سهامداران متحمل می شوند معقولانه تر این است که سرمایه گذاران درصد قابل توجهی از دارایی های خود را در صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند زیرا علاوه بر ریسک کم از یک حداقل سود تضمین شده هم برخوردار هستند. این صندوق‌ها در دوره‌های از قبل معین شده (مثلا ماهانه یا ۳ ماه یکبار) به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می‌کنند. قابلیت نقد شوندگی آنها نیز بالا است؛ یعنی شما به راحتی می‌توانید واحدهای صندوق خود را به پول نقد تبدیل کنید. همچنین بیشتر این صندوق‌ها یک رکن به نام ضامن نقد شوندگی دارند که معمولا یک نهاد مالی معتبر است. این ضامن باعث آسودگی خاطر بیشتری برای سرمایه گذاران می‌شود.  تا چندی پیش، این نوع صندوق‌ها حداقل بین ۷۰% تا ۹۰% از دارایی‌های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کردند و باقی‌مانده دارایی‌های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق (تا سقف ۱۰%) در بورس سرمایه گذاری می‌شد. بنا به مصوبه جدید شورای عالی بورس این نسبت اندکی تغییر کرده است و هم اکنون صندوق ها ملزم به سرمایه گذاری حداقل ۱۵ درصد وحداکثر ۲۵ درصد ازارزش کل داراییهای صندوق در"سهام، حق تقدم وقرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده دربورس و واحدهای سرمایه گذاری صندوقها هستند.

در حال حاضر با توجه به قانون جدید و الزام صندوق ها به افزایش درصد سرمایه گذاری خود در سهام و اوراق مشتقه می توان صندوق های درآمد ثابت را به دو دسته تقسیم کرد. صندوق هایی که تا کنون درصد قابل توجهی از دارایی های خود را در سهام سرمایه گذاری کرده اند و تفاوت اندکی با الزام حداقلی دارند و صندوق هایی که نیاز دارند مقدار قابل توجهی از دارایی های خود را از اوراق درآمد ثابت خود را به سهام تبدیل کنند تا به مقدار حداقل قانون جدید برسند. با توجه به اصلاح حدود 60 درصدی بورس از مرداد ماه تا کنون و افت شدید و محسوس قیمت های سهام اینطور به نظر می آید که صندوق هایی که تا کنون مقدار قابل توجهی از سهام را در سبد دارایی های خود داشته اند مانند دیگر سرمایه گذاران با کاهش عایدی همراه بوده اند اما در مقابل، صندوق هایی که اکنون میبایست درصد سرمایه گذاری خود را در سهام افزایش دهند با توجه به گزارش های مطلوب شرکت ها از عملکرد چند ماهه اخیر و همچنین ارزندگی سهام با توجه به نسبت p/e بازار و سهام از مزیت سرمایه گذاری بالاتری برخوردار هستند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کمند تنها حدود 8.85 درصد از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری کرده است و میبایست درصد سرمایه گذاری خود را افزایش دهد. بنابراین صندوق هایی که درصد کمتری از سهام در اختیار دارند به نظر میرسد برای سرمایه گذاری مناسب تر باشند.

برای مقایسه صندوق ها میتوانید به سایت http://www.fipiran.com      مراجعه کنید و برای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت کمند اینجا کلیک کنید.

refresh icon

اشتراک با دوستان