همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/1/17 14:13:22 تعداد بازدید : 218

آینده مبهم بورس

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

شاخص کل تالار بورس، برخلاف روند اولیه بازار با افت همراه بود و پس از کاهش اندکی به مقدار 1 میلیون و 260 هزار واحد رسید و شاخص هم وزن نیز به مقدار 438 هزار واحد رسید. سهم های تاثیر گذار بر شاخص امروز شامل کچاد، شستا، تاپیکو، شتران، فولاد و وغدیر بود. صنایعی که با بیشترین اقبال سهامداران حقیقی مواجه بودند شامل گروه بیمه ای و گروه مخابرات بود. در مقابل اما گروه های بانکی، دارویی و پالایشی نیز با اقبال حقیقی ها و بیشترین ورود نقدینگی از سوی این سهامداران مواجه شد. امروز نیز مانند همیشه شاهد خروج نقدینگی حقیقی از بازار بودیم و سهامی به ارزش 264 میلیارد تومان از سمت حقیقی ها به پرتفوی حقوقی ها سرازیر شد. ارزش معاملات خرد نیز بار دیگر کاهش داشت و به مقدار 2552 میلیارد تومان بود.

مقصر افت بازار کیست؟

شروع معاملات بازار امروز در ادامه تغییر روندی که روز گذشته برای آن تلاش شد مثبت بود. اما طبق تجربیات گذشته، نتیجه چنین تلاش هایی خیلی به درازا نمیکشد و بار دیگر شاهد همان روند پیشین خواهیم بود چرا که دلیل و اساس چنین روندهایی به دلایل هیجانی و ریسک های سیستماتیکی که بر بازار حاکم است برمیگردد و چنین حمایت های مقطعی از سوی شخصیت های حقوقی مانند مسکنی با اثرگذاری کوتاه مدت است. به هر حال نیروی محرکه این بازار جریان نقدینگی حقیقی ها و اعتماد دوباره به بازار است تا تصمیم گیری برای سهام نیز معقول و منطقی باشد. گزارش های ماهانه شرکت ها از آنچه که گمان میرفت نیز بهتر بود و صنایعی فروش های بی سابقه ای در زمستان به ثبت رساندد ولی بازار کماکان به این گزارش ها بی توجه است. گرچه دامنه نوسان نامتقارن باعث کاهش حجم نقدشوندگی بازار شده است اما نمیتوان گفت که دلیل اصلی ریزش بازار است. حذف یکباره دامنه نوسان نیز در این شرایط هیجانی و نوسانی ممکن است تبعات جبران ناپذیری برای سهامداران خرد و کم تجربه بازار داشته باشد لذا برخی کارشناسان پیشنهاد دامنه نوسان وسیع تر اما پویا را میدهند که به تدریج عملی شود به گونه ای که این اقدام نیز مانند تصمیمات گذشته برای بازار و اهالی آن شوک آور نباشد. در هر صورت باید موازنه ای بین نقدشوندگی بازار و افزایش رفتارهای هیجانی معامله گران  وجود داشته باشد و تصمیمی که در آینده اتخاذ میشود باید همه جوانب و منافع همه گروه های سرمایه گذاران را در نظر بگیرد. ناگفته نماند که اخباری که از نشست روز جاری بیرون می آیند بسیار اهمیت دارد و ادامه یا تغییر روند بازار به آن وابسته است.

قیمت های جهانی، پلی پروپیلن و بیلت

قیمت های پلی پروپیلن منطقه پس از یخ زدگی تگزاس و کاهش شدید عرضه از سمت آمریکا سبب شده است که قیمت های صادراتی ایران  به مرز ترکیه 1800 تا 2000 دلار برسد که حاشیه سود این محصول را برای تولید کنندگان ایرانی سه برابر متوسط سال های اخیر قرار داده است. انتظار می رود حداقل برای یک یا دو ماه، بازار پلی پروپیلن با محدودیت و کاهش عرضه روبه رو باشد که این خبر خوبی برای شرکت های تولید کننده این محصول مانند جم_پیلن، جم، شاراک و مارون خواهد بود. باید منتظر گزارش های فروش 3 ماه آینده اینگونه شرکتها بود. در بازار امروز اما به جز جم پیلن سایر نمادهای پروپیلنی منفی بودند و هنوز واکنش مثبت چندانی از سوی سرمایه گذاران دیده نشده است.
همچنین قیمت شمش بیلت CIS نیز افزایش داشته که این نیز برای شرکت های فخوز، ارفع، کاوه، هرمز و ذوب موقعیت فروش مناسبی را فراهم نموده است و انتظار گزارش های فروش خوبی از آنها میرود.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

اخبار

  • قیمت نفت در آغاز معاملات آسیا روز دوشنبه پس از توافق هفته گذشته اوپک + برای جبران تدریجی کاهش تولید خود بین ماه های مه و ژوئیه ، کاهش یافت.
  • سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه: روسیه پیش بینی می کند آمریکا و ایران مذاکرات غیرمستقیم درباره بازگشت به توافق هسته ای را پس از نشست روز سه شنبه آغاز کنند. ایران برای بررسی معیارهای بازگشت به اجرای کامل برجام آماده است
  • سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه به منظور شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام، وارد وین پایتخت اتریش شد.
  • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اینکه آیا امکان رفع تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران وجود دارد گفت که فرمول‌بندی اصلی مندرج در برجام کماکان پابرجا است. او در توضیح بیشتر گفت که این فرمول‌بندی عبارت است از «رفع محدود تحریم‌های هسته‌ای» در ازای وضع «محدودیت‌های دائمی و قابل راستی‌آزمایی علیه برنامه هسته‌ای ایران»
  • سخنگوی کاخ سفید با اشاره این که دولت آمریکا می داند روند دیپلماتیک با ایران می تواند زمان‌بر باشد و در حال حاضر انتظار مذاکرات مستقیمی میان ایران و آمریکا نمی رود، گفت که با این وجود، این کشور آماده ی مذاکرات مستقیم با ایران است.
  • عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در مصاحبه با همفکران درباره افزایش قیمت سیمان سفید و سیمان خاکستری و سازوکار تعیین قیمت آن ها توضیحاتی داد. افزایش نرخ سیمان خاکستری بیش از 35 درصد خواهد بود. قیمت سیمان سفید آزاد است.

کدال خوانی

  • افزایش سرمایه نماد "وسدید" از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به مبلغ 26008292 میلیون ريال در تاریخ 1400/01/08 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
  • درصد افزایش سرمایه نماد "نیرو" به 236 درصد کاهش یافت، که تنها از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی انجام می گیرد.
  • نماد "دقاضی"پس از افزایش سرمایه و انقضای مهلت استفاده از حق تقدم توسط سهامداران، تعداد 3,125,999 سهم 1000 ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه خواهد کرد. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 1400/01/17 لغایت تاریخ 1400/02/15 خواهد بود.